Ruský prezident Vladimir Putin dnes na koncoročnej hodnotiacej tlačovej konferencii v Moskve vyhlásil tiež, že rozpad Gruzínska spôsobila politika exprezidenta Michaila Saakašviliho.
Autor TASR
,aktualizované Moskva 17. decembra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin dnes na tlačovej konferencii v Moskve uviedol, že Rusko je pripravené na obnovenie vzťahov s Gruzínskom, ktoré prejavuje záujem o ich opätovné nadviazanie.
Súčasne však zdôraznil, že Moskva nezavinila zhoršenie rusko-gruzínskych vzťahov. Vyhlásil tiež, že rozpad Gruzínska spôsobila politika exprezidenta Michaila Saakašviliho.
Na margo vymenovania Saakašviliho do funkcie gubernátora Odeskej oblasti na Ukrajine Putin uviedol, že "dovoz takých - s prepáčením - politických dejateľov zo zahraničia na Ukrajinu" je "pľuvancom do tváre ukrajinského národa".
Šéf Kremľa dodal, že Rusko je pripravené zrušiť vízový režim s Gruzínskom.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes na výročnej tlačovej konferencii odpovedal aj na osobnú otázku, ktorá sa týkala jeho dvoch dcér. Uviedol, že obe žijú v Rusku, majú tam trvalý pobyt, vždy študovali len na ruských školách a momentálne sa nevenujú ani politike, ani podnikaniu.
Putin síce najskôr upozornil, že neodpovedá na otázky o svojej rodine, vzápätí však uviedol, že jeho dcéry Marija a Jekaterina sa nevenujú ani politike, ani podnikaniu. Odmietol však konkretizovať, čím sa zaoberajú. "Žijú si svoj život, a to dôstojne," konštatoval s tým, že je na ne hrdý. Bližšie podrobnosti odmietol povedať s odvolaním sa na ich bezpečnosť.
Agentúra TASS v tejto súvislosti upozornila, že Putin nepoprel informáciu, že jeho dcéra Jekaterina predsedá Fondu národného intelektuálneho rozvoja pri Moskovskej štátnej univerzite (MGU); jej potvrdenie od neho chcel pýtajúci sa novinár.
Na margo projektu spresnil, že nie je dôležité, kto sa mu venuje, "podstatná je práca". Vysvetlil, že projekt inicioval rektor MGU s tým, aby zastrešil inovátorov a tých, ktorí hľadajú špecialistov a inovácie.
Začiatkom tohto roka sa v médiách objavili správy, že Putinova 28-ročná dcéra Jekaterina, ktorá používa pseudonym Tichonovová, spojila svoje meno so spomínaným univerzitným projektom za 1,7 miliardy dolárov a predsedá údajne i spoločnosti Innopraktika. Obe inštitúcie dozerajú na výstavbu nového vedeckého centra Lomonosovej univerzity, kde je Putinova dcéra aj členkou akademickej rady.
Ruská ekonomika má už najhoršie obdobie krízy za sebou, uviedol dnes na výročnej tlačovej konferencii v Moskve ruský prezident Vladimir Putin, pričom dodal, že od 2. štvrťroka tohto roka zaznamenáva ekonomika náznaky stabilizácie. Na budúci rok očakáva Moskva rast ekonomiky o 0,7 % a v ďalších rokoch by sa tempo rastu malo zvyšovať. Informovali o tom agentúry TASS, Reuters a AP.
Putin uviedol, že hrubý domáci produkt (HDP) v septembri aj októbri zaznamenal medzimesačne mierny rast a rovnakým smerom sa uberá aj priemyselná produkcia. Vláda preto od budúceho roka počíta s postupným rastom ekonomiky, aj keď odhad vychádza z optimistickejších cien ropy, než momentálne dosahujú. V tomto smere bude nevyhnutné urobiť určité úpravy, dodal prezident.
"Vláda predpokladá, že v roku 2016 by ruská ekonomika mala dosiahnuť rast na úrovni okolo 0,7 %, v roku 2017 by sa tempo malo zrýchliť na 1,9 % a v roku 2018 na 2,4 %," uviedol Putin. Upozornil však, že údaje vychádzajú z očakávanej ceny ropy na úrovni 50 USD (45,73 eura) za barel (159 litrov) v roku 2016, čo je príliš optimistická prognóza. Z tohto dôvodu bude podľa neho potrebné do určitej miery prehodnotiť federálny rozpočet na rok 2016. "Dnes cena ropy dosahuje okolo 38 USD, takže tam (v rozpočte) budeme musieť niečo upraviť," dodal s tým, že vláda nebude reagovať unáhlene, nakoľko by to mohlo zasiahnuť výdavky na sociálne zabezpečenie. Vláda je však pripravená na viaceré možnosti vývoja.
Pozitívom je aj znižovanie odlevu kapitálu, dodal Putin. Ruské ministerstvo financií v ostatných dňoch zverejnilo novú prognózu v tejto oblasti a očakáva, že odlev kapitálu dosiahne v roku 2015 okolo 60 miliárd USD. To je podstatne menej, než predpokladalo v predchádzajúcom období.
Dobre sa podľa prezidenta vyvíja aj rozpočtový deficit. Ako povedal, jeho úroveň by ku koncu tohto roka mala dosiahnuť 2,8 až 2,9 % HDP, čo je dostatočne uspokojivý ukazovateľ súčasnej ekonomickej situácie. Rovnako sa stabilizoval aj trh práce. "Nezamestnanosť dosahuje okolo 5,6 %. Ak sa pozrieme späť na rok 2008, je jasné, že je to výsledok solídnej práce vlády," dodal ruský prezident.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes na koncoročnej hodnotiacej tlačovej konferencii opäť označil zostrelenie ruského stíhacieho bombardéra Su-24 tureckou stíhačkou za nepriateľský akt. Upozornil na to, že Turecko sa "hneď začalo kryť Severoatlantickou alianciou".
Rusko podľa neho v súvislosti s týmto incidentom najviac nahnevalo to, že ešte nie tak dávno sa Turecko obracalo na Rusko o pomoc pri riešení citlivých otázok. Putin vyhlásil, že so "súčasným tureckým vedením je takmer nemožné vyjednávať" a konštatoval, že sa snaží zapáčiť Američanom. Upozornil, že v Turecku dochádza k "plazivej islamizácii" a vyhlásil, že zakladateľ moderného tureckého štátu Mustafa Kemal Atatürk sa teraz musí obracať v hrobe.
Turecké lietadlá podľa šéfa Kremľa už predtým narušovali sýrsky vzdušný priestor. Pripomenul, že teraz tam Rusko rozmiestnilo systémy protivzdušnej obrany S-400 a na margo toho vyhlásil: "Nech si (tam) teraz lietajú". Prednedávnom Putin varoval, že na akúkoľvek provokáciu voči ruským jednotkám na misii v Sýrii bude Rusko reagovať veľmi rozhodne.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes na výročnej tlačovej konferencii v Moskve uviedol, že Rusko sa nechystá zavádzať voči Ukrajine nejaké sankcie. Ukrajina "už len viac nebude mať úľavy ani výhody", aké mala doteraz. Podľa Putinovho názoru na budúci rok možno očakávať zhoršenie ekonomických vzťahov Moskvy s Kyjeva.
Ruský prezident tiež zdôraznil, že Rusko nemá záujem na vyostrení konfliktu na východe Ukrajiny. Upozornil však, že nie je možné riešiť ho cestou fyzickej likvidácie ľudí, ktorí tam žijú. Za Rusko povedal, že je otvorené dialógu s Ukrajinou.
Šéf Kremľa upriamil pozornosť na fakt, že vo voľbách "všade na juhovýchode Ukrajiny víťazí opozícia" a vyjadril údiv nad tým, že to nezaznamenala aj vláda v Kyjeve.
Putin pripomenul, že ukrajinský parlament prijal zákon o osobitnom štatúte Donbasu, pričom sa však ďalej schvaľujú dodatky, ktoré odďaľujú jeho platnosť. Keď však Rusko upozorňuje na túto nežiaducu prax, dostáva od Kyjeva odpoveď, že "všetko sa plní".
Pokiaľ ide o realizáciu plánu na riešenie krízy v tejto časti Ukrajiny, Putin označil za manipulácie tie kroky, ktoré Kyjev podniká pri plnení mierových protokolov uzavretých v Minsku.
Putin na tlačovej konferencii tlmočil názor, že výmena zajatcov by mala byť predmetom dialógu s ukrajinskou stranou. Výmena by "mala byť rovnocenná" a podľa princípu "všetkých za všetkých". Rusko v tejto záležitosti plne podporuje pozíciu Donbasu. Putin takto odpovedal na otázku, či sa uskutoční výmena väznenej Nadije Savčenkovej alebo režiséra Olega Sencova a ďalších. Ruský prezident pritom uviedol, že treba rozlišovať medzi príslušníkmi regulárnej armády a tými, ktorí šli na Ukrajinu bojovať dobrovoľne.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes na výročnej tlačovej konferencii v Moskve vyhlásil, že Rusko "je pripravené a chce" rozvíjať vzťahy s USA bez ohľadu na to, kto tam v roku 2016 vyhrá prezidentské voľby.
"Budeme spolupracovať s akýmkoľvek prezidentom, ktorého si americký ľud zvolí - jeho je jeho vec," uviedol Putin.
Súčasne poznamenal, že "to oni nám chcú hovoriť do toho, koho voliť, Ale my sa nechystáme radiť im".
Vzťahy medzi Ruskom a USA sú napäté najmä kvôli kríze na Ukrajine a Sýrii. Rusko ostro namieta aj proti približovaniu sa aliancie k jeho hraniciam.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes v moskovskom Centre medzinárodného obchodu odpovedal na hodnotiacej tlačovej konferencii na otázky novinárov, ktorých sa tento rok na toto podujatie akreditovalo 1390.
Ako informovali ruské tlačové agentúry, tlačová konferencia nie je časovo obmedzená. Vlani trvala tri hodiny a desať minút a Putin počas nej odpovedal na 50 otázok.
Predpokladá sa, že dnes bude veľkú pozornosť venovať zahraničnej politike. Prvá otázka však bola venovaná ekonomickej kríze - Putin uviedol, že ruská ekonomika prekonala krízu, "prinajmenšom jej vrchol".
Putin vysvetlil, že bol zaznamenaný mierny rast priemyselnej výroby, zlepšila sa aj situácia na pracovnom trhu, znížil sa zahraničný dlh i odliv kapitálu, pričom možno pozorovať zvýšenie záujmu zahraničných firiem investovať v Rusku. Podľa jeho slov vláda vedie zodpovednú finančnú politiku a kádrové zmeny nie sú nutné.
Ako sa už stalo zvykom, mnohí novinári sa snažia upútať pozornosť hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova, aby im dal možnosť položiť otázku hlave štátu, preto si so sebou priniesli transparenty alebo hračky.
Rusko nebude nikdy súhlasiť s tým, aby Sýrii zvonku vnucovali, kto tam bude vládnuť. Na dnešnej výročnej tlačovej konferencii v Moskve to vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin.
Informoval, že podporuje iniciatívu Spojených štátov ohľadom prípravy rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o Sýrii. Rusko je s jej návrhom vo všeobecnosti spokojné. Súčasne vyjadril nádej, že s americkou iniciatívou bude spokojné aj sýrske vedenie.
Pripomenul, že kríza v Sýrii má len politické riešenie, nie vojenské - v tomto sa ruský a americký plán na urovnanie tamojšej situácie plne zhodujú.
Zhoda je podľa Putina aj v ďalších bodoch mierového plánu: ide o spoločnú prácu politických síl v Sýrii na novej ústave, vytvorenie nástrojov na monitorovanie budúcich predčasných volieb, zorganizovanie samotných volieb a uznanie ich výsledkov.
Putin ďalej uviedol, že Rusko bude naďalej v Sýrii pokračovať v náletoch, aby podporilo ofenzívy sýrskej vládnej armády, "a to dovtedy, kým bude sýrska armáda tieto operácie podnikať".
Okrem toho sa Rusko bude usilovať nadviazať kontakty s opozíciou, ktorá v Sýrii bojuje proti tzv. Islamskému štátu (IS). V tejto súvislosti ruský prezident vyhlásil, že sa nedomnieva, že by Rusko potrebovalo v Sýrii stálu vojenskú základňu.
"Rusko nezačalo vojnu v Sýrii," zdôraznil Putin. Podľa neho Moskva podniká v tejto krajine jednotlivé operácie, ktoré nemajú vážnejší vplyv na štátny rozpočet.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyhlásil, že vražda ruského opozičného politika Borisa Nemcova musí byť vyšetrená a potrestaná. Súčasne však vyzval neprichádzať s predčasnými závermi. Ubezpečil, že "nikto nebude nikoho kryť", ale apeloval, že "treba vyčkať na súd".
Pokiaľ ide o tzv. čečenskú stopu v tejto kauze, Putin informoval, že s čečenským prezidentom Ahmedom Kadyrovom o nej nediskutoval, ani sa na to nechystá.
Nemcov je najprominentnejším kritikom Kremľa zavraždeným počas 15 rokov, čo je pri moci prezident Vladimir Putin. Nemcov bol Putinovým veľkým kritikom - okrem iného aj za politiku Ruska voči Ukrajine. "Poznal som ho osobne," uviedol Putin. "On si vybral cestu politického boja, osobných útokov...ale ja som si na to zvykol".
Nemcov krátko pred smrťou oznámil, že zhromažďuje podklady pre správu o účasti Ruska na ozbrojenom konflikte na východe Ukrajiny. Na základe jeho poznámok a materiálov, ktoré pripravoval a kompletizoval, ju potom dokončili a vydali jeho kolegovia z opozičnej strany RPR-Parnas.
Nemcova zastrelili v noci na 28. februára v centre Moskvy niekoľko desiatok metrov od hradieb Kremľa, keď sa so svojou priateľkou Annou Duryckou vracal po Veľkom moskovskom moste do svojho bytu na ulici Boľšaja Ordynka.
Ruský prezident Vladimir Putin považuje uchádzača o republikánsku prezidentskú nomináciu Donalda Trumpa za veľmi talentovaného človeka a za absolútneho lídra kampane pred prezidentskými voľbami v USA. Na dnešnej tlačovej konferencii v Moskve Putin súčasne privítal Trumpovo vyhlásenie o pripravenosti na "iné, oveľa hlbšie vzťahy" s Ruskom.
Putin okrem toho vyhlásil, že Rusko "je pripravené a chce" rozvíjať vzťahy s USA bez ohľadu na to, kto tam v roku 2016 vyhrá prezidentské voľby.
"Budeme spolupracovať s akýmkoľvek prezidentom, ktorého si americký ľud zvolí - je to jeho vec," uviedol Putin. Poznamenal, že "to oni nám chcú hovoriť do toho, koho voliť. Ale my sa im nechystáme radiť".
Vzťahy medzi Ruskom a USA sú napäté najmä kvôli kríze na Ukrajine a Sýrii. Rusko ostro namieta aj proti približovaniu sa aliancie k jeho hraniciam.
Tlačová konferencia ruského prezidenta sa dnes konala v moskovskom Centre medzinárodného obchodu a trvala tri hodiny a desať minút. Akreditovalo sa na ňu 1390 novinárov. Ich otázky sa týkali jeho dvoch dcér, dopingových škandálov v športe, vyšetrovania vraždy opozičného politika Borisa Nemcova i prípadov korupcie v Rusku. Venoval sa aj medzinárodnej politike - otázky sa novinárov týkali Turecka, Sýrie, Egypta, Ukrajiny i USA a tamojších prezidentských volieb. Putin sa vyjadril aj k súčasnej vnútropolitickej situácii v Rusku, ako aj k ekonomike. Brojil aj za vyučovanie angličtiny a odhalil aj tajomstvo svojej dobrej fyzickej kondície.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes v moskovskom Centre medzinárodného obchodu odpovedal na hodnotiacej tlačovej konferencii na otázky novinárov, ktorých sa tento rok na toto podujatie akreditovalo 1390. Tlačová konferencia trvala tri hodiny a takmer desať minút.
Otázky novinárov sa týkali medzinárodnej politiky: aktuálnych vzťahov Ruska s Tureckom, Sýriou, Egyptom, Ukrajinou i USA a tamojších prezidentských volieb.
Pokiaľ ide o Ukrajinu, Putin priznal, že Rusko malo "personál na východnej Ukrajine, kde plnili isté vojenské úlohy". Poprel však, že by Rusko na východ Ukrajiny vyslalo svoje regulárne jednotky.
Vyhlásil tiež, že Rusko je zainteresované na ukončení konfliktu na východe Ukrajiny a je pripravené presvedčiť proruských separatistov no nutnosti dosiahnuť kompromis ohľadom jeho urovnania.
Zároveň ubezpečil, že Rusko sa nechystá zavádzať voči Ukrajine žiadne sankcie ako reštrikcie za jej obchodnú dohodu s EÚ. Ukrajina "už len viac nebude mať úľavy ani výhody", aké mala doteraz. Podľa Putinovho názoru na budúci rok možno očakávať zhoršenie ekonomických vzťahov Moskvy s Kyjeva.
Putin na tlačovej konferencii vyhlásil, že prístav Sevastopol na Krymskom polostrove má z vojenského hľadiska väčšiu dôležitosť ako prístav vo Vladivostoku či Kamčatke. Uviedol, že Rusko urobilo veľmi veľa pre to, aby si základňu v Sevastopole zachovalo, "rozvíja ju a bude ju rozvíjať aj v budúcnosti".
Ruský prezident zopakoval známe stanovisko Moskvy, že nikdy nebude súhlasiť s tým, aby Sýrii zvonku vnucovali, kto tam bude vládnuť. Oznámil, že Rusko podporuje iniciatívu Spojených štátov ohľadom prípravy rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o Sýrii, a vyjadril nádej, že s americkou iniciatívou bude spokojné aj sýrske vedenie. Pripomenul, že kríza v Sýrii má len politické riešenie, nie vojenské.
Putin sa vyjadril aj k najnovšej iniciatíve na riešenie konfliktu v Sýrii - vzniku koalície arabských krajín pod vedením Saudskej Arábie. Priznal, že názory Moskvy a Rijádu sa síce nezhodujú vo všetkých oblastiach, ale vyslovil presvedčenie, že nová aliancia bude konať v spoločnom záujme a s ostatnými krajinami sa jej podarí dospieť k efektívnej spolupráci.
Nedávne zostrelenie ruského stíhacieho bombardéra Su-24 tureckou stíhačkou Putin opäť označil za nepriateľský akt. Znova uviedol, že Rusko do Sýrie presunulo svoj systém protivzdušnej obrany S-400 a na margo toho vyhlásil: "Len nech si (tam) teraz lietajú". Prednedávnom Putin varoval, že na akúkoľvek provokáciu voči ruským jednotkám na misii v Sýrii bude Rusko reagovať veľmi rozhodne.
Na margo kontaktov s Tureckom v súčasnej kríze Putin vyhlásil, že so "súčasným tureckým vedením je takmer nemožné vyjednávať". Upozornil, že v Turecku dochádza k "plazivej islamizácii" a obvinil túto krajinu, že islamistom poskytuje útočisko.
Ubezpečil, že zrušenie letov do Egypta v súvislosti so zrútením ruského civilného lietadla s 224 osobami na palube nebolo politickým rozhodnutím, ale šlo o otázku bezpečnosti. Dodal, že Rusko odvolá všetky reštriktívne opatrenia týkajúce sa turistického ruchu v Egypte hneď po tom, ako začnú platiť spoľahlivé protiteroristické opatrenia.
Putin avizoval, že Rusko "je pripravené a chce" rozvíjať vzťahy s USA bez ohľadu na to, kto tam v roku 2016 vyhrá prezidentské voľby. Uchádzača o republikánsku prezidentskú nomináciu Donalda Trumpa označil za veľmi talentovaného človeka a za lídra kampane pred prezidentskými voľbami v USA. Ubezpečil, že Rusko bude rešpektovať rozhodnutie amerických voličov, nebude ich nijako ovplyvňovať.
Putin sa vyjadril aj k súčasnej vnútropolitickej situácii v Rusku: konštatoval, že je spokojný s prácou vlády a uviedol, že kádrové zmeny v nej sa neplánujú. Vyslovil sa za dôsledné vyšetrenie podozrení z korupcie i ďalších trestných činov, pričom sa osobitne zmenil o vražde opozičného politika Borisa Nemcova.
Podľa Putinových slov ruská ekonomika prekonala krízu, "prinajmenšom jej vrchol". Vysvetlil, že bol zaznamenaný mierny rast priemyselnej výroby, zlepšila sa aj situácia na pracovnom trhu, znížil sa zahraničný dlh i odliv kapitálu, pričom možno pozorovať zvýšenie záujmu zahraničných firiem investovať v Rusku.
Pripustil, že časť akcií štátnych podnikov, ako napríklad ropnej spoločnosti Rosnefť, môže byť sprivatizovaná, ale kontrolný podiel by v každom prípade mal zostať štátu.
Ruský prezident odpovedal aj na otázky o poplatkoch v nákladnej doprave i za služby spojené s užívaním bytov, o nezvyšovaní výšky veku pre odchod do dôchodku v súčasnosti i poskytovaní ruských detí na adopciu do zahraničia.
Novinári položili Putinovi aj otázky týkajúce sa korupčných a dopingových škandálov v športe. Na základe novinárskej otázky Putin brojil aj za vyučovanie angličtiny v Rusku a odhalil aj tajomstvo svojej dobrej fyzickej kondície. Výnimočne sa zmienil aj o svojich dvoch dcérach.
Súčasne však zdôraznil, že Moskva nezavinila zhoršenie rusko-gruzínskych vzťahov. Vyhlásil tiež, že rozpad Gruzínska spôsobila politika exprezidenta Michaila Saakašviliho.
Na margo vymenovania Saakašviliho do funkcie gubernátora Odeskej oblasti na Ukrajine Putin uviedol, že "dovoz takých - s prepáčením - politických dejateľov zo zahraničia na Ukrajinu" je "pľuvancom do tváre ukrajinského národa".
Šéf Kremľa dodal, že Rusko je pripravené zrušiť vízový režim s Gruzínskom.
Putin o svojich dcérach: Žijú v Rusku, a to dôstojne
Ruský prezident Vladimir Putin dnes na výročnej tlačovej konferencii odpovedal aj na osobnú otázku, ktorá sa týkala jeho dvoch dcér. Uviedol, že obe žijú v Rusku, majú tam trvalý pobyt, vždy študovali len na ruských školách a momentálne sa nevenujú ani politike, ani podnikaniu.
Putin síce najskôr upozornil, že neodpovedá na otázky o svojej rodine, vzápätí však uviedol, že jeho dcéry Marija a Jekaterina sa nevenujú ani politike, ani podnikaniu. Odmietol však konkretizovať, čím sa zaoberajú. "Žijú si svoj život, a to dôstojne," konštatoval s tým, že je na ne hrdý. Bližšie podrobnosti odmietol povedať s odvolaním sa na ich bezpečnosť.
Agentúra TASS v tejto súvislosti upozornila, že Putin nepoprel informáciu, že jeho dcéra Jekaterina predsedá Fondu národného intelektuálneho rozvoja pri Moskovskej štátnej univerzite (MGU); jej potvrdenie od neho chcel pýtajúci sa novinár.
Na margo projektu spresnil, že nie je dôležité, kto sa mu venuje, "podstatná je práca". Vysvetlil, že projekt inicioval rektor MGU s tým, aby zastrešil inovátorov a tých, ktorí hľadajú špecialistov a inovácie.
Začiatkom tohto roka sa v médiách objavili správy, že Putinova 28-ročná dcéra Jekaterina, ktorá používa pseudonym Tichonovová, spojila svoje meno so spomínaným univerzitným projektom za 1,7 miliardy dolárov a predsedá údajne i spoločnosti Innopraktika. Obe inštitúcie dozerajú na výstavbu nového vedeckého centra Lomonosovej univerzity, kde je Putinova dcéra aj členkou akademickej rady.
Ruská ekonomika má podľa Putina najhoršie obdobie krízy za sebou
Ruská ekonomika má už najhoršie obdobie krízy za sebou, uviedol dnes na výročnej tlačovej konferencii v Moskve ruský prezident Vladimir Putin, pričom dodal, že od 2. štvrťroka tohto roka zaznamenáva ekonomika náznaky stabilizácie. Na budúci rok očakáva Moskva rast ekonomiky o 0,7 % a v ďalších rokoch by sa tempo rastu malo zvyšovať. Informovali o tom agentúry TASS, Reuters a AP.
Putin uviedol, že hrubý domáci produkt (HDP) v septembri aj októbri zaznamenal medzimesačne mierny rast a rovnakým smerom sa uberá aj priemyselná produkcia. Vláda preto od budúceho roka počíta s postupným rastom ekonomiky, aj keď odhad vychádza z optimistickejších cien ropy, než momentálne dosahujú. V tomto smere bude nevyhnutné urobiť určité úpravy, dodal prezident.
"Vláda predpokladá, že v roku 2016 by ruská ekonomika mala dosiahnuť rast na úrovni okolo 0,7 %, v roku 2017 by sa tempo malo zrýchliť na 1,9 % a v roku 2018 na 2,4 %," uviedol Putin. Upozornil však, že údaje vychádzajú z očakávanej ceny ropy na úrovni 50 USD (45,73 eura) za barel (159 litrov) v roku 2016, čo je príliš optimistická prognóza. Z tohto dôvodu bude podľa neho potrebné do určitej miery prehodnotiť federálny rozpočet na rok 2016. "Dnes cena ropy dosahuje okolo 38 USD, takže tam (v rozpočte) budeme musieť niečo upraviť," dodal s tým, že vláda nebude reagovať unáhlene, nakoľko by to mohlo zasiahnuť výdavky na sociálne zabezpečenie. Vláda je však pripravená na viaceré možnosti vývoja.
Pozitívom je aj znižovanie odlevu kapitálu, dodal Putin. Ruské ministerstvo financií v ostatných dňoch zverejnilo novú prognózu v tejto oblasti a očakáva, že odlev kapitálu dosiahne v roku 2015 okolo 60 miliárd USD. To je podstatne menej, než predpokladalo v predchádzajúcom období.
Dobre sa podľa prezidenta vyvíja aj rozpočtový deficit. Ako povedal, jeho úroveň by ku koncu tohto roka mala dosiahnuť 2,8 až 2,9 % HDP, čo je dostatočne uspokojivý ukazovateľ súčasnej ekonomickej situácie. Rovnako sa stabilizoval aj trh práce. "Nezamestnanosť dosahuje okolo 5,6 %. Ak sa pozrieme späť na rok 2008, je jasné, že je to výsledok solídnej práce vlády," dodal ruský prezident.
Putin: V Turecku sa odohráva plazivá islamizácia
Ruský prezident Vladimir Putin dnes na koncoročnej hodnotiacej tlačovej konferencii opäť označil zostrelenie ruského stíhacieho bombardéra Su-24 tureckou stíhačkou za nepriateľský akt. Upozornil na to, že Turecko sa "hneď začalo kryť Severoatlantickou alianciou".
Rusko podľa neho v súvislosti s týmto incidentom najviac nahnevalo to, že ešte nie tak dávno sa Turecko obracalo na Rusko o pomoc pri riešení citlivých otázok. Putin vyhlásil, že so "súčasným tureckým vedením je takmer nemožné vyjednávať" a konštatoval, že sa snaží zapáčiť Američanom. Upozornil, že v Turecku dochádza k "plazivej islamizácii" a vyhlásil, že zakladateľ moderného tureckého štátu Mustafa Kemal Atatürk sa teraz musí obracať v hrobe.
Turecké lietadlá podľa šéfa Kremľa už predtým narušovali sýrsky vzdušný priestor. Pripomenul, že teraz tam Rusko rozmiestnilo systémy protivzdušnej obrany S-400 a na margo toho vyhlásil: "Nech si (tam) teraz lietajú". Prednedávnom Putin varoval, že na akúkoľvek provokáciu voči ruským jednotkám na misii v Sýrii bude Rusko reagovať veľmi rozhodne.
Rusko nechystá sankcie voči Ukrajine, len jej neposkytne zľavy a výhody
Ruský prezident Vladimir Putin dnes na výročnej tlačovej konferencii v Moskve uviedol, že Rusko sa nechystá zavádzať voči Ukrajine nejaké sankcie. Ukrajina "už len viac nebude mať úľavy ani výhody", aké mala doteraz. Podľa Putinovho názoru na budúci rok možno očakávať zhoršenie ekonomických vzťahov Moskvy s Kyjeva.
Ruský prezident tiež zdôraznil, že Rusko nemá záujem na vyostrení konfliktu na východe Ukrajiny. Upozornil však, že nie je možné riešiť ho cestou fyzickej likvidácie ľudí, ktorí tam žijú. Za Rusko povedal, že je otvorené dialógu s Ukrajinou.
Šéf Kremľa upriamil pozornosť na fakt, že vo voľbách "všade na juhovýchode Ukrajiny víťazí opozícia" a vyjadril údiv nad tým, že to nezaznamenala aj vláda v Kyjeve.
Putin pripomenul, že ukrajinský parlament prijal zákon o osobitnom štatúte Donbasu, pričom sa však ďalej schvaľujú dodatky, ktoré odďaľujú jeho platnosť. Keď však Rusko upozorňuje na túto nežiaducu prax, dostáva od Kyjeva odpoveď, že "všetko sa plní".
Pokiaľ ide o realizáciu plánu na riešenie krízy v tejto časti Ukrajiny, Putin označil za manipulácie tie kroky, ktoré Kyjev podniká pri plnení mierových protokolov uzavretých v Minsku.
Putin na tlačovej konferencii tlmočil názor, že výmena zajatcov by mala byť predmetom dialógu s ukrajinskou stranou. Výmena by "mala byť rovnocenná" a podľa princípu "všetkých za všetkých". Rusko v tejto záležitosti plne podporuje pozíciu Donbasu. Putin takto odpovedal na otázku, či sa uskutoční výmena väznenej Nadije Savčenkovej alebo režiséra Olega Sencova a ďalších. Ruský prezident pritom uviedol, že treba rozlišovať medzi príslušníkmi regulárnej armády a tými, ktorí šli na Ukrajinu bojovať dobrovoľne.
Rusko je pripravené rozvíjať vzťahy s USA aj po prezidentských voľbách
Ruský prezident Vladimir Putin dnes na výročnej tlačovej konferencii v Moskve vyhlásil, že Rusko "je pripravené a chce" rozvíjať vzťahy s USA bez ohľadu na to, kto tam v roku 2016 vyhrá prezidentské voľby.
"Budeme spolupracovať s akýmkoľvek prezidentom, ktorého si americký ľud zvolí - jeho je jeho vec," uviedol Putin.
Súčasne poznamenal, že "to oni nám chcú hovoriť do toho, koho voliť, Ale my sa nechystáme radiť im".
Vzťahy medzi Ruskom a USA sú napäté najmä kvôli kríze na Ukrajine a Sýrii. Rusko ostro namieta aj proti približovaniu sa aliancie k jeho hraniciam.
Na výročnú konferenciu Vladimira Putina sa akreditovalo 1390 novinárov
Ruský prezident Vladimir Putin dnes v moskovskom Centre medzinárodného obchodu odpovedal na hodnotiacej tlačovej konferencii na otázky novinárov, ktorých sa tento rok na toto podujatie akreditovalo 1390.
Ako informovali ruské tlačové agentúry, tlačová konferencia nie je časovo obmedzená. Vlani trvala tri hodiny a desať minút a Putin počas nej odpovedal na 50 otázok.
Predpokladá sa, že dnes bude veľkú pozornosť venovať zahraničnej politike. Prvá otázka však bola venovaná ekonomickej kríze - Putin uviedol, že ruská ekonomika prekonala krízu, "prinajmenšom jej vrchol".
Putin vysvetlil, že bol zaznamenaný mierny rast priemyselnej výroby, zlepšila sa aj situácia na pracovnom trhu, znížil sa zahraničný dlh i odliv kapitálu, pričom možno pozorovať zvýšenie záujmu zahraničných firiem investovať v Rusku. Podľa jeho slov vláda vedie zodpovednú finančnú politiku a kádrové zmeny nie sú nutné.
Ako sa už stalo zvykom, mnohí novinári sa snažia upútať pozornosť hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova, aby im dal možnosť položiť otázku hlave štátu, preto si so sebou priniesli transparenty alebo hračky.
Ruský a americký plán na urovnanie situácie v Sýrii sa v podstate zhodujú
Rusko nebude nikdy súhlasiť s tým, aby Sýrii zvonku vnucovali, kto tam bude vládnuť. Na dnešnej výročnej tlačovej konferencii v Moskve to vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin.
Informoval, že podporuje iniciatívu Spojených štátov ohľadom prípravy rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o Sýrii. Rusko je s jej návrhom vo všeobecnosti spokojné. Súčasne vyjadril nádej, že s americkou iniciatívou bude spokojné aj sýrske vedenie.
Pripomenul, že kríza v Sýrii má len politické riešenie, nie vojenské - v tomto sa ruský a americký plán na urovnanie tamojšej situácie plne zhodujú.
Zhoda je podľa Putina aj v ďalších bodoch mierového plánu: ide o spoločnú prácu politických síl v Sýrii na novej ústave, vytvorenie nástrojov na monitorovanie budúcich predčasných volieb, zorganizovanie samotných volieb a uznanie ich výsledkov.
Putin ďalej uviedol, že Rusko bude naďalej v Sýrii pokračovať v náletoch, aby podporilo ofenzívy sýrskej vládnej armády, "a to dovtedy, kým bude sýrska armáda tieto operácie podnikať".
Okrem toho sa Rusko bude usilovať nadviazať kontakty s opozíciou, ktorá v Sýrii bojuje proti tzv. Islamskému štátu (IS). V tejto súvislosti ruský prezident vyhlásil, že sa nedomnieva, že by Rusko potrebovalo v Sýrii stálu vojenskú základňu.
"Rusko nezačalo vojnu v Sýrii," zdôraznil Putin. Podľa neho Moskva podniká v tejto krajine jednotlivé operácie, ktoré nemajú vážnejší vplyv na štátny rozpočet.
Putin: Páchateľov vraždy politika Nemcova nebude nikto kryť
Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyhlásil, že vražda ruského opozičného politika Borisa Nemcova musí byť vyšetrená a potrestaná. Súčasne však vyzval neprichádzať s predčasnými závermi. Ubezpečil, že "nikto nebude nikoho kryť", ale apeloval, že "treba vyčkať na súd".
Pokiaľ ide o tzv. čečenskú stopu v tejto kauze, Putin informoval, že s čečenským prezidentom Ahmedom Kadyrovom o nej nediskutoval, ani sa na to nechystá.
Nemcov je najprominentnejším kritikom Kremľa zavraždeným počas 15 rokov, čo je pri moci prezident Vladimir Putin. Nemcov bol Putinovým veľkým kritikom - okrem iného aj za politiku Ruska voči Ukrajine. "Poznal som ho osobne," uviedol Putin. "On si vybral cestu politického boja, osobných útokov...ale ja som si na to zvykol".
Nemcov krátko pred smrťou oznámil, že zhromažďuje podklady pre správu o účasti Ruska na ozbrojenom konflikte na východe Ukrajiny. Na základe jeho poznámok a materiálov, ktoré pripravoval a kompletizoval, ju potom dokončili a vydali jeho kolegovia z opozičnej strany RPR-Parnas.
Nemcova zastrelili v noci na 28. februára v centre Moskvy niekoľko desiatok metrov od hradieb Kremľa, keď sa so svojou priateľkou Annou Duryckou vracal po Veľkom moskovskom moste do svojho bytu na ulici Boľšaja Ordynka.
Putin považuje Trumpa za absolútneho lídra prezidentskej kampane v USA
Ruský prezident Vladimir Putin považuje uchádzača o republikánsku prezidentskú nomináciu Donalda Trumpa za veľmi talentovaného človeka a za absolútneho lídra kampane pred prezidentskými voľbami v USA. Na dnešnej tlačovej konferencii v Moskve Putin súčasne privítal Trumpovo vyhlásenie o pripravenosti na "iné, oveľa hlbšie vzťahy" s Ruskom.
Putin okrem toho vyhlásil, že Rusko "je pripravené a chce" rozvíjať vzťahy s USA bez ohľadu na to, kto tam v roku 2016 vyhrá prezidentské voľby.
"Budeme spolupracovať s akýmkoľvek prezidentom, ktorého si americký ľud zvolí - je to jeho vec," uviedol Putin. Poznamenal, že "to oni nám chcú hovoriť do toho, koho voliť. Ale my sa im nechystáme radiť".
Vzťahy medzi Ruskom a USA sú napäté najmä kvôli kríze na Ukrajine a Sýrii. Rusko ostro namieta aj proti približovaniu sa aliancie k jeho hraniciam.
Tlačová konferencia ruského prezidenta sa dnes konala v moskovskom Centre medzinárodného obchodu a trvala tri hodiny a desať minút. Akreditovalo sa na ňu 1390 novinárov. Ich otázky sa týkali jeho dvoch dcér, dopingových škandálov v športe, vyšetrovania vraždy opozičného politika Borisa Nemcova i prípadov korupcie v Rusku. Venoval sa aj medzinárodnej politike - otázky sa novinárov týkali Turecka, Sýrie, Egypta, Ukrajiny i USA a tamojších prezidentských volieb. Putin sa vyjadril aj k súčasnej vnútropolitickej situácii v Rusku, ako aj k ekonomike. Brojil aj za vyučovanie angličtiny a odhalil aj tajomstvo svojej dobrej fyzickej kondície.
Putin pred novinármi komentoval kľúčové problémy domácej i zahraničnej politiky
Ruský prezident Vladimir Putin dnes v moskovskom Centre medzinárodného obchodu odpovedal na hodnotiacej tlačovej konferencii na otázky novinárov, ktorých sa tento rok na toto podujatie akreditovalo 1390. Tlačová konferencia trvala tri hodiny a takmer desať minút.
Otázky novinárov sa týkali medzinárodnej politiky: aktuálnych vzťahov Ruska s Tureckom, Sýriou, Egyptom, Ukrajinou i USA a tamojších prezidentských volieb.
Pokiaľ ide o Ukrajinu, Putin priznal, že Rusko malo "personál na východnej Ukrajine, kde plnili isté vojenské úlohy". Poprel však, že by Rusko na východ Ukrajiny vyslalo svoje regulárne jednotky.
Vyhlásil tiež, že Rusko je zainteresované na ukončení konfliktu na východe Ukrajiny a je pripravené presvedčiť proruských separatistov no nutnosti dosiahnuť kompromis ohľadom jeho urovnania.
Zároveň ubezpečil, že Rusko sa nechystá zavádzať voči Ukrajine žiadne sankcie ako reštrikcie za jej obchodnú dohodu s EÚ. Ukrajina "už len viac nebude mať úľavy ani výhody", aké mala doteraz. Podľa Putinovho názoru na budúci rok možno očakávať zhoršenie ekonomických vzťahov Moskvy s Kyjeva.
Putin na tlačovej konferencii vyhlásil, že prístav Sevastopol na Krymskom polostrove má z vojenského hľadiska väčšiu dôležitosť ako prístav vo Vladivostoku či Kamčatke. Uviedol, že Rusko urobilo veľmi veľa pre to, aby si základňu v Sevastopole zachovalo, "rozvíja ju a bude ju rozvíjať aj v budúcnosti".
Ruský prezident zopakoval známe stanovisko Moskvy, že nikdy nebude súhlasiť s tým, aby Sýrii zvonku vnucovali, kto tam bude vládnuť. Oznámil, že Rusko podporuje iniciatívu Spojených štátov ohľadom prípravy rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o Sýrii, a vyjadril nádej, že s americkou iniciatívou bude spokojné aj sýrske vedenie. Pripomenul, že kríza v Sýrii má len politické riešenie, nie vojenské.
Putin sa vyjadril aj k najnovšej iniciatíve na riešenie konfliktu v Sýrii - vzniku koalície arabských krajín pod vedením Saudskej Arábie. Priznal, že názory Moskvy a Rijádu sa síce nezhodujú vo všetkých oblastiach, ale vyslovil presvedčenie, že nová aliancia bude konať v spoločnom záujme a s ostatnými krajinami sa jej podarí dospieť k efektívnej spolupráci.
Nedávne zostrelenie ruského stíhacieho bombardéra Su-24 tureckou stíhačkou Putin opäť označil za nepriateľský akt. Znova uviedol, že Rusko do Sýrie presunulo svoj systém protivzdušnej obrany S-400 a na margo toho vyhlásil: "Len nech si (tam) teraz lietajú". Prednedávnom Putin varoval, že na akúkoľvek provokáciu voči ruským jednotkám na misii v Sýrii bude Rusko reagovať veľmi rozhodne.
Na margo kontaktov s Tureckom v súčasnej kríze Putin vyhlásil, že so "súčasným tureckým vedením je takmer nemožné vyjednávať". Upozornil, že v Turecku dochádza k "plazivej islamizácii" a obvinil túto krajinu, že islamistom poskytuje útočisko.
Ubezpečil, že zrušenie letov do Egypta v súvislosti so zrútením ruského civilného lietadla s 224 osobami na palube nebolo politickým rozhodnutím, ale šlo o otázku bezpečnosti. Dodal, že Rusko odvolá všetky reštriktívne opatrenia týkajúce sa turistického ruchu v Egypte hneď po tom, ako začnú platiť spoľahlivé protiteroristické opatrenia.
Putin avizoval, že Rusko "je pripravené a chce" rozvíjať vzťahy s USA bez ohľadu na to, kto tam v roku 2016 vyhrá prezidentské voľby. Uchádzača o republikánsku prezidentskú nomináciu Donalda Trumpa označil za veľmi talentovaného človeka a za lídra kampane pred prezidentskými voľbami v USA. Ubezpečil, že Rusko bude rešpektovať rozhodnutie amerických voličov, nebude ich nijako ovplyvňovať.
Putin sa vyjadril aj k súčasnej vnútropolitickej situácii v Rusku: konštatoval, že je spokojný s prácou vlády a uviedol, že kádrové zmeny v nej sa neplánujú. Vyslovil sa za dôsledné vyšetrenie podozrení z korupcie i ďalších trestných činov, pričom sa osobitne zmenil o vražde opozičného politika Borisa Nemcova.
Podľa Putinových slov ruská ekonomika prekonala krízu, "prinajmenšom jej vrchol". Vysvetlil, že bol zaznamenaný mierny rast priemyselnej výroby, zlepšila sa aj situácia na pracovnom trhu, znížil sa zahraničný dlh i odliv kapitálu, pričom možno pozorovať zvýšenie záujmu zahraničných firiem investovať v Rusku.
Pripustil, že časť akcií štátnych podnikov, ako napríklad ropnej spoločnosti Rosnefť, môže byť sprivatizovaná, ale kontrolný podiel by v každom prípade mal zostať štátu.
Ruský prezident odpovedal aj na otázky o poplatkoch v nákladnej doprave i za služby spojené s užívaním bytov, o nezvyšovaní výšky veku pre odchod do dôchodku v súčasnosti i poskytovaní ruských detí na adopciu do zahraničia.
Novinári položili Putinovi aj otázky týkajúce sa korupčných a dopingových škandálov v športe. Na základe novinárskej otázky Putin brojil aj za vyučovanie angličtiny v Rusku a odhalil aj tajomstvo svojej dobrej fyzickej kondície. Výnimočne sa zmienil aj o svojich dvoch dcérach.