Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Putin podpísal zákon, ktorý má podľa ochranárov ohroziť národné parky

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Ide o dokument, ktorý počas výstavby železničnej infraštruktúry umožní meniť kategóriu pozemkov z lesných na pozemky s iným využitím.

Moskva 31. júla (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon, ktorý umožní plošný výrub stromov pri Bajkalskom jazere, aby sa vytvoril priestor pre rozšírenie a modernizáciu Bajkalsko-amurskej magistrály (BAM) a Transsibírskej magistrály. Informovala o tom v piatok agentúra Interfax.

Ide o dokument, ktorý počas výstavby železničnej infraštruktúry umožní meniť kategóriu pozemkov z lesných na pozemky s iným využitím.

Proti tomuto zákonu nedávno protestovali ochrancovia životného prostredia, ktorí vyjadrili obavy, že za takýchto okolností nebude možné kontrolovať výstavbu infraštruktúry v chránených prírodných oblastiach.

Upozornil na to v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy aj Michail Krejndlin, predstaviteľ ruskej pobočky ochranárskej organizácie Greenpeace. Podľa Krejndlina by Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) mohla teraz zaradiť jazero Bajkal do kategórie ohrozeného svetového dedičstva, "čo bude pre ruský štát hanba".

S požiadavkou, aby zákon pri hlasovaní odmietli členovia Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu, prišli v polovici júla nielen aktivisti Greenpeace, ale aj ruská pobočka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF). Zákon bol však schválený.

Na archívnej snímke prezident Vladimir Putin (vpravo) a hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Foto: TASR/AP
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov minulý týždeň vyhlásil, že ochrana Bajkalského jazera by nemala brániť rozvoju ekonomiky.

Ekológovia sa obávajú, že jednotlivé ustanovenia zákona v praxi spôsobia nenapraviteľné škody v chránených oblastiach Ruska, ohrozujú integritu a bezpečnosť týchto území, povedú k ich fragmentácii a negatívne ovplyvnia populácie vzácnych zvierat.

Organizácia Greenpeace uviedla, že zákon bude mať v konečnom dôsledku vplyv na najmenej 63 národných parkov. Napríklad na Losom ostrove nachádzajúcom sa neďaleko Moskvy sa môže obnoviť výstavba nákupného centra a cez tento národný park povedie diaľnica.

Spravodajský portál BFM.ru pred nedávnom pripomenul, že železničná sieť BAM nikdy nebola čisto komerčným projektom. "Svoju rolu tam hrá aj geopolitika," napísal portál s tým, že objem prepraveného tovaru bol nízky a nikdy nešlo o ziskovú záležitosť.

Pred desiatimi rokmi však vtedajší šéf ruských železníc Vladimir Jakunin predpovedal, že v dôsledku čínskeho projektu Nová hodvábna cesta by sa objemy prepravovaných tovarov mohli zvýšiť na 30 - 50 miliónov ton ročne. V Rusku bol preto bol prijatý program modernizácie existujúcej dopravnej infraštruktúry, dodal BFM.ru.