Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Rusi pracujú na raketovom systéme použiteľnom v arktických podmienkach

Na archívnej snímke v popredí ruský prezident Vladimir Putin Foto: TASR/AP

Vlani v marci sa v Arktíde na rozkaz prezidenta Vladimira Putina konalo veľké vojenské cvičenie, na ktorom sa zúčastnilo 38.000 vojakov, 15 ponoriek, 110 prúdových lietadiel a vrtuľníkov.

Moskva 2. marca (TASR) - Rusko pracuje na raketovom systéme zem-vzduch použiteľnom v arktických podmienkach. Informovala o tom dnes agentúra TASS s odvolaním sa na štátnu zbrojársku spoločnosť Almaz-Antej, ktorá novinku vyvíja.

Ako uviedla agentúra DPA, ide o arktický variant protilietadlového raketového komplexu s krátkym dosahom Tor, ktorý je určený na protiútoky proti lietadlám a riadeným strelám. Model Tor-M2 je schopný zasiahnuť ciele letiace rýchlosťou 700 metrov za sekundu, vo vzdialenosti 12 kilometrov a vo výške do desať kilometrov. Systém pozostáva zo štyroch zariadení, ktoré môžu v rovnakom čase útočiť na 16 cieľov, uviedla agentúra TASS.

Spoločnosť Almaz-Antej okrem toho oznámila, že pokračuje v skúškach protilietadlového raketového komplexu S-350 Viťaz. Systém predstavuje mobilnú odpaľovaciu rampu, ktorá funguje spolu s radarom a s elektronickým skenovaním priestoru a s veliteľským stanovišťom na podvozku špeciálneho automobilu VAZ. Do zásoby komplexu patria rakety stredného doletu používané v komplexe S-400 a rakety malého doletu.

Podľa spoločnosti Almaz-Antej sa tento rok do výzbroje ruskej armády dostane aj komplex Buk-M3 stredného dosahu.

Aktivity Ruska v oblasti Arktídy sa zintenzívnili v posledných niekoľkých rokoch. Rastúcou vojenskou prítomnosťou chce Rusko podporiť svoje nároky na predpokladané a doteraz neprebádané nerastné bohatstvo Arktídy. Experti očakávajú najmä nové rozsiahle náleziská ropy a plynu. O energetické suroviny však majú záujem aj ďalšie severské štáty, najmä USA, Kanada a Dánsko.

Vlani v marci sa v Arktíde na rozkaz prezidenta Vladimira Putina konalo veľké vojenské cvičenie, na ktorom sa zúčastnilo 38.000 vojakov, 15 ponoriek, 110 prúdových lietadiel a vrtuľníkov. Jeho cieľom bolo preveriť, ako rýchlo sa môžu špeciálne sily presúvať na veľké vzdialenosti.

Niekoľko týždňov na to ministri obrany piatich severských štátov - Švédska, Nórska, Fínska, Dánska a Islandu - vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom zdôraznili, že Európa musí posilniť vojenskú spoluprácu, aby dokázala čeliť ruskej vojenskej agresii vo východnej Európe. "Akcie Ruska sú najväčšou výzvou pre európsku bezpečnosť," uvádzalo sa vo vyhlásení.