Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Rusko sa chce podieľať na rozhovoroch o Kórejskom polostrove

WA 7 Pchanmundžom - Severokórejský vodca Kim Čong-un (vľavo) a juhokórejský prezident Mun Če-in si podávajú ruky v dedine Pchanmundžom ležiacej v demilitarizovanej zóne medzi oboma kórejskými štátmi 27. apríla 2018. Foto:

Severokórejský vodca Kim Čong-un a juhokórejský prezident Mun Če-in sa v piatok na historickom medzikórejskom summite dohodli, že ich štáty sa po desaťročiach napätia vydajú na cestu zmierenia.

Moskva 28. apríla (TASR) - Rusko sa chce podieľať na rozhovoroch o riešení situácie na Kórejskom polostrove. Tradičný šesťstranný formát pozostávajúci z Ruska, Číny, USA, Japonska a oboch Kóreí je optimálny a nemá alternatívu, uviedol v sobotu námestník ruského ministra zahraničných vecí Igor Morgulov.

Moskva sa chce naďalej zapájať do tamojšieho mierového procesu, povedal Morgulov pre agentúru Interfax. Okrem iného spomenul možné spoločné ekonomické a infraštruktúrne projekty so Severnou a Južnou Kóreou, ktoré by Rusko mohlo podporovať, píše agentúra DPA.

Tzv. šesťstranné rozhovory zamerané na nájdenie mierového riešenia bezpečnostných obáv v súvislosti s jadrovým zbrojným programom Severnej Kórey prebiehali vo viacerých kolách od roku 2003 do roku 2009, keď z nich KĽDR vystúpila.

Severokórejský vodca Kim Čong-un a juhokórejský prezident Mun Če-in sa v piatok na historickom medzikórejskom summite dohodli, že ich štáty sa po desaťročiach napätia vydajú na cestu zmierenia. Kim vyjadril ochotu ukončiť jadrový zbrojený program svojej krajiny, pričom obe strany chcú ešte tento rok nahradiť prímerie, ktorým sa pred 65 rokmi skončila kórejská vojna, mierovou zmluvou.

Schôdzka oboch lídrov by mala tiež pripraviť pôdu pre pripravovaný summit Kim Čong-una s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, očakávaný koncom mája alebo začiatkom júna.

Podľa Morgulova by však celkové očakávania nemali byť priveľké. Ďalšie kroky vedúce k zmiereniu medzi Spojenými štátmi a Južnou Kóreou na jednej strane a Severnou Kóreou na strane druhej si totiž vyžadujú čas a trpezlivosť, uviedol ruský diplomat.