Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

USA sa chystajú odstúpiť od kľúčovej dohody o odzbrojení, tvrdia Rusi

Ruský minister obrany Sergej Šojgu. Foto: TASR/AP

Spojené štáty už nejaký čas podozrievajú Moskvu z porušovania INF, čo však Moskva popiera.

Moskva 11. júla (TASR) - Spojené štáty plánujú odstúpiť od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) z roku 1987. V rozhovore, ktorý vyšiel v stredu v talianskom denníku Il Giornale, to vyhlásil ruský minister obrany Sergej Šojgu.

"USA sa pripravujú na odstúpenie od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu a ako dôvod uvádzajú porušovanie zmluvy zo strany Ruska," uviedol Šojgu, ktorého citovala agentúra TASS.

Predmetné obvinenia zo strany USA pritom označil na úplne nepodložené. Z flagrantného porušovania uvedenej kľúčovej odzbrojovacej dohody naopak obvinil Spojené štáty, ktoré podľa neho rozmiestňujú v Európe vertikálne odpaľovacie zariadenia MK 41, schopné odpaľovať strely s plochou dráhou letu typu Tomahawk.

"V ich dosahu je takmer celá európska časť Ruska," vyhlásil Šojgu.

Spojené štáty už nejaký čas podozrievajú Moskvu z porušovania INF, čo však Moskva popiera. NATO sa obáva, že vďaka vývoju systému rakiet s plochou dráhou letu 9M729 odpaľovaných zo zeme bude môcť Moskva bez varovania alebo takmer bez varovania zaútočiť v Európe jadrovými zbraňami.

Americká veľvyslankyňa pri NATO Kay Baileyová-Hutchisonová vo februári povedala, že ak "Rusko nebude zmluvu dodržiavať, bude musieť niesť následky toho, že nijaká zmluva nebude". Senát USA už - v súvislosti s údajným porušovaním INF zo strany Ruska - splnomocnil vládu na prípadné odstúpenie od tejto zmluvy.

INF podpísali 8. decembra 1987 sovietsky vodca Michail Gorbačov a vtedajší americký prezident Ronald Reagan.