Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Stúpenci Navaľného sa schádzali na krátkych menších protestoch

Na snímke ženy s ochrannými rúškami vytvorili vytvorili ľudskú reťaz na prejav solidarity s tými, ktorí boli zadržaní počas protestov požadujúcich prepustenie uväzneného vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného v Petrohrade v nedeľu 14. februára 2021. Foto: TASR/AP

Použitie sily pri potlačení úradmi nepovolených masových zhromaždení na jeho podporu vyvolalo aj rázne odsúdenie zo strany Západu a úvahy o uvalení sankcií voči Moskve.

Moskva 15. februára (TASR) - Stúpenci uväzneného ruského opozičného politika Alexeja Navaľného sa v nedeľu nakrátko zhromažďovali na dvoroch pri svojich bydliskách, aby mu vyjadrili svoju podporu. Novú formu protestu si zvolili po tom, ako počas nedávnych hromadných demonštrácií policajti zadržali vyše 10 000 osôb. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

Navaľného tím vyzval na valentínsku nedeľu na decentralizovanú pokojnú demonštráciu, pri ktorej budú ľudia večer 15 minút stáť na dvoroch či námestiach s rozsvietenými mobilmi a následne zverejnia fotografie z týchto zhromaždení na sociálnych sieťach. Takýmto spôsobom plánovali sťažiť prípadné policajné zásahy. Kremeľ uviedol, že nemá záujem o "hru na mačku a myš", zdôraznil však, že porušenia zákona budú stíhané.

Rozsah, v akom sa takéto zhromaždenia napokon v nedeľu konali, nebolo možné presne odhadnúť, píše AFP s tým, že menšie skupiny niekoľkých desiatok ľudí bolo vidno stretávať sa v mrazivom počasí v dvoch najväčších ruských mestách, Moskve i Petrohrade. Navaľného tím zverejnil zábery podobných demonštrácií z miest po celej krajine, ktoré prebehli pod heslom "Láske je silnejšia než strach".

Na rozdiel od veľkých protestov z konca januára nebola nedeľňajšia akcia oficiálne zakázaná. Viacerí Navaľného spolupracovníci však v predošlých dňoch informovali o policajných prehliadkach svojich kancelárií.

Skôr v priebehu nedele vytvorilo tiež niekoľko sto žien ľudské reťaze v Moskve a Petrohrade, aby pri príležitosti Dňa svätého Valentína vyjadrili podporu Navaľného manželke Juliji i politickým väzenkyniam.

Navaľnyj, najvýznamnejší domáci kritik ruského prezidenta Vladimira Putina, sa 17. januára po liečení z otravy vrátil z Nemecka do Ruska. Okamžite po prílete ho zadržali a následne umiestnili do väzby. Neskôr 2. februára mu súd zmenil triapolročný podmienečný trest v kauze Yves Rocher na nepodmienečný. Navaľnyj by tak mal vo väzení stráviť dva roky a osem mesiacov po odpočítaní času stráveného v domácom väzení počas vyšetrovania kauzy.

Zadržanie a odsúdenie Navaľného podnietili v Rusku vlnu protestov. Použitie sily pri potlačení úradmi nepovolených masových zhromaždení na jeho podporu vyvolalo aj rázne odsúdenie zo strany Západu a úvahy o uvalení sankcií voči Moskve.

Kremeľ zorganizoval flashmoby proti Navaľnému a na podporu veteránov



Na sociálnych sieťach v Rusku sa začal flashmob "Ja/My som/sme Ignat" na podporu veterána druhej svetovej vojny Ignata Arťomenka, ktorý je poškodenou stranou v prebiehajúcom súdom procese proti ruskému opozičnému politikovi Alexejovi Navaľnému. Akcia bola organizovaná za účasti Kremľa, napísal v pondelok spravodajský portál Meduza.io.

Účastníci tzv. flashmobu zdieľajú fotografiu Arťomenka s textom Ja/My som/sme Ignat a hashtagmi #protect veterans či #yamyignatartemenko.

Tieto posty zdieľajú aj samosprávy v regiónoch Ruska a miestni úradníci, upozornila televízna stanica Dožď. Objavujú aj v masmédiách patriacich úradom na regionálnej úrovni a šíria ich aj miestne pobočky vládnej strany Jednotné Rusko a hnutie Všeruský ľudový front, poznamenal portál Fontanka.ru.

Zdroj z vedenia pobočky strany Jednotné Rusko v jednom z regiónov Centrálneho federálneho okruhu pre portál Meduza.io uviedol, že dostali príkaz z prezidentskej kancelárie, podľa ktorého "poslanci vládnej strany musia zverejňovať príspevky na podporu Ignata Arťomenka" na svojich kontách na sociálnych sieťach. Podľa tohto zdroja by sa v príspevkoch mal klásť dôraz na "ochranu veteránov".

Takéto posty by mali zverejňovať i štátne a obecné médiá, vládne orgány a provládne verejné osobnosti.

Členovia Jednotného Ruska v strednej časti Ruska, ktorú zasiahlo silné sneženie, mali navyše 14. februára pomáhať veteránom alebo dôchodcom pri odpratávaní snehu. Tieto akcie mali zaznamenať na video alebo odfotografovať a potom zverejňovať na sociálnych sieťach.

Zdroj zdôraznil, že tento flashmob priamo nesúvisí s tým, že 14. februára sa v Rusku pod mottom Láska je silnejšia ako strach konali hromadné podujatia na podporu Alexeja Navaľného. "Tento bol zameraný na diskreditáciu Navaľného vo všeobecnosti," vysvetlil zdroj.

Jeden z prvých príspevkov na podporu veterána zverejnila na svojom konte na sociálnej sieti ruská herečka a moderátorka Julija Michalkovová, ktorá má blízko ku kremeľskej strane Jednotné Rusko. Kritizovala v ňom, že "niektorí používatelia sociálnych médií sa snažia ospravedlniť hrubosť, ohováranie a bezmocnú hystériu", ktorých terčom sa stal veterán Arťomenko.

Sociálne siete informovali aj o ďalších akciách na podporu veteránov. Mládežníci z provládnej organizácie Ruské hnutie školákov (RDŠ) z Leningradskej oblasti koncom minulého týždňa napríklad pomocou kvadroptér vytvorili na nočnom nebi nápis Ochráň veteránov.

Ich akcia však vyvolala aj vlnu kritiky ľudí, ktorí mládežníkov upozornili, že seniorov v Rusku by viac potešila pomoc v podobe vyhovujúceho bývania, dôstojného dôchodku, pomoci s nákupmi či posedenia pri čaji so spolubojovníkmi z čias vojny.

Obvinenie vznesené voči Navaľnému súvisí s propagandistickým spotom televízie RT, ktorý sa vysielal počas vlaňajšieho leta v rámci kampane pred sporným referendom o zmenách v ruskej ústave. Okrem niekoľkých známych ruských osobností v ňom účinkoval aj veterán druhej svetovej vojny Ignat Arťomenko z Moskvy. Úlohou účinkujúcich bolo pred kamerou prečítať po vete z preambuly ruskej ústavy.

Navaľnyj v reakcii na videospot označil všetkých účinkujúcich za "skorumpovaných lokajov", za "hanbu krajiny" a "zradcov" - samotného veterána však konkrétne nespomenul.

Celou kauzou sa následne zaoberal Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom), do ktorého kompetencie patria obzvlášť závažné zločiny. Samotný veterán sa Navaľného slovami cítil urazený a ponížený, čo údajne viedlo k zhoršeniu jeho zdravotného stavu.

Proces sa začal 5. februára, pričom samotný Navaľnyj obvinenie odmietol a prípad označil politicky motivovaný. Ďalšie pojednávanie s Navaľným v kauze ohovárania veterána Arťomenka bude 16. februára.