Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 31. december 2024Meniny má Silvester
< sekcia Zahraničie

S. LAVROV: Cesta k uvoľneniu napätia na východe Ukrajiny bude dlhá

Pripomenul, že mierový plán, ktorý P. Porošenko na jeseň predstavil, sa spolu s návrhmi ruského prezidenta V. Putina stali základom minských protokolov o riešení konfliktu na východe Ukrajiny.

Moskva 9. decembra (TASR) - Kontaktná skupina pre urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny by sa mala stretnúť v najbližších dňoch, aby diskutovala o implementácii plánu na vyhlásenie konečného prímeria v Donbase.

Uviedol dnes v rozhovore pre agentúru RIA Novosti ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Kontaktná skupina sa pod patronátom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) zišla už na viacerých kolách rokovaní vrátane schôdzky 5. septembra v bieloruskom Minsku, na ktorej bola dosiahnutá dohoda o prímerí - momentálne je to však dokument, ktorý sa nedodržiava.

Lavrov v súvislosti s perspektívou trvalého mieru na východe Ukrajiny uviedol, že cesta k uvoľneniu napätia medzi kyjevskou vládou a proruskými silami bude dlhá. "Je očividné, že od tohto cieľa sme ešte ďaleko," konštatoval. Podľa jeho názoru to vyplýva aj zo skúseností z uplynulých mesiacov.

Za hlavného partnera Moskvy pri hľadaní riešenia konfliktu na východe Ukrajiny označil Lavrov ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Pripomenul, že mierový plán, ktorý Porošenko na jeseň predstavil, sa spolu s návrhmi ruského prezidenta Vladimira Putina stali základom minských protokolov o riešení konfliktu na východe Ukrajiny. Lavrov súčasne vyjadril nádej, že po Porošenkom neraz opakovaných vyhláseniach o nutnosti zastaviť boje v Donbase budú nasledovať aj konkrétne činy.

Šéf ruskej diplomacie v rozhovore pre RIA Novosti poznamenal, že od pozorovateľskej misie OBSE, ktorá pôsobí na ukrajinskom východe, očakával viac. Podľa jeho názoru pozorovateľom OBSE v niektorých prípadoch "chýba tvrdosť a principiálnosť".

Upozornil, že ich záujem o pohyb proruských síl je "prehnaný" a "zbytočný", zatiaľ čo v prípade vládnych síl nedostatočný. Uznal, že prítomnosť OBSE na Ukrajine bola stabilizujúcim faktorom, ale uviedol, že Rusko si od misie OBSE sľubovalo viac.

Ruský minister uviedol, že súdiac podľa vyhlásení "zvolených zástupcov Donbasu", proruské vedenie oblasti je pripravené na súčinnosť s vládou v Kyjeve v oblasti ekonomiky a je "pripravené na obnovenie spoločného ekonomického, humanitárneho a politického priestoru".

Lavrov však poukázal na to, že Kyjev na tieto vyhlásenia Donbasu reagoval blokádou regiónu a odstavil ho aj od spoločného finančného systému. Za neústretový krok Lavrov označil aj návrh ukrajinského prezidenta Petra Porošenka na zrušenie zákona o regionálnej samospráve v Doneckej i Luhanskej oblasti.

Rusko - ako jeden z účastníkov minského rokovacieho procesu - sa podľa Lavrova zapojí do prípravy programu na obnovu Donbasu, ako aj celoštátneho dialógu. Lavrov súčasne zdôraznil, že Moskva bude trvať na tom, aby Kyjev splnil svoje sľuby a schválil zmeny v ústave, ktoré zaručia rovnoprávnosť všetkých ukrajinských regiónov.

Agentúra RIA Novosti v tejto súvislosti citovala vyhlásenie predsedu ukrajinského parlamentu Volodymyra Grojsmana, podľa ktorého by poslanci mali zmeny v ústave schváliť do októbra budúceho roku.