Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 24. december 2024Meniny má Adam a Eva
< sekcia Zahraničie

Obama: Rusko bude musieť zaplatiť za agresiu na Ukrajine

Barack Obama Foto: TASR/AP

Obama poskytol vyjadrenia po svojom dnešnom stretnutí s novým ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom v Bielom dome.

Washington 12. marca (TASR) - Americký prezident Barack Obama dnes vyhlásil, že ak Rusko bude pokračovať v agresii na Ukrajine, Spojené štáty a ďalšie krajiny prinútia Moskvu "za to zaplatiť". Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Obama poskytol vyjadrenia po svojom dnešnom stretnutí s novým ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom v Bielom dome a na spoločnej tlačovej konferencii s premiérom tak prejavil podporu jeho začínajúcej prechodnej vláde.

Obama vo vyjadreniach poukázal na prítomnosť ruskej armády na ukrajinskom Krymskom polostrove. Vyhlásil, že najväčšou hrozbou, ktorej Ukrajina čelí, je narušenie jej územnej celistvosti. Povedal, že USA budú stáť po boku Ukrajiny a pomôžu jej zabezpečiť, aby zostala zachovaná jej územná celistvosť.

Jaceňuk vyhlásil, že Ukrajina sa "nikdy nevzdá" v boji o svoje územie.

Regionálna vláda krymskej autonómnej republiky naplánovala na nedeľu 16. marca referendum o tom, či sa oblasť odtrhne od Ukrajiny a pripojí k Ruskej federácii.

Kongres požaduje vylúčenie Ruska zo skupiny G8

Dolná komora Kongresu USA odsúdila operácie Ruska na Ukrajine a zároveň vyzvala Biely dom, aby vylúčil Rusko zo skupiny G8 a uvalil naň sankcie. Informovala o tom dnes tlačová agentúra RIA Novosti.

Kongresmani vyzvali aj na vyslanie pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na Krym a do ďalších ukrajinských regiónov. Požadujú tiež, aby Severoatlantická aliancia (NATO) zrušila svoju vojenskú spoluprácu s Moskvou, vrátane dodávok armádneho vybavenia.

Nezáväzná rezolúcia, ktorú v noci nadnes prijali kongresmani pomerom hlasov 402:7, vyzýva vládu amerického prezidenta Baracka Obamu, aby "spoločne s európskymi spojencami a inými krajinami zaviedol vízové, finančné a obchodné sankcie voči vysoko postaveným ruským vládnym činiteľom, štátnym bankám a ďalším organizáciám".

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že potenciálne sankcie ohľadom ukrajinskej krízy by boli dvojsečnou zbraňou vzhľadom na vzájomnú závislosť Ruska a Západu na globálnom trhu.

Proruská vláda na Kryme, kde žije ruská etnická väčšina, v utorok vyhlásila nezávislosť polostrova od ústrednej ukrajinskej vlády v Kyjeve, a to niekoľko dní pred referendom, ktoré sa bude konať 16. marca. Krymskí lídri vyjadrili zámer odtrhnutia sa regiónu od Ukrajiny a jeho pripojenia k Rusku, čo Moskva privítala.

Zvyšní členovia skupiny G8 - Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, USA a Británia - dnes v spoločnom stanovisku s predsedami Európskej rady a Európskej komisie uviedli, že referendum "nebude mať žiadnu právnu účinnosť".

Zmienených sedem krajín skupiny G8 minulý týždeň uviedlo, že zrušili prípravy na summit, ktorý sa mal konať v ruskom meste Soči. Moskva vyjadrila plnú podporu krymskému plebiscitu a vyhlásila, že bude akceptovať akýkoľvek výsledok.

McCain a sedem ďalších senátorov navštívia Ukrajinu

Osem amerických senátorov odcestuje vo štvrtok na Ukrajinu na stretnutie s lídrami tamojšej prechodnej vlády a ďalších organizácií. Informovali o tom dnes asistenti senátorov. Napätie v oblasti v tomto období rastie, pretože Rusko sa snaží k svojmu územiu pripojiť ukrajinský región Krym, uviedla tlačová agentúra Reuters.

Skupinu amerických politikov bude viesť republikánsky senátor za štát Arizona John McCain. V delegácii budú jeho kolegovia -republikánski senátori John Barrasso zo štátu Wyoming, John Hoeven zo Severnej Dakoty, Ron Johnson z Wisconsinu a Jeff Flake z Arizony.

Idú s nimi tiež traja demokratickí senátori: Richard Durbin z Illinois, Christopher Murphy z Connecticutu a Sheldon Whitehouse z Rhode Islandu.

McCain a Murphy, ktorý je predsedom senátneho podvýboru pre európske záležitosti, odcestovali do ukrajinského hlavného mesta Kyjev už aj vlani v decembri a prihovorili sa protivládnym demonštrantom počas ich protestov - tie nakoniec pomohli zosadiť prezidenta Viktora Janukovyča.