Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Rusko vyšetruje prípady súvisiace so šírením falošných informácií

Na archívnej snímke z 12. februára 2022 budova ruského veľvyslanectva v Kyjeve. Foto: TASR/AP

V Rusku sa vojenská invázia na Ukrajine môže označovať iba ako "špeciálna vojenská operácia" a nie vojna.

Moskva 17. marca (TASR) - Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) v stredu oznámil, že otvoril prvé tri prípady súvisiace s porušením nového zákona, ktorý zakazuje šírenie "falošných informácií" o ozbrojenom konflikte na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a AP.

Prvé trestné konania sa týkajú troch ľudí, ktorí sú obvinení z toho, že na sociálnych sieťach a internetových fórach zverejňujú "klamstvá", uviedol Sledkom na svojej oficiálnej webovej stránke. Vyšetrovanie týchto osôb sa začalo na základe informácií, ktoré Sledkomu poskytla ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB).

Jednou z obvinených je aj Veronika Belocerkovská, populárna ruská blogerka a autorka kuchárskych kníh žijúca v zahraničí. Podľa Sledkomu obsahujú jej príspevky na sociálnej sieti Instagram "zámerne falošné informácie" o tom, že ruská armáda bola použitá na ničenie miest a civilného obyvateľstva Ukrajiny, a to vrátane detí.

"Oficiálne som bola vyhlásená za úprimnú osobu," napísala Belocerkovská v reakcii na začatie vyšetrovania v Rusku. Táto ruská blogerka žije podľa AFP v zahraničí, pričom Sledkom uviedol, že plánuje v jej prípade požiadať o medzinárodný zatykač.

Ostatných dvoch podozrivých identifikoval Sledkom iba ako muža a ženu z Tomskej oblasti v ruskej Sibíri, ktorí zverejnili nepravdivé informácie o ruskej vojenskej operácii na Ukrajine, či o počte obetí medzi ruskými vojakmi. U týchto dvoch obvinených už prebehla domová prehliadka a boli vydané príkazy na obmedzenie ich pohybu.

V Rusku sa vojenská invázia na Ukrajine môže označovať iba ako "špeciálna vojenská operácia" a nie vojna. Ruský prezident Vladimir Putin v tejto súvislosti podpísal 4. marca zákon, ktorý zakazuje verejné vyjadrenia zamerané na diskreditáciu ruskej armády. Za jeho porušenie hrozí trest odňatia slobody až na výšky 15 rokov, píše AP.