Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

S krajnou ľavicou v Grécku nechce ísť do vlády nikto

Grécky parlament ilustračné foto Foto: TASR/AP

Strana vráti mandát na jej zostavenie prezidentovi Karolosovi Papuliasovi. Ten úlohou zostaviť vládu poverí následne tretiu najsilnejšiu parlamentnú stranu, Panhelénske socialistické hnutie.

Atény 9. mája (TASR) - Vodca gréckej Zjednotenej radikálnej ľavice (SYRIZA), 38-ročný Alexis Tsipras dnes oznámil, že sa mu nepodarilo získať dostatočnú podporu na vytvorenie koaličnej vlády. Vráti preto vo štvrtok mandát na jej zostavenie prezidentovi Karolosovi Papuliasovi.

Ten úlohou zostaviť vládu poverí následne tretiu najsilnejšiu parlamentnú stranu, Panhelénske socialistické hnutie (PASOK). Ak ani to neuspeje, budú sa musieť zopakovať parlamentné voľby.

Hnutie PASOK dnes odmietlo vytvoriť koaličnú vládu s krajnou ľavicou, čo posilnilo možnosť, že na budúci mesiac budú v Grécku vyhlásené nové parlamentné voľby.

Líder PASOK, bývalý minister financií Evangelos Venizelos oznámil, že nedošlo k žiadnemu pokroku v rokovaniach o vytvorení vlády po nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách, ktoré vyústili do patovej situácie. Venizelos, ktorého hnutie PASOK skončilo vo voľbách tretie so ziskom 13,18 percenta hlasov, vyhlásil, že bude pokračovať v snahách, keď vo štvrtok dostane mandát vytvoriť vládu.

Venizelos sa tak vyjadril po stretnutí s lídrom ultraľavicovej strany SYRIZA Alexisom Tsiprasom, ktorého strana skončila vo víkendových voľbách druhá.

Tsipras sa snažil nájsť podporu a koaličných partnerov pre ľavicovú vládu, ktorá by odmietla podmienky zmluvy, týkajúcej sa medzinárodnej záchrannej pôžičky pre Grécko - podľa kritikov by však taká politika viedla k odchodu krajiny z eurozóny.

Venizelos zdôraznil, že je nevyhnutné, aby Grécko zostalo v eurozóne a ponechalo si spoločnú európsku menu.

Keďže Komunistická strana Grécka (KKE) odmietla vstúpiť do akejkoľvek vlády a žiadna strana nechce vo vláde krajne pravicový Zlatý úsvit, ktorý získala v parlamente 21 kresiel, žiadna koalícia nemôže vzniknúť bez Antonisa Samarasa, lídra konzervatívnej strany Nová demokracia (ND). Názorová priepasť medzi ním a radikálnou ľavicou je však väčšia než kedykoľvek v minulosti. Samaras dnes vyhlásil, že nesúhlasí s koalíciou so stranou SYRIZA, lebo by to viedlo k bankrotu Grécka.

Nová demokracia sa v nedeľných voľbách umiestnila ako prvá, ale priniesla do parlamentu patovú situáciu. Samaras po najnovších rokovaniach so stranou SYRIZA dnes oznámil, že nedosiahli dohodu o koaličnej vláde práve kvôli postoju k medzinárodnej pôžičke, a znovu zdôraznil, že je pripravený podporiť dokonca aj menšinovú vládu - ale pod podmienkou, že si Grécko ponechá jednotnú európsku menu euro.

Samaras uviedol, že Tsipras vlastne od neho pri rokovaniach žiadal, aby "prijal odchod Grécka z eurozóny a krach krajiny".

"To neurobím," vyhlásil Samaras.