Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 16. máj 2025Meniny má Svetozár
< sekcia Zahraničie

Pred pätnástimi rokmi obesili Saddáma Husajna

Na archívnej snímke Saddám Husajn. Foto: TASR/AP Photo

Husajn si v arabskom svete získal obdiv predovšetkým vtedy, keď sa v roku 1991 odmietol podrobiť rezolúcii OSN, ktorá ho vyzývala na okamžité a bezpodmienečné stiahnutie irackých jednotiek z Kuvajtu.

Bagdad/Ammán 30. decembra (TASR) - Pred 15 rokmi popravili v Iraku niekdajšieho diktátora Saddáma Husajna, ktorý bol zosadený a zajatý počas americkej invázie v roku 2003. Ako dôvod útoku vtedy USA uvádzali prítomnosť zbraní hromadného ničenia v Iraku. Tie sa však nikdy nenašli. Denník The National vychádzajúci v angličtine v Abú Zabí si pri tejto príležitosti všíma, že Husajnova pamiatka je stále živá napríklad v susednom Jordánsku.

Iracký súd uznal Husajna vinným zo zabitia 148 ľudí. Trest smrti obesením vykonali 30. decembra 2006, v predvečer sviatku íd al-adhá, kedy sa popravy tradične nevykonávajú.

Plagáty, kľúčenky či nálepky pripomínajúce irackého vodcu sa predávali v Jordánsku aj počas Husajnovej vlády v Iraku (1979 – 2003). V centre hlavného mesta Jordánska Ammán medzitým zostal zrejme už iba jeden obchod s takýmito suvenírmi, jeho podobizeň však naďalej možno vidieť na taxíkoch a nákladiakoch či nasprejovanú na múroch. V uvedenom obchode sa dajú napríklad kúpiť hodinky s ciferníkom, na ktorom je Saddámova podobizeň, či iracké bankovky z jeho éry.

V Jordánsku živí dedičstvo Saddáma Husajna predovšetkým verejný odpor voči USA a Izraelu. Medzi Arabmi na Blízkom východe je taktiež symbolom vzdoru voči vzmáhajúcemu sa vplyvu Iránu.

Denník The National pripomína, že mnohí síce pociťujú nostalgiu za Husajnom, avšak zdôrazňuje, že jeho vládnutie bolo poznačené krvavým prenasledovaním odporcov. Jeho jednotky napríklad pomocou chemických zbraní zabili v roku 1998 niekoľko tisíc Kurdov v meste Halabdža a masové hroby boli po páde jeho režimu nájdené aj na juhu Iraku. Saddám likvidoval aj odporcov z radov vlastnej rodiny.

Husajn si v arabskom svete získal obdiv predovšetkým vtedy, keď sa v roku 1991 odmietol podrobiť rezolúcii OSN, ktorá ho vyzývala na okamžité a bezpodmienečné stiahnutie irackých jednotiek z Kuvajtu. Iracký vodca vtedy vyhlásil, že tak urobí až po tom, čo sa skončí izraelská okupácia Palestíny, a keď sa stiahnu z Blízkeho východu všetky cudzie vojská a keď v tejto oblasti nebudú žiadne zbrane hromadného ničenia. Z Kuvajtu jeho vojská vytlačila následná medzinárodná vojenská intervencia pod vedením Spojených štátov.

Profesor medzinárodných vzťahov z Jordánskej univerzity v Ammáne Hasan Múmaní uvádza, že Arabi v súvislosti s rastúcim vplyvom Iránu dnes vnímajú Husajna ako človeka, ktorý toto všetko predvídal.

"V mnohých arabských krajinách je (Saddám) symbolom udatnosti a podľa mnohých bolo za jeho éry lepšie v porovnaní s úpadkom, ktorý nasledoval," dodáva jordánsky profesor.

Posledný pracovný deň bude prevažne oblačný

Teploty sa budú pohybovať okolo 11 až 16 stupňov C.

- Izraelská armáda vo štvrtok vyhlásila, že zachytila raketu vypálenú z Jemenu. K útoku sa prihlásili jemenskí povstalci húsíovia.

- Na Floride popravili 62-ročného sériového vraha Glena Rogersa, ktorého kedysi vyšetrovali pre možné prepojenie s prípadom O.J. Simpsona.

- Českí hokejisti vyhrali vo štvrtkovom stretnutí B-skupiny MS v Herningu nad Maďarskom presvedčivo 6:1 a s 11 bodmi sú na čele tabuľky.

- Hokejisti Kanady zvíťazili vo štvrtkovom súboji A-skupiny MS v Štokholme nad Rakúskom 5:1.

- Turecko bude v piatok rokovať v Istanbule s ukrajinskou a ruskou delegáciou, povedal vo štvrtok večer zdroj z tureckého ministerstva zahraničných vecí.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok absolvoval svoj prvý telefonát s novým pápežom Levom XIV., pričom hovorili najmä o úsilí o dosiahnutie mieru všade na svete, ale najmä na Ukrajine a v palestínskom Pásme Gazy.

- Belgický federálny parlament vo štvrtok schválil návrh zákona, ktorým sa ruší prelomová legislatíva z roku 2003 o postupnom vyraďovaní jadrových elektrární do roku 2025, ako aj zákaz budovať v Belgicku nové jadrové výrobné kapacity.

- Slovenský minister zdravotníctva Kamil Šaško sa vo štvrtok v Paríži stretol s generálnym tajomníkom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathiasom Cormannom.

- Polícia obvinila z podnecovania muža s valaškou, ktorý sa mal vo videu vyhrážať premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD).

- Hokejisti Švajčiarska si vo štvrtkovom zápase B-skupiny MS v dánskom Herningu poradili s Nemeckom 5:1.

- Hokejisti Fínska zvíťazili vo štvrtkovom zápase A-skupiny MS v Štokholme nad Slovinskom presvedčivo 9:1.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa v súvislosti s vyšetrovaním atentátu zúčastní len na nevyhnutných úkonoch.

- O postoji Slovenska k hlasovaniu o tzv. pandemickej dohode rozhodne vláda v pondelok (19. 5.). Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Do 15. júla by mala vzniknúť medzirezortná pracovná skupina k posilneniu právnej ochrany verejne činných osôb a prijatiu opatrení v oblasti verejného priestoru.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyšle delegáciu na priame rokovania s Ruskom do tureckého Istanbulu, o jej zložení sa rozhoduje v týchto chvíľach, povedal pre agentúru AFP vysokopostavený predstaviteľ ukrajinskej vlády.

- Na výstavbu novej vojenskej nemocnice v Prešove pôjde z plánu obnovy 195 miliónov eur. Zvyšných 255 miliónov eur dofinancuje štát z vlastného rozpočtu, konkrétne z kapitoly rezortu obrany.

- Kanoisti Slovenska získali na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome vo Francúzsku prvú medailu. V tímovej súťaži vybojovala trojica v zložení Michal Martikán, Matej Beňuš a Marko Mirgorodský bronz.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa zo zranení, ktoré utrpel pri vlaňajšom atentáte v Handlovej, liečil viac ako 42 dní.

- Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

- Polícii sa podarilo objasniť sériu krádeží v obci Iňačovce v okrese Michalovce. Štyroch mužov, ktorí opakovane od decembra 2024 do januára 2025 kradli v jednom z rodinných domov, obvinili.