Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Scholz tvrdí, že nemá obavy o zdravotnú spôsobilosť Bidena

Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto: TASR/AP

Summit NATO sa vo Washingtone bude konať od 9. do 11. júla.

Berlín 9. júla (TASR) - Nemecký kancelár Olaf Scholz v utorok pred summitom Severoatlantickej aliancie (NATO) vo Washingtone uviedol, že nemá žiadne obavy o zdravotnú spôsobilosť amerického prezidenta Joea Bidena. TASR o tom píše na základe tlačových agentúr Reuters a AFP.

"Z mnohých rozhovorov s americkým prezidentom viem, že sa na tento summit pripravil veľmi dobre a precízne spolu s nami," dodal Scholz.

V súčasnosti panuje v demokratickom tábore pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA nervozita, a to najmä po nezvládnutej debate prezidentských kandidátov z 27. júna, po ktorej sa začali množiť výzvy, aby sa Biden z kampane stiahol pre obavy o jeho mentálnu zdatnosť.

Úradujúci prezident počas debaty v Atlante často hovoril nesúvisle a miestami pôsobil zmätene.

Summit NATO sa vo Washingtone bude konať od 9. do 11. júla. Aliancia si na jeho začiatku pripomenie 75. výročie svojho založenia.

Drucker: Červená armáda nás oslobodila, no Rusi napadli svojho suseda

Minister zdôraznil, že je za spravodlivý mier na Ukrajine, no aktuálne medzinárodné právo a spravodlivosť podľa neho prehráva.

- Prezident SR Peter Pellegrini vymenoval riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislava Zuriana, riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Ľubomíra Klištinca a štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR Michala Sedliaka do hodnosti generála.

- Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) odovzdal menovací dekrét Petrovi Hullovi, ktorý bude opätovne pôsobiť vo funkcii riaditeľa Justičnej akadémie.

- Pri riadení, správe a manažovaní štátneho dlhu SR neidentifikoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) významné nedostatky. Rezervy sú ale v strategickom plánovaní a transparentnom informovaní. Vyplýva to z najnovšej kontroly NKÚ.

- Priame prenosy doplnené rozhovormi s relevantnými hosťami i priamymi vstupmi z Vatikánu budú vo vysielaní slovenských televízii sprevádzať sobotňajšie (26. 4.) mimoriadne vysielanie venované pohrebu pápeža Františka.

- Červená armáda na jednej strane oslobodila slovenské územie na konci svetovej vojny, no ruský režim, ktorý je stále „strojcom vojny“ na strane druhej napadol svojho suseda - Ukrajinu, a porušil tým medzinárodné právo, preto ho nemôžeme legitimizovať, uviedol Drucker.

- Do informačného systému na vzdelávanie dospelých sa zatiaľ zapojilo vyše 400 vzdelávacích zariadení. Na budúci rok by chcelo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR predstaviť balík poukážok na vzdelávanie.

- Dronový útok ruskej armády na mesto Pavlohrad na stredovýchode Ukrajiny si v noci na piatok vyžiadal najmenej tri obete na životoch a viac než desať zranených.

- Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Milan Cisarik nevyhovel návrhu obhajoby a nezastavil trestné stíhanie obžalovaného guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra pre premlčanie v korupčnej kauze.

- Francúzska slalomová šampiónka Margot Simondová tragicky zahynula počas tréningu na súťaži Red Bull Alpine Park. Tá sa koná vo Val d'Isere od 24. do 27. apríla. Mala iba 18 rokov.

- Na Zastupiteľský úrad SR vo Viedni sa v súvislosti so zadržaním 20-ročného Slováka zatiaľ nikto so žiadosťou o pomoc či poskytnutie konzulárnej asistencie neobrátil.

- Archeológovia objavili v Severnom Macedónsku pozostatky starovekého „vojenského tábora“, ktoré v skutočnosti môžu byť pozostatkami starovekého mesta Lyncus, hlavného mesta kráľovstva Lynkestis.

- Americká sudkyňa vo štvrtok čiastočne zablokovala výkonné nariadenie prezidenta Donalda Trumpa zamerané na rozsiahle volebné reformy. Sudkyňa zabránila Trumpovej administratívne, aby pri registrácii voličov na štátnej úrovni vyžadovala od voličov doklad o občianstve.

- Hokejisti Tampy Bay v zostave so slovenským obrancom Erikom Černákom neuspeli ani v druhom zápase 1. kola play off NHL. V noci na piatok prehrali na domácom ľade s Floridou 0:2.

- Prerušenie spravodajskej podpory zo strany Spojených štátov by podľa poľského ministra zahraničných vecí Radoslawa Sikorského nebolo dostatočne silnou kartou na to, aby donútilo Ukrajinu ku kapitulácii.

- Americkí federálni prokurátori vo štvrtok formálne oznámili súdu, že plánujú žiadať trest smrti pre 26-ročného Luigiho Mangioneho. Muž je obvinený z vraždy generálneho riaditeľa najväčšej americkej zdravotnej poisťovne UnitedHealthcare Briana Thompsona.

- Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov neuspela v druhom vystúpení na MS tejto vekovej kategórie v USA. V dueli A-skupiny v Allene prehrala s favorizovanou Kanadou 2:9. Oba góly tímu trénera Martina Dendisa strelil Tomáš Chrenko.

- Rusko je podľa ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova naďalej otvorené na uzavretie dohody o ukončení vojny na Ukrajine, pričom rokovania so Spojenými štátmi sa podľa neho uberajú správnym smerom.

- Americké úrady obvinili zo založenia rozsiahleho lesného požiaru v štáte New Jersey 19-ročného Josepha Klinga, oznámila vo štvrtok prokuratúra v okrese Ocean County. Požiar Jones Road Wildfire vypukol v utorok a doposiaľ spálil približne 6000 hektárov pôdy.

- Španielsko vo štvrtok jednostranne anulovalo zmluvu o nákupe munície z Izraela v hodnote 6,8 milióna eur. Koaličná strana Sumar namietala, že krajina nemôže kupovať zbrane od vlády, ktorá „masakruje palestínsky ľud“.

- Internetový obchod amerického prezidenta Donalda Trumpa vo štvrtok spustil predaj oblečenia s nápisom „Trump 2028“, čo je rok nasledujúcich prezidentských volieb v USA.