Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Scotland Yard nekomentuje Putinovu výzvu k podozrivým v kauze Skripaľ

Policajti uzatvárajú vstup na parkovisko supermarketu po tom, ako objavili podozrivé auto v blízkosti ktorého našli bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru otrávených v anglickom meste Salisbury 12. marca 2018, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Bývalý ruský špión Skripaľ a jeho dcéra sa stali 4. marca v anglickom meste Salisbury terčom útoku, pri ktorom bola podľa tamojších vyšetrovateľov použitá nervovoparalytická látka novičok.

Londýn 12. septembra (TASR) - Londýnska metropolitná polícia v stredu odmietla komentovať vyhlásenie ruského prezidenta Vladimira Putina, že ruská strana našla oboch mužov podozrievaných Londýnom v kauze Skripaľ. Scotland Yard o komentár Putinovho vyhlásenia požiadala agentúra RIA Novosti.

Putin v stredu vo svojom prejave v rámci plenárneho zasadnutia IV. Východného ekonomického fóra, ktoré sa v týchto dňoch koná vo Vladivostoku na ruskom Ďalekom východe, vyhlásil, že ruské úrady poznajú identitu osôb podozrivých v kauze Skripaľ.

"Vieme, kto to je, našli sme ich," uviedol ruský prezident. Putin spresnil, že ide o civilné osoby. Vyjadril nádej, že sa objavia na verejnosti a vyrozprávajú svoju verziu o svojom pobyte v Británii.

"Chcem sa na nich obrátiť... nech prídu hoci aj do nejakého média." Dodal tiež, že "nič mimoriadne trestné tam (v ich prípade) nie je, ubezpečujem vás".

V prípade otrávenia bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije nervovoparalytickou látkou novičok obvinila britská prokuratúra Rusov Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, o ktorých Londýn tvrdí, že pracovali pre ruskú vojenskú rozviedku.

Britská prokuratúra oboch mužov obvinila v neprítomnosti zo sprisahania s úmyslom vraždy Skripaľovcov, z použitia a prechovávania novička a z ďalších trestných činov.

Bývalý ruský špión Skripaľ a jeho dcéra sa stali 4. marca v anglickom meste Salisbury terčom útoku, pri ktorom bola podľa tamojších vyšetrovateľov použitá nervovoparalytická látka novičok, vyvinutá v 70. a 80. rokoch v bývalom Sovietskom zväze. Skripaľovci útok prežili. Londýn pripísal zodpovednosť za túto otravu Moskve, ktorá to však rozhodne popiera.

Jedným z dôsledkov kauzy Skripaľ bol aj krok Británie a ďalších spojeneckých krajín, ktoré vyhostili viac ako 150 ruských agentov pôsobiacich na ich území pod diplomatickým krytím. Rusko následne prijalo recipročné opatrenia.