Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Zahraničie

Šéf diplomacie EÚ hovoril o jadrovej dohode s iránskym partnerom

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf, archívna snímka. Foto: TASR/AP

V rámci jadrovej dohody z roku 2015 Irán súhlasil s obmedzením svojho jadrového programu - čím sa malo zabrániť nukleárnemu vyzbrojeniu islamskej republiky - výmenou za zrušenie hospodárskych sankcií.

Brusel 16. januára (TASR) - Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú politiku Josep Borrell sa vo štvrtok v Indii stretol s ministrom zahraničných vecí Iránu Mohammadom Džavádom Zarífom s cieľom zatlačiť na Teherán, aby "zachoval" čoraz krehkejšiu jadrovú dohodu. Agentúra AFP o tom informovala s odvolaním sa na tlačové vyhlásenie Bruselu.

Borrell Zarífa v Naí Dillí varoval, že dohoda je vzhľadom na zvyšujúce sa napätie na Blízkom východe "dôležitejšia ako kedykoľvek predtým".

Dvojica mala podľa AFP "úprimný dialóg". Šéf diplomacie EÚ počas neho zdôraznil, že Únia má "na zachovaní dohody pokračujúci záujem".

EÚ sa pri implementácii dohody považuje za "čestného sprostredkovateľa". Vedúcu pozíciu v otázke dodržiavania jadrovej dohody Iránom ale vykonáva Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni, ktorá naďalej monitoruje iránske atómové aktivity v teréne.

Zaríf obvinil vo štvrtok trojicu európskych signatárov tzv. jadrovej dohody Teheránu s veľmocami z roku 2015, že sa v spore okolo jej dodržiavania nechali zastrašiť Spojenými štátmi. "E3 (Nemecko, Francúzsko a Británia) obetovali zvyšky viedenskej jadrovej dohody, aby sa vyhli novým clám (prezidenta USA Donalda) Trumpa," napísal na Twitteri iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf.

V rámci jadrovej dohody z roku 2015 Irán súhlasil s obmedzením svojho jadrového programu - čím sa malo zabrániť nukleárnemu vyzbrojeniu islamskej republiky - výmenou za zrušenie hospodárskych sankcií. USA však od tejto dohody v roku 2018 jednostranne odstúpili a na Teherán znova uvalili tvrdé sankcie. Vlani začal aj Irán postupne obmedzovať plnenie svojich záväzkov v rámci tlaku na ďalších signatárov, ku ktorým patria aj Čína a Rusko, aby mu pomohli obísť americké sankcie.