Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Zahraničie

Šéf OSN žiada okamžité ukončenie bojov v Náhornom Karabachu

Bez Na snímke generálny tajomník OSN António Guterres reční v rozprave na 78. zasadnutí Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku v utorok 19. septembra 2023. Foto: TASR/AP

V dôsledku intenzívneho azerbajdžanského ostreľovania bolo z oblastí Náhorného Karabachu obývaných Arménmi evakuovaných už viac než 7000 obyvateľov zo 16 obcí.

New York 20. septembra (TASR) - Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval v stredu na okamžité ukončenie bojov v oblasti Náhorného Karabachu, kde Azerbajdžan spustil vojenskú operáciu voči miestnym Arménom.

"Generálny tajomník čo najdôraznejšie apeluje na okamžité ukončenie bojov, na deeskaláciu situácie a dôslednejšie dodržiavanie prímeria z roku 2020 a princípov mezinárodného práva," povedal Guterresov hovorca Stéphane Dujarric, ktorého citovala agentúra AFP.

Podobné výzvy už predtým zverejnili Spojené štáty, Francúzsko či Rusko.

Azerbajdžanské sily v utorok spustili v Náhornom Karabachu pozemnú vojenskú "protiteroristickú" operáciu, ktorej deklarovaným cieľom je "obnovenie ústavného poriadku". Azerbajdžan tvrdí, že sa mu podarilo ovládnuť už desiatky vojenských pozícií, ktoré doposiaľ ovládali tamojší arménski separatisti.

Podľa správ z Karabachu si boje vyžiadali už najmenej 27 obetí vrátane dvoch civilistov. Zranenia utrpelo ďalších vyše 200 ľudí, píše agentúra DPA.

V dôsledku intenzívneho azerbajdžanského ostreľovania bolo z oblastí Náhorného Karabachu obývaných Arménmi evakuovaných už viac než 7000 obyvateľov zo 16 obcí.

Prevažne moslimský Azerbajdžan je v konflikte o Náhorný Karabach podporovaný Tureckom. Tradičným spojencom a ochrancom kresťanských Arménov je Rusko, ktoré však stráca vplyv v regióne, píše agentúra DPA.

Arménsko a Azerbajdžan sa už desaťročia sporia o separatistický región Náhorný Karabach, ktorý je oficiálne súčasťou Azerbajdžanu, avšak od začiatku 90. rokov je pod kontrolou Arménov. Počas šesťtýždňovej vojny v roku 2020 Azerbajdžan znovu získal kontrolu nad niektorými karabašskými regiónmi a následne s Arménskom podpísal prímerie, ktoré sprostredkovalo Rusko.