Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Zahraničie

Šéf trestného tribunálu vzdal úctu detským obetiam obliehania Sarajeva

Demonštranti v Sarajeve Foto: TASR/AP

Predseda Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (MTTJ) Theodor Meron vzdal vo štvrtok v bosnianskej metropole Sarajevo poctu detským obetiam obliehania tohto mesta srbskými silamii.

Sarajevo 28. novembra (TASR) - Predseda Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (MTTJ) Theodor Meron vzdal vo štvrtok v bosnianskej metropole Sarajevo poctu detským obetiam obliehania tohto mesta srbskými silami počas občianskej vojny v rokoch 1992-1996. Informovala o tom agentúra Hina.

Meron pri tejto príležitosti uviedol, že je veľmi dôležité, aby sa takéto hrozné zločiny už viac nezopakovali. Sprevádzaný rodičmi niekoľkých obetí položil Meron v centre mesta veniec k pamätníku vyše 1500 detí mladších ako 18 rokov, ktoré boli medzi 11.500 civilistami zavraždenými srbskými ostreľovačmi a pri bombardovaní.

"Viem, čo to znamená stratiť rodinu vo vojne, pretože mám osobnú skúsenosť tohto druhu. Spravodlivosť si však nedokáže nájsť každého, keďže zločinov sa dopúšťa, žiaľ, príliš veľa ľudí," uviedol Meron, ktorý zároveň zdôraznil, že MTTJ obvinil v tejto súvislosti 161 osôb, pričom všetci z nich čelili spravodlivosti.

"Stále je tu mnoho ľudí, ktorí sa dopustili otrasných činov, a ja očakávam a dúfam, že prokuratúra na celom území bývalej Juhoslávie vrátane Bosny a Hercegoviny spraví všetko preto, aby postavila pred súd čo najviac zodpovedných. MTTJ to už ďalej nedokáže robiť, avšak miestne súdy a prokuratúra v tom môžu pokračovať,"
doložil.

Zo zločinov spáchaných na obyvateľstve Sarajeva MTTJ uznal za vinných dvoch armádnych generálov - bosnianskych Srbov -, ktorí velili silám držiacich mesto v obliehaní po dobu tri a pol roka. Stanislav Galič bol odsúdený na doživotie, Dragomir Miloševič na 29 rokov odňatia slobody.

V súvislosti s obliehaním Sarajeva boli obžalovaní aj politickí a vojenskí lídri z tých čias Radovan Karadžič a Ratko Mladič, proces s ktorými stále prebieha.