Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Šefčovič: Grécke predsedníctvo v EÚ má silný symbolický význam

Na snímke podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič Foto: TASR/Martin Baumann

Pripomenul, že Lotyšsko prešlo zrejme najtvrdším reformným programom a dnes má najsilnejší rast v eurozóne.

Atény 8. januára (TASR) - Grécke predsedníctvo v EÚ má silný symbolický význam. Uviedol podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič po dnešnom spoločnom zasadnutí gréckej vlády s 28-člennou komisiou, ktoré sa konalo v Aténach pri príležitosti oficiálneho zahájenia polročného predsedníctva Grécka.

Slovenský eurokomisár uviedol, že na spoločnom zasadnutí gréckej vlády s eurokomisármi sa potvrdilo, že EÚ sa podarilo prekonať krízu spoločnej meny a zaznamenáva koniec recesie. "Grécko bolo ešte pred rokom spomínané, že odíde z eurozóny. Nestalo sa, eurozóna sa dokonca rozšírila o Lotyšsko," skonštatoval Šefčovič.

Pripomenul, že Lotyšsko prešlo zrejme najtvrdším reformným programom a dnes má najsilnejší rast v eurozóne. Eurokomisári na svojom prvom tohoročnom stretnutí skonštatovali tiež, že Írsku sa podaril návrat na finančné trhy, pričom predalo svoje bondy za výhodných finančných podmienok. Potvrdilo sa aj to, že sa očakáva úspech programu ozdravenia španielskych bánk, ako aj úspech pomocného programu pre Portugalsko. Oba programy by sa mali ukončiť v tomto polroku, čiže počas gréckeho predsedníctva.

"Toto budú aj hlavné priority pre grécke predsedníctvo. Pokračovať v pozitívnej tendencii ako ďalej podporovať všetky ozdravné programy, ako začať čo najefektívnejšie čerpať financie z nového sedemročného programu EÚ s tým, aby sa podporilo to, čo Európa najviac potrebuje - tvorba pracovných miest pre mladých ľudí či podpora malých a stredných podnikov," zdôraznil Šefčovič.

Dodal, že medzi ďalšie priority Atén patrí finalizácia tých najdôležitejších opatrení, ktoré sú stále predmetom rokovaní - dokončenie bankovej únie, dotiahnutie rokovaní o spoločnom rezolučnom mechanizme a ostatných opatrení, ktoré nastavia spoločný trh tak, aby sa zabezpečil rýchlejší ekonomický rast.

Podpredseda EK potvrdil skutočnosť, že aj exekutíva EÚ vníma známky ekonomického oživenia Grécka. "Dá sa povedať, že sa prejavujú pozitívne následky prísneho ozdravného programu, cez ktorý muselo prejsť Grécko," skonštatoval Šefčovič. Pripomenul, že na spoločnom zasadnutí ministrov s eurokomisármi, komisár pre finančné záležitosti Olli Rehn uviedol, že Grécko sa vracia k obnoveniu konkurencieschopnosti svojej ekonomiky, čo vidno hlavne na cene práce. Ale aj na bežnom účte platobnej bilancie, kde Gréci v roku 2009 boli v takmer 15-percentnom deficite, pričom dnes sa ten deficit pohybuje okolo úrovne jedného percenta.