Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Zahraničie

Šefčovič: Uvoľňovanie karanténnych opatrení môže trvať celé mesiace

Na archívnej snímke Maroš Šefčovič. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Podľa Šefčoviča bude dôležitá aj postupnosť uvoľňovania karanténnych opatrení.

Brusel 8. apríla (TASR) - Európska komisia (EK) sa na budúci týždeň chystá zverejniť usmernenia s cieľom zaistiť členským krajinám EÚ návrat do normálneho života a zabezpečiť koordinované ukončenie obdobia izolácie, ktoré vlády zaviedli v snahe obmedziť šírenie nového typu koronavírusu. Uviedol to v stredu, po zasadnutí kolégia komisárov, podpredseda Európskej komisie (EK) pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič.

Slovenský eurokomisár pripomenul, že situácia v jednotlivých krajinách je rôzna, keď napríklad Dánsko, Rakúsko a Česká republika už pristupujú k postupnému uvoľňovaniu karanténnych opatrení. Aj preto eurokomisia v stredu diskutovala o tom, ako zabezpečiť, aby proces uvoľňovania reštrikcií nebol taký dramatický a živelný, ako bolo ich zavádzanie.

"To znamená, aby sme postupovali koordinovane a hlavne, aby sa naše rozhodnutia opierali o vedecký podklad. Aby epidemiológovia skutočne povedali, či sme na postupné uvoľňovanie týchto opatrení pripravení a aby sme vyhodnotili, či máme dostatok zdravotníckeho materiálu, postelí na jednotkách intenzívnej starostlivosti," vysvetlil Šefčovič. Podľa neho bude hlavne treba konzultovať so susedmi (vnútri aj mimo EÚ) a vyhnúť sa možnej "spätnej vlne" šírenia pandémie, čo by zmarilo všetko doterajšie úsilie členských krajín.

Komisia chce preto na budúci týždeň členským krajinám predstaviť niektoré svoje opatrenia, pričom hlavná výzva bude, aby krajiny koordinovali svoje úsilie a navzájom sa informovali ako postupujú.

Šefčovič zdôraznil, že EK v prvom rade vykoná prísny monitoring o tom, ako vyzerá zdravotný stav obyvateľstva v členských krajinách Únie, kde je aká "kritická krivka" vývoja pandémie, lebo zatiaľ platí, že situácia sa môže meniť zo dňa na deň. Komisia zváži aj pripravenosť zdravotníckeho personálu, či je dostatok špecializovaných lôžok, ventilátorov a vôbec nevyhnutne potrebného zdravotníckeho materiálu. Aby bolo možné zvládnuť ďalší možný nárast počtu infikovaných ľudí. Toto budú dve základné kritériá, ktoré sa budú posudzovať predtým, ako EK zváži ako postupovať ďalej.

Podľa Šefčoviča dôležitá bude aj postupnosť uvoľňovania karanténnych opatrení. Najskôr to budú zrejme prevádzky s menším počtom zamestnancov a návštevníkov, odsledovanie situácie v oblasti verejného zdravia, potom to budú väčšie prevádzky, ďalšie monitorovanie, až napokon zelenú dostanú všetky ostatné podniky a inštitúcie.

"Musíme sa pripraviť, že to nebude otázka ani dní, ani týždňov. Toto postupné opúšťanie reštriktívnych opatrení môže trvať aj celé mesiace. Je treba byť mimoriadne zodpovedný a treba spolupracovať tak medzi susedmi ako aj všetky členské krajiny Únie spolu," odkázal Šefčovič.

Podľa jeho slov je koordinácia nevyhnutná, aby sa predišlo situáciám aké nastali po chaotickom zatváraní hraníc po vypuknutí krízy, keď EK musela zakročiť a vynútiť zavedenie zelených pruhov na hraničných priechodoch pre kamióny prevážajúce zdravotnícky materiál, potraviny a iné nevyhnutne potrebné tovary.

Šefčovič skonštatoval, že dnes je zo strany členov EÚ vnímanie potreby koordinácie spoločných opatrení oveľa výraznejšie ako predtým, rovnako ako aj snaha spoločne nájsť dostatočné finančné prostriedky na prekonanie zdravotnej krízy a jej negatívnych ekonomických dôsledkov.

"Únia bude musieť nájsť dostatok financií, aby opätovne naštartovala svoju ekonomiku," zdôraznil Šefčovič.







(spravodajca TASR Jaromír Novak)

FÁBRYOVÁ: Ľudí s obezitou je toľko, že môžme hovoriť o pandémii

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s lekárkou doc. Ľubomírou Fábryovou.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.