Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 14. november 2024Meniny má Irma
< sekcia Zahraničie

Séjourné sa zaviazal chrániť európsky priemysel a znižovať byrokraciu

Na snímke kandidát Francúzska na eurokomisára Stéphane Séjourné počas vypočutia pred poslancami Európskeho parlamentu v Bruseli v utorok 12. novembra 2024. Foto: TASR/AP

Séjourné vo svojom úvodnom vyhlásení oznámil, že predloží pakt o čistom priemysle s cieľom položiť základy "priemyselnej politiky vhodnej pre našu dobu".

Brusel 12. novembra (TASR) - Kandidát Francúzska na eurokomisára Stéphane Séjourné čelil v utorok v Európskom parlamente (EP) v Bruseli otázkam poslancov zo štyroch hlavných a štyroch pridružených výborov, ktorí skúmali, či je pripravení na post výkonného podpredsedu Európskej komisie (EK) pre stratégiu prosperity a priemyslu. Informuje o tom spravodajca TASR.

Hlavnú časť otázok dostal od členov výborov pre dopravu a energetiku, vnútorný trh, životné prostredie a hospodársky rozvoj. Dodatočné otázky dostal z výborov pre medzinárodný obchod, zamestnanosť, rozpočet a právne záležitosti.

Séjourné vo svojom úvodnom vyhlásení oznámil, že predloží pakt o čistom priemysle s cieľom položiť základy "priemyselnej politiky vhodnej pre našu dobu".

Zdôraznil, že EÚ bude musieť súčasne dekarbonizovať a reindustrializovať a obhajoval zameranie sa na strategické sektory s najvyšším potenciálom a sociálno-ekonomickým vplyvom, podporu znižovania cien energií a rozvoj prosperujúcich trhov s produktmi, ako sú elektromobily a tepelné čerpadlá.

Poslancom prisľúbil zníženie byrokracie pre spoločnosti a zaviazal sa zaviesť pas pre malé a stredné podniky, aby firmy nemuseli neustále vysvetľovať svoje právne postavenie.

Tvrdí, že na zabránenie odchodu inovatívnych spoločností z EÚ sú potrebné obrovské investície, aj preto plánuje zriadiť Fond pre konkurencieschopnosť EÚ a využiť program InvestEU na zvýšenie verejného financovania.

Séjourné zdôraznil aj svoj záväzok posilniť jednotný trh, lebo "teraz máme 27 trhov", a prisľúbil, že verejné obstarávania EÚ budú v budúcnosti viac zohľadňovať kritériá ako kvalita, udržateľnosť a odolnosť.

Poslanci sa ho okrem iného pýtali, aké má plány na podporu európskeho oceliarskeho priemyslu, a či sa eurokomisia bude držať dohodnutých cieľov dekarbonizácie v automobilovom sektore.

Séjourné odpovedal, že oceliarsky priemysel môže dostať dodatočnú podporu od Európskej investičnej banky (EIB) a dodal, že automobilový priemysel vyžaduje predvídateľnosť a zaviazal sa pomáhať výrobcom automobilov splniť ich ciele.

Poslanci sa ho pýtali aj na možnú podporu leteckého priemyslu, pričom Séjourné odpovedal, že na toto odvetvie sa bude vzťahovať dohoda o čistom priemysle.

Viacerí zákonodarcovia sa pýtali, ako vyplniť ročnú investičnú medzeru vo výške 800 miliárd eur, spomínanú v Draghiho správe o konkurencieschopnosti. Séjourné odkázal na vytvorenie únie sporenia a investícií a nových sporiacich produktov na stimuláciu úspor domácností.

Na zlepšenie prístupu malých a stredných podnikov k financiám sa zaviazal získavať prostriedky z kapitálových trhov miesto toho, aby sa spoliehal prevažne na banky.

Ďalší europoslanci sa ho pýtali na ochranu spoločností EÚ pred nekalou konkurenciou a spotrebiteľov pred nekvalitným tovarom z tretích krajín. Séjourné tu zdôraznil potrebu dokončiť colnú reformu s cieľom zabezpečiť lepšie kontroly na hraniciach EÚ.

Všetky rozhodnutia o výsledkoch vypočutí 26 dezignovaných eurokomisárov zbiera predsedníčka EP Roberta Metsolová. Keď bude mať všetky posudky, oznámi výsledky šéfke eurokomisie a oficiálne ich zverejní.