Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Severná Kórea odsúdila vyhlásenie na summite NATO

Lídri krajín NATO pózujú pre spoločnú fotografiu na summite NATO, horný rad vpravo slovenský prezident Peter Pellegrini vo Washingtone v stredu 10. júla 2024. Foto: TASR/AP

Južná Kórea a USA na okraj summitu NATO podpísali usmernenie o vytvorení integrovaného systému rozšíreného odradzovania pre Kórejský polostrov.

Soul 13. júla (TASR) - Severná Kórea "čo najdôraznejšie odsudzuje" vyhlásenie na nedávnom summite Severoatlantickej aliancie (NATO), uviedli v sobotu tamojšie médiá s odvolaním sa na hovorcu ministerstva zahraničných vecí tejto politicky izolovanej krajiny. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry Reuters.

"Deklarácia zo summitu vo Washingtone, ktorá bola pripravená a zverejnená 10. júla, dokazuje, že USA a NATO, ktoré sa zmenili na nástroj konfrontácie, predstavujú najvážnejšiu hrozbu pre svetový mier a bezpečnosť," cituje severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA hovorcu ministerstva zahraničných vecí KĽDR.

Lídri členských krajín NATO tento týždeň na summite vo Washingtone vo vyhlásení zdôraznili prísľub členstva pre Ukrajinu a zaujali dôraznejší postoj k čínskej podpore Ruska v súvislosti s jeho vojenskou agresiou na Ukrajine.

Severná Kórea dodala, že kroky USA zamerané na rozšírenie vojenských blokov s krajinami NATO a ázijskými partnermi vrátane Južnej Kórey a Japonska sú "zlomyseľnou príčinou vážneho ohrozenia regionálneho mieru, mimoriadne zhoršujú medzinárodné bezpečnostné prostredie a vyvolávajú celosvetové preteky v zbrojení".

Vo vyhlásení zo summitu medzinárodné spoločenstvo vyzýva Čínu, aby prestala materiálne a politicky podporovať vojnové úsilie Ruska. Spoločenstvo tiež obvinilo Irán a Severnú Kóreu z podnecovania ruskej vojny na Ukrajine tým, že poskytujú Moskve priamu vojenskú podporu.

Južná Kórea a USA na okraj summitu NATO podpísali usmernenie o vytvorení integrovaného systému rozšíreného odradzovania pre Kórejský polostrov s cieľom brániť sa voči jadrovým a vojenským hrozbám zo strany KĽDR.