Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. november 2024Meniny má Karol
< sekcia Zahraničie

Severné Írsko si pripomenulo 20 rokov od teroristického útoku v Omaghu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Išlo vôbec o najkrvavejší útok v priebehu tri desaťročia trvajúceho konfliktu v Severnom Írsku.

Belfast 15. augusta (TASR) - Pozostalí si v stredu uctili pamiatku obetí bombového útoku v severoírskom meste Omagh, pri ktorom pred 20 rokmi zahynulo 29 ľudí a 220 utrpelo zranenia. Išlo vôbec o najkrvavejší útok v priebehu tri desaťročia trvajúceho konfliktu v Severnom Írsku.

Príbuzní obetí sa v stredu zišli na mieste útoku v Omaghu - na ulici Market Street - na pietnom akte, ktorý sa začal zvonením zvona a dvoma minútami ticha. V pamätnej záhrade, zriadenej na počesť obetí, symbolicky rozptýlili lupienky kvetov, informovala televízia BBC.

Smutné výročie si pripomenuli aj v susednej Írskej republike, kde prezident Michael Higgins rozozvučal vo svojom sídle v Dubline zvon mieru zhotovený na desiate výročie veľkopiatkovej dohody z roku 1998.

Počas spomienkových akcií rezonovala skutočnosť, že doposiaľ nebol odsúdený ani jeden z osnovateľov útoku z 15. augusta 1998. Zodpovednosť zaň prevzala Pravá Írska republikánska armáda (RIRA), ktorá nesúhlasila s veľkopiatkovou mierovou dohodou z roku 1998.

Jej príslušníci odpálili bombu umiestnenú vo vozidle na rušnej ulici v Omaghu, ktorá bola v tom čase plná ľudí. Medzi obeťami boli prevažne ženy a deti vrátane tehotnej ženy čakajúcej dvojičky, ale napríklad aj dvaja španielski turisti.

V súvislosti s 20. výročím útoku vyvolalo pozornosť vyhlásenie bývalej severoírskej policajnej ombudsmanky barónky Nualy O'Loanovej, ktorá sa podieľala na vyšetrovaní útoku. Tá v stredu vyjadrila presvedčenie, že masakru v Omaghu sa dalo zabrániť, ak by tajné služby boli lepšie koordinovali svoju činnosť.

Ostrý nesúhlas s týmto vyjadrením však vyslovil súčasný náčelník severoírskej polície George Hamilton, ktorý označil O'Loanovej slová za "nesprávne, nečestné a nezmyselné". "Polícia nemala prostriedky na to, aby mohla zabrániť bombovému útoku v Omaghu," zdôraznil Hamilton.

Dvanástim príbuzným obetí súd priznal odškodné prevyšujúce 1,6 milióna libier, ktoré však nebolo nikdy vyplatené. Snahy o odsúdenie a potrestanie osôb zodpovedných za útok napriek opakovaným súdnym konaniam neuspeli.