Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 18. október 2024Meniny má Lukáš
< sekcia Zahraničie

Severokórejská ústava definuje Južnú Kóreu ako nepriateľský štát

Severokórejská vlajka. Foto: TASR/AP

Je to po prvýkrát, čo Pchjongjang potvrdil zmeny v zákonoch, ktoré už začiatkom roka požadoval severokórejský vodca Kim Čong-un.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Soul 17. októbra (TASR) - Severná Kórea vo štvrtok oznámila, že jej ústava teraz definuje Južnú Kóreu ako nepriateľský štát, pričom je to po prvýkrát, čo Pchjongjang potvrdil zmeny v zákonoch, ktoré už začiatkom roka požadoval severokórejský vodca Kim Čong-un. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP.

Severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA potvrdila, že severokórejská armáda výbuchmi v utorok zdemolovala úseky ciest spájajúcich obe Kórey.

Armáda KĽDR minulý týždeň prisľúbila, že natrvalo uzavrie svoju južnú hranicu po tom, čo tam mesiace ukladala míny a budovala protitankové zábrany. Kim Čong-un v januári vyhlásil južného suseda za hlavného nepriateľa svojej krajiny a povedal, že KĽDR už nemá záujem o znovuzjednotenie.

KCNA vo štvrtok uviedla, že armáda podnikla kroky na "fyzické odrezanie ciest a železníc KĽDR, ktoré vedú do Kórejskej republiky (Južnej Kórey)". Ide o súčasť "postupného úplného oddelenia jej územia, na ktorom vykonáva svoju zvrchovanosť, od územia Kórejskej republiky".

Po výbuchoch sú cesty úplne zablokované, čo je podľa KCNA nevyhnutným a legitímnym opatrením prijatým v súlade s požiadavkou KĽDR, ktorá jasne definuje Južnú Kóreu ako nepriateľský štát.

Severokórejský parlament minulý týždeň po prvýkrát potvrdil zmeny v základnom zákone krajiny v súlade s požiadavkami Kim Čong-una. AFP uvádza, že neboli poskytnuté žiadne detaily o ústavných zmenách.

Vzťahy medzi Soulom a Pchjongjangom sú v posledných mesiacoch mimoriadne vyhrotené. Severokórejský vodca v uplynulom období viackrát vyzval na urýchlenie vývoja v zbrojárskom priemysle vrátane navýšenia počtu centrifúg s cieľom exponenciálne zvýšiť počet jadrových zbraní. KĽDR taktiež pravidelne vypúšťa na územie Južnej Kórey balóny s odpadkami. V reakcii na to zase Južná Kórea začala z ampliónov vysielať na druhú stranu spoločných hraníc na dennej báze programy nemierené proti severokórejskému režimu.