Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Si Ťin-pching obhajoval údajný pokrok Číny v oblasti ľudských práv

Čínsky prezident Si Ťin-pching, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Peking 25. mája (TASR) - Čínsky prezident a generálny tajomník komunistickej strany Si Ťin-pching počas stredajšieho stretnutia s vysokou komisárkou OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovou obhajoval údajný pokrok Číny v oblasti dodržiavania ľudských práv. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na čínsku štátnu televíziu CCTV.

"Ľudskoprávne záležitosti by nemali byť politizované, inštrumentalizované a nemalo by sa k nim pristupovať s dvojakými štandardmi,"
povedal komisárke Si Ťin-pching.

Čína podľa neho rozvíja svoju vlastnú cestu dodržiavania ľudských práv, ktorá vyhovuje jej špecifickým podmienkam. Si Ťin-pching zároveň vyjadril presvedčenie, že v žiadnej krajine sveta nie je situácia s dodržiavaním ľudských práv ideálna.

Podľa neho preto nemá nikto právo v tomto smere poučovať iných alebo im niečo prikazovať. Podľa AFP tým narážal na verejnú kritiku šesťdňovej návštevy Bacheletovej v Číne zo strany britských a amerických predstaviteľov.

Bacheletová podľa správy CCTV povedala, že Úrad vysokého komisára OSN pre ľudská práva (OHCHR) je "ochotný posilniť spoluprácu s čínskou stranou a vynaložiť spoločné úsilie" na podporu pokroku v oblasti ľudských práv.

Na archívnej snímke vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová.
Foto: TASR/AP


Komisárka podľa čínskej štátnej televízie tiež údajne uviedla, že oceňuje čínske úsilie a úspechy, čo sa týka boja proti chudobe, ochrany ľudských práv a ekonomického a spoločenského vývoja.

Bacheletová plánuje pricestovať aj do severočínskeho regiónu Sin-ťiang. Kritici tejto cesty sa obávajú, že jej program bude do veľkej miery kontrolovaný a usmerňovaný čínskou komunistickou vládou. Tá chce komisárkinu návštevu využiť na vyvrátenie údajných "dezinformácií" o represiách voči moslimskej menšine Ujgurov, ktorí podľa početných správ z regiónu čelia masovému prenasledovaniu a internáciám.

Spojené štáty hovoria v tejto súvislosti o genocíde. Peking tieto obvinenia odmieta a hovorí o "lži storočia".