Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. máj 2025Meniny má Vilma
< sekcia Zahraničie

Si Ťin-pching povedal, že Peking je ochotný posilniť vzťah s Moskvou

Na snímke zľava podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev a čínsky prezident Si Ťin-pching si podávajú ruky počas spoločného stretnutia v Pekingu vo štvrtok 12. decembra 2024. Foto: TASR/AP

Si Ťin-pching vyjadril podľa ruskej agentúry TASS vieru v to, že Medvedevova aktuálna návšteva upevní vzájomnú dôveru oboch krajín.

Peking 12. decembra (TASR) - Peking je ochotný posilniť svoje vzťahy s Moskvou, povedal vo štvrtok čínsky prezident Si Ťin-pching bývalému ruskému prezidentovi a súčasnému podpredsedovi Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrijovi Medvedevovi, ktorý je od stredy na dvojdňovej pracovnej návšteve Číny. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

"Čína je ochotná spolupracovať s Ruskom na posilnení zosúladenia rozvojových stratégií," povedal čínsky líder, ako ho citovala čínska štátna televízia CCTV. Peking podľa neho dúfa, že využije "hnaciu silu spolupráce medzi oboma krajinami", z ktorej budú neustále profitovať obe krajiny aj ich obyvatelia.

Si Ťin-pching taktiež uviedol, že Čína a Rusko "by mali posilniť svoju komunikáciu a spoluprácu" v rámci multilaterálnych zoskupení, ako je OSN, BRICS či Šanghajská organizácia spolupráce.

Odkedy Rusko vo februári 2022 napadlo Ukrajinu, sa Čína navonok snaží vystupovať v súvislosti s touto vojnou neutrálne, na rozdiel od západných mocností, ktoré pomáhajú Kyjevu. Peking ruskú inváziu nikdy neodsúdil a zároveň zostal blízkym politickým aj hospodárskym partnerom Moskvy, čo viedlo viacerých členov NATO k tomu, aby ho označili za "podporovateľa" vojny.

Medvedev zohráva v ruskej politike už len menšiu úlohu, pričom momentálne sa zviditeľňuje najmä ostrými slovnými výpadmi proti Západu, ktoré zverejňuje na sociálnych sieťach. Čínu navštívil naposledy v decembri 2022.

Si Ťin-pching vyjadril podľa ruskej agentúry TASS vieru v to, že Medvedevova aktuálna návšteva upevní vzájomnú dôveru oboch krajín. Uviedol tiež, že tri stretnutia, ktoré už v tomto roku absolvoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, viedli k posilneniu bilaterálnych vzťahov.

Fico: Rozhodnutia v prípade Kažimíra i muža s valaškou sú kontroverzné

V prípade guvernéra NBS Fico mieni, že rozhodnutie sudcu vyvoláva otázku, či nemalo poslúžiť politickým cieľom opozície a poškodiť vládne strany.

- Americká federálna sudkyňa v Bostone v štáte Massachusetts vo štvrtok potvrdila platnosť svojho predbežného opatrenia, ktorým zablokovala rozhodnutie administratívy prezidenta Donalda Trumpa zakazujúce Harvardovej univerzite prijímať zahraničných študentov. T

- Líderka francúzskej krajne pravicovej strany Národné združenie (RN) Marine Le Pen potvrdila svoj zámer kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2027.

- Štvrtkový verdikt súdu týkajúci sa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. a rozhodnutie prokuratúry v kauze muža s valaškou, sú podľa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) kontroverzné. Označil ich tak v stanovisku, ktoré poskytol Úrad vlády SR.

- Do 31. mája musí správca doručiť vlastníkom bytov ročné vyúčtovanie nákladov na bývanie, v ktorom nesmú chýbať údaje k platbám za teplo na vykurovanie a ohrev teplej vody.

- Pri požiari v jednom z bytov v Poprade našli staršieho muža bez známok života. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru (PZ) v Prešove na sociálnej sieti informovalo, že zadymenie v bytovom dome im nahlásili vo štvrtok ráno.

- Pod Kráľovou hoľou v blízkosti obce Šumiac zomrel 60-ročný muž. Vodič dodávky stratil vedomie, pomôcť mu už napriek snahe nedokázali privolaní lekári.

- Firmy budú môcť dostať od štátu podporu zo systému kurzarbeit aj v súvislosti s novými americkými clami. Medzi dôvody jej poskytnutia totiž pribudnú nepredvídateľné nadnárodné hospodárske okolnosti.

- Bývalá učiteľka pražskej základnej školy, ktorá krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajine pred žiakmi obhajovala kroky Ruska a spochybňovala dianie v Kyjeve, dostala sedemmesačnú podmienku a zákaz činnosti s deťmi.

- Prezident Pellegrini odcestoval na oficiálnu návštevu Čiernej Hory na pozvanie jeho náprotivku Milatoviča. Sprevádzajú ho ministerka hospodárstva SR Saková, štátny tajomník rezortu diplomacie Chovanec i zástupcovia akademickej obce a podnikateľského sektora.

- Americký veľvyslanec v Istanbule a osobitný vyslanec USA pre Sýriu Tom Barrack vo štvrtok vyzval na uzavretie paktu o neútočení medzi Sýriou a Izraelom.

- Parlamentný výbor pre zdravotníctvo nepriniesol odpovede na otázky vo veci výstavby novej národnej nemocnice v bratislavských Vajnoroch. Uviedli to opoziční poslanci

- V nominácii trénera futbalovej reprezentácie Francesca Calzonu na júnové prípravné zápasy s Gréckom a Izraelom figuruje premiérovo trojica hráčov. Povolal dvojicu Tadeáš Hájovský a Adrian Fiala z AS Trenčín, debut môže zažiť aj útočník Erik Prekop z Baníka Ostrava.

- Na prezidentovi SR Petrovi Pellegrinim vidno snahu dištancovať sa od excesov koalície. Na jednej strane však vládnu politiku kritizuje, no v praktickej rovine robí len málo na to, aby ju zmenil. Pre TASR to zhodnotil politológ zo Slovenskej akadémie vied J. Marušiak.

- Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica oslobodil vo štvrtok spod obžaloby bývalého sudcu žilinského okresného súdu Daniela B., ako aj ďalších piatich obžalovaných z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku.

- Hliadka Mestskej polície v Nitre spozorovala v centre mesta opitého mladíka. Štrnásťročný chlapec z okresu Zlaté Moravce podľa mestskej polície neisto kráčal po ceste. Mladík uviedol, že nedopitú fľašu s alkoholom našiel v neďalekom kríku.

- Nemecký kancelár Friedrich Merz vo štvrtok vyhlásil, že Európa je pripravená bojovať, ak to bude potrebné, za svoje základné hodnoty, ktorými sú sloboda a demokracia.

- Právnické aj fyzické osoby si budú môcť od budúceho roka odrátať od základu dane poskytnutie športového náčinia a vybavenia športovej organizácii. Na tento odpočet sa budú vzťahovať viaceré podmienky a obmedzenia. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov.

- V poslednom období nastal na Slovensku podľa premiéra Roberta Fica obrovský rozmach obranného priemyslu a výroby munície.

- Po stredajšom zosuve ľadovca a skál, ktoré spustošilo dedinu Blatten vo švajčiarskych Alpách, zostáva nezvestný jeden muž.