Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Sicília tankerom od námorníctva zásobovala oblasti postihnuté suchom

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Klimatické zmeny spôsobené ľudskou činnosťou zvyšujú intenzitu a frekvenciu extrémnych poveternostných javov, ako sú horúčavy a suchá, ale aj silné dažde.

Rím 27. júla (TASR) - Talianske úrady na Sicílii v piatok nasadili cisternovú loď námorných síl na prepravu vody z jednej strany tohto suchom postihnutého ostrova na druhú, zatiaľ čo ďalší juhotaliansky región vyhlásil stav ohrozenia v súvislosti s nedostatkom sladkej vody. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP.

Tanker talianskeho vojenského námorníctva "Ticino" opustil prístav Augusta na juhovýchodnom pobreží Sicílie vo štvrtok večer s 1200 kubickými metrami pitnej vody určenej pre vyprahnutý juhozápad ostrova.

Plavidlo dorazilo do prístavu Licata v piatok popoludní s cieľom vypustiť vodu do vodovodnej siete v provincii Agrigento, kde sa nachádza slávne Údolie chrámov, pričom tento proces potrvá 25 až 30 hodín.

"Usilovne pracujeme na realizácii všetkých iniciatív potrebných na zmiernenie následkov sucha, ktoré postihlo Sicíliu a mnohé ďalšie stredomorské oblasti," povedal guvernér regiónu Sicília Renato Schifani.

Uviedol však, že tento problém si vyžaduje väčšie úsilie na vyriešenie dlhoročných "štrukturálnych problémov" sicílskej vodovodnej siete.

Sicília, ktorá v roku 2021 zaznamenala európsky teplotný rekord - 48,8 stupňa Celzia -, vyhlásila začiatkom februára, po zime bez dažďa, stav sucha. Situácia je čoraz kritickejšia, najmä pre poľnohospodárov.

Na druhej strane Messinského prielivu vyhlásil v piatok juhotaliansky región Kalábria mimoriadny stav v dôsledku "vážneho nedostatku pitnej vody" v okolí mesta Reggio Calabria a v provincii Crotone. Orgány civilnej ochrany teraz posúdia, ktoré "naliehavé zásahy" sú potrebné na pomoc miestnym obyvateľom.

Sucho zasiahlo celé západné Stredomorie s vážnymi následkami aj pre severnú Afriku a niektoré časti Španielska.

Klimatické zmeny spôsobené ľudskou činnosťou zvyšujú intenzitu a frekvenciu extrémnych poveternostných javov, ako sú horúčavy a suchá, ale aj silné dažde.