Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 12. november 2024Meniny má Svätopluk
< sekcia Zahraničie

Sicílske mesto Taormina sa na summit G7 vynovilo a zdvihlo ceny

Na snímke zľava predseda Európskej rady Donald Tusk, kanadský premiér Justin Trudeau, nemecká kancelárka Angela Merkelová, americký prezident Donald Trump, taliansky premiér Paolo Gentiloni, francúzsky prezident Emmanuel Macron, japonský premiér Šinzó Abe, britská premiérka Theresa Mayová a predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker Jean-Claude Juncker pózujú na spoločnej fotografii na úvod dvojdňového summitu lídrov skupiny G7 v sicílskom meste Taormina 26. mája 2017. Foto: TASR AP

Taormina je známa zachovalým gréckym divadlom z tretieho storočia pred naším letopočtom s výhľadom na sopku Etnu.

Rím 26. mája (TASR) - Summit lídrov skupiny G7 združujúcej sedem najvyspelejších krajín sveta sa koná na Sicílii v historickom meste Taormina, kde jeho účastníkov privítali dnes zachovalé historické pamiatky na pozadí Iónskeho mora, horentné ceny hotelov a protestné akcie, napísala tlačová agentúra DPA.

Taormina je známa zachovalým gréckym divadlom z tretieho storočia pred naším letopočtom s výhľadom na sopku Etnu, v ktorom si dnes večer účastníci summitu G7 vypočujú koncert milánskej opery La Scala.

Úzke historické uličky mesta spôsobili organizátorom summitu logistické a bezpečnostné problémy.

Starosta mesta Eligio Giardina reportérom v súvislosti s rekonštrukčnými prácami povedal, že "dokázali nemožné... počas 40 dní sme urobili to, čo normálne trvá roky".

Hotely, ktoré boli z bezpečnostného hľadiska schválené pre ubytovanie účastníkov summitu, si za izbu pýtali 1000 eur za noc s minimálnym pobytom tri noci. Niekoľkým delegáciám sa to zdalo byť pridrahé a nepáčil sa im ani fakt, že im to talianska vláda nezaplatí, dodala DPA.

Najväčšia európska sopka Etna, ktorá patrí k najaktívnejším na svete, mala poslednú - malú erupciu v polovici apríla. Mesiac predtým si sopečný prach vynútil uzavretie letiska v Catanii, ktoré je najväčšie v oblasti. Talianski predstavitelia dúfajú, že Etna zostane počas summitu pokojná.

Centrum Taorminy pre verejnosť uzavreli, novinári a demonštranti museli zostať v neďalekom mestečku Giardini Naxos. Dokonca aj lode privážajúce zachránených migrantov zo Stredozemného mora dočasne odklonili mimo Sicíliu.

V meste hliadkuje asi 7000 policajtov a vojakov a tak ako býva pri významným medzinárodných akciách zvykom, Taliansko dočasne obnovilo bezpečnostné kontroly na svojich hraniciach.

Očakáva sa niekoľko demonštrácií, ktorých vyvrcholením má byť sobotňajší protestný pochod v Giardini Naxos.