V roku 2022 sa ochorenie rozšírilo globálne - prípady mpox sa objavili vo viac ako 70 krajinách po celom svete, ktoré dovtedy prípady mpox nehlásili.
Ani jeden z nakazených nebol v kontakte s infikovanými zvieratami alebo inými chorými jedincami, uviedlo ministerstvo zdravotníctva. Obe nakazené osoby sú v izolácii v nemocnici v hlavnom meste Freetown, kde sa podrobujú liečbe.
Ochorenie mpox, známe aj ako opičie kiahne, vedci prvýkrát identifikovali v roku 1958, keď sa u opíc objavilo ochorenie podobné kiahňam. Až donedávna bola väčšina prípadov tohto ochorenia u ľudí zaznamenaná u obyvateľov v strednej a západnej Afrike, ktorí mali blízky kontakt s infikovanými zvieratami.
Mpox je vírus, ktorý sa prenáša najmä priamym fyzickým kontaktom. K prenosu z človeka na človeka dochádza priamym kontaktom s infekčnými léziami (vyrážkami), telesnými tekutinami alebo veľkými kvapôčkami priamo z tváre do tváre počas priameho a dlhodobého kontaktu (tvárou v tvár), alebo nepriamo, napríklad kontaminovanou posteľnou bielizňou a podobne. Odborníci sa domnievajú, že najčastejším spôsobom prenosu je sexuálny kontakt s nakazeným jedincom.
V roku 2022 sa ochorenie rozšírilo globálne - prípady mpox sa objavili vo viac ako 70 krajinách po celom svete, ktoré dovtedy prípady mpox nehlásili. Najviac nakazených eviduje Konžská demokratická republika.
Sierra Leone bola v roku 2014 epicentrom epidémie eboly - zomrelo tam 4000 z viac ako 11.000 celosvetovo zaznamenaných prípadov úmrtia na túto chorobu. Krajina pre túto epidémiu prišla aj sedem percent svojej pracovnej sily v zdravotníctve, pripomenula AP.