Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 26. apríl 2025Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Sigourney Weaverová, alias Ripleyová z Votrelca, má 75 rokov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Sigourney Weaverová, rodným menom Susan Alexandra Weaverová, sa narodila 8. októbra 1949 v New Yorku bývalému prezidentovi televíznej spoločnosti NBS Patovi Weaverovi a anglickej herečke Desirée Hawkins Inglesovej.

New York/Bratislava 7. októbra (TASR) - Po stvárnení Ellen Ripleyovej z filmovej ságy Votrelec sa zo Sigourney Weaverovej stala svetoznáma herečka. Uznanie však dosiahla aj za úlohu antropologičky Dian Fosseyovej v snímke Gorily v hmle: Príbeh Dian Fosseyovej. Na Oscara ju nominovali aj za rolu v komédii Podnikavé dievča. V utorok 8. októbra bude mať americká herečka 75 rokov.

Sigourney Weaverová, rodným menom Susan Alexandra Weaverová, sa narodila 8. októbra 1949 v New Yorku bývalému prezidentovi televíznej spoločnosti NBS Patovi Weaverovi a anglickej herečke Desirée Hawkins Inglesovej. Ako 14-ročná začala používať meno Sigourney, podľa jednej z postav románu Francisa Scott Fitzgeralda Veľký Gatsby. V osemnástich rokoch bola v rámci dobrovoľníckeho projektu v izraelskom kibuci. Po návrate do Spojených štátov amerických (USA) rok študovala na Sarah Lawrence College, odkiaľ prestúpila na Stanfordovu univerzitu, kde dosiahla bakalársky titul z anglického jazyka. Herectvo vyštudovala na Yaleovej univerzite.

Pred filmovou kamerou debutovala v roku 1977 v snímke Annie Hallová legendárneho režiséra Woodyho Allena. O rok neskôr sa predstavila v hlavnej úlohe v dráme izraelskej produkcie Madman. Zlom v jej kariére prišiel v roku 1979, keď v dnes už kultovej sci-fi snímke Ridleyho Scotta Votrelec stvárnila hlavnú postavu Ellen Ripleyovú. Do postavy dôstojníčky na vesmírnej lodi sa prevtelila aj v roku 1986 v druhom pokračovaní Votrelca, ktoré nakrútil režisér James Cameron. Ripleyovú stvárnila aj v treťom pokračovaní z roku 1992, o ktoré sa postaral David Fincher. Sci-fi ságu uzatvorila snímka režiséra Jean-Pierre Jeuneta z roku 1997 Votrelec: Vzkriesenie, v ktorej už naklonovanú Ripleyovú stvárnila opäť Weaverová.

S jej menom sa spájajú aj divácky úspešne sci-fi komédie Krotitelia duchov (1984) a Krotitelia duchov 2 (1989), ktoré režíroval Ivan Reitman. V roku 2021 sa objavila aj vo voľnom pokračovaní Krotitelia duchov: Dedičstvo, ktoré nakrútil syn Ivana Reitmana, Jason Reitman. Weaverová zaznamenala výrazný úspech aj stvárnením Dian Fosseyovej v životopisnom filme režiséra Michaela Apteda Gorily v hmle: Príbeh Dian Fosseyovej (1988). Za úlohu antropologičky, ktorá aj za cenu straty života bojovala za záchranu goríl, ju nominovali na Oscara. Nomináciu na prestížnu sošku si vyslúžila aj za účinkovanie v romantickej komédii Podnikavé dievča (1988), ktorú režíroval Mike Nichols.

Ridley Scott zveril Weaverovej jednu z hlavných ženských postáv v historickej dráme 1492: Dobytie raja (1992), v ktorej si zahrala po boku francúzskeho herca Gérarda Depardieua. Ivan Reitman ju obsadil do komédie Dave (1993) a nemej slávny filmový tvorca Roman Polanski zasa do mysteriózneho trileru Smrť a dievča (1994), v ktorom bol jej hereckým partnerom Ben Kingsley.

Zaujala aj úlohou arogantnej psychologičky v trileri Vraždy podľa predlohy (r. Jon Amiel, 1995). V roku 1997 sa predstavila v hororovej rozprávke Michaela Cohna Snehulienka - Príbeh hrôzy. Účinkovala aj aj v ďalšej hororovej snímke Osada (2004), ktorú réžíroval M. Night Shyamalan. K žánru sci-fi sa vrátila v roku 2009 v komerčne úspešnom filme Jamesa Camerona Avatar. Ten ju obsadil aj do pokračovania Avatar: Cesta vody (2022). Ridley Scott zasa na Weaverovú nezabudol vo veľkofilme Exodus: Bohovia a králi (2014).

V uplynulom období sa všestranná herečka predstavila vo filmoch Call Jane (r. Phyllis Nagyová), 2022), Master Gardener (r. Paul Schrader, 2022), alebo The Good House (r. Maya Forbesová, Wallace Wolodarsky, 2022).

Weaverová je od roku 1984 vydatá za režiséra Jima Simpsona. V roku 1990 sa in narodila dcéra Charlotte.

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.