Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Zahraničie

V Japonsku evidujú po zemetrasení deväť mŕtvych

Zničená ulica po silnom zemetrasení, ktoré zasiahlo japonský ostrov Hokkaidó 6. septembra 2018. Foto: TASR/AP

Zemetrasenie spôsobilo problémy taktiež v jadrovej elektrárni Tomari; prevádzku tamojších troch reaktorov museli zaistiť záložné dieselové generátory. K úniku rádioaktivity nedošlo.

Tokio 6. septembra (TASR) - V dôsledku silného zemetrasenia s magnitúdou 6,7, ktoré vo štvrtok postihlo severojaponský ostrov Hokkaidó, evidujú tamojšie úrady najmenej deväť mŕtvych a 31 nezvestných. Zemetrasenie spôsobilo mohutné zosuvy pôdy a výpadky v dodávkach elektrickej energie i pitnej vody. Viac ako 300 osôb utrpelo zranenia, píše vo štvrtok tlačová agentúra DPA.

a snímke polícajti pátrajú po nezvestných osobách v troskách domu po zemetrasení v meste Acuma na ostrove Hokkaidó 6. septembra 2018.
Foto: TASR/AP


Japonský premiér Šinzó Abe potvrdil prostredníctvom oficiálneho vyhlásenia deväť strát na životoch. Predstavitelia miestnej samosprávy sa obávajú, že 31 nezvestných ostalo zavalených po veľkom zosuve pôdy v meste Acuma.

Na snímke policajti v modrožltých kombinézach hľadajú nezvestné osoby v troskách domu po zemetrasení v meste Acuma 6. septembra 2018.
Foto: TASR/AP


Niektorých obyvateľov uviaznutých v Acume evakuovali záchranárskymi vrtuľníkmi. Núdzové ubytovanie v evakuačných strediskách vyhľadalo viac ako 4000 ľudí.

Otrasy pôdy tiež spôsobili poškodenie hlavnej tepelnej elektrárne v Acume, v dôsledku čoho zostali na Hokkaide bez dodávok elektrickej energie takmer tri milióny domácností. Výpadky postihli aj železničnú dopravu a nemocnice.

Zemetrasenie spôsobilo problémy taktiež v jadrovej elektrárni Tomari; prevádzku tamojších troch reaktorov museli zaistiť záložné dieselové generátory. K úniku rádioaktivity nedošlo.

Na západnú oblasť Japonska udrel iba pred dvoma dňami silný tajfún, ktorý usmrtil 11 ľudí. Živel priniesol na Hokkaidó prívalové dažde a prudký vietor. Úrady varovali pred ďalšími zosuvmi pôdy, ku ktorým môže dôjsť v zničených oblastiach, pretože silný dážď má pretrvať až do piatka.





Výberová chronológia zemetrasení v Japonsku


07. 07. 2018 - Zemetrasenie s magnitúdou 6 zasiahlo východné Japonsko. Neboli hlásené obete na životoch ani materiálne škody. K zemetraseniu došlo okolo 20.23 h miestneho času (13.30 h SELČ). Epicentrum sa nachádzalo neďaleko tichomorského pobrežia japonskej prefektúry Čiba východne od Tokia, v hĺbke približne 50 kilometrov.


18. 06. 2018 - Silné zemetrasenie s magnitúdou 6,1 rúcalo múry a na mnohých miestach v oblasti mesta Osaka na západe Japonska zapríčinilo požiare. Zahynuli minimálne traja ľudia a zranenia utrpelo vyše 300 ďalších osôb. Epicentrum zemetrasenia, ktoré zasiahlo región okolo 07.58 h miestneho času (00.58 h SELČ), sa nachádzalo v severnej časti prefektúry Osaka. Obetí: 3.


09. 04. 2018 - Zemetrasenie s magnitúdou 6,1 zasiahlo západné Japonsko. K zemetraseniu došlo v západnej časti prefektúry Šimane, približne 750 kilometrov západne od Tokia, a to v hĺbke 12 kilometrov. Miestne úrady potvrdili škody na viacerých budovách i trhliny v cestách v regióne.


27. 09. 2017 - Zemetrasenie s magnitúdou 6,0 sa vyskytlo o 05.22 h miestneho času pri tichomorskom pobreží prefektúr Iwate a Aomori, v hĺbke približne 30 kilometrov v oblasti pri severovýchodnom pobreží Japonska. Neboli hlásené žiadne zranenia ani škody a nehrozili ani prívalové vlny cunami.


20. 09. 2017 - Oblasť Tichého oceánu blízko východného pobrežia japonského ostrova Honšu zasiahlo podmorské zemetrasenie s magnitúdou 6,1. Miesto vzniku otrasov sa podľa USGS nachádzalo v desaťkilometrovej hĺbke.


25. 06. 2017 - Silné zemetrasenie zranilo najmenej dvoch ľudí a stŕhalo zo striech domov škridly. Zemetrasenie s magnitúdou 5,6 zasiahlo okolo 07.00 h územie v prefektúre Nagano, približne 190 kilometrov západne od hlavného japonského mesta Tokio.


22. 11. 2016 - Bez obetí a vážnejších dopadov na infraštruktúru prečkalo Japonsko zemetrasenie s magnitúdou 7,4, ktoré zasiahlo prefektúru Fukušima. Jeho hypocentrum sa nachádzalo 61 kilometrov juhovýchodne od mesta Namie v hĺbke okolo desať kilometrov.


25. 10. 2013 - Operátor poškodenej japonskej jadrovej elektrárne Fukušima konštatoval, že po silnom zemetrasení v oceáne východne od Japonska, ktoré vyvolalo malé cunami, nezaznamenali v elektrárni žiadne poškodenia ani zvýšenie radiačnej úrovne. Zemetrasenie malo magnitúdu 7,1 a epicentrum v mori asi 370 kilometrov od pobrežia.


07. 12. 2012 - Silné zemetrasenie s predbežnou magnitúdou 7,3 zasiahlo severozápad Japonska a vyvolalo lokálne varovanie pred ničivými prívalovými vlnami cunami. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v Tichom oceáne východne od ostrova Honšú, v hĺbke zhruba 36 kilometrov, 284 km od mesta Sendai, metropoly prefektúry Mijagi.


11. 03. 2011 - Severovýchodnú časť Japonska zasiahlo veľmi silné zemetrasenie s magnitúdou 9,0. Otrasy vyvolali cunami vo výške desiatok metrov, ktoré spôsobili obrovské škody. Približne 19.000 ľudí zahynulo alebo sú nezvestní. Japonský výskumný tím zistil, že cunami dosiahlo v pobrežnom meste v prefektúre Iwate výšku 38,9 metra. Najviac postihnutými boli prefektúry Mijagi, Iwate a Fukušima. Epicentrum bolo v hĺbke 24 kilometrov a približne 130 kilometrov východne od mesta Sendai. Obetí: 19.000.