Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. november 2024Meniny má René
< sekcia Zahraničie

Sily rýchleho zásahu NATO budú v operatívnej prevádzke do roka

Vytvorenie jednotiek rýchleho nasadenia v počte 4000 až 5000 vojakov patrilo medzi kľúčové rozhodnutia lídrov krajín NATO na summite aliancie vo Walese.

Brusel 19. septembra (TASR) - Nové sily rýchlej reakcie NATO sú myslené ako odstrašujúci prostriedok proti možnosti ruskej agresie a mali by byť v operatívnej prevádzke za menej ako jeden rok. Uviedla to dnes tlačová agentúra AP s odvolaním sa na vysokého dôstojníka Severoatlantickej aliancie.

Vytvorenie jednotiek rýchleho nasadenia v počte 4000 až 5000 vojakov, ktoré budú schopné zareagovať na krízu v krajinách východnej Európy v priebehu dvoch až troch dní, patrilo medzi kľúčové rozhodnutia lídrov krajín NATO na summite aliancie vo Walese.

Zástupca generálneho tajomníka NATO Alexander Vershbow, ktorý je najvyšším americkým civilným predstaviteľom v aliancii, pre AP uviedol, že vojenskí plánovači "pracujú sedem dní v týždni", aby mohli čo najskôr dokončiť detaily ohľadom síl rýchlej reakcie. Očakáva sa, že aspoň začiatočná kapacita týchto síl bude k dispozícii za menej ako jeden rok od summitu NATO.

Všetky detaily by mali byť schválené na pravidelnom februárovom stretnutí ministrov obrany členských krajín aliancie v Bruseli.

NATO priznalo, že v dôsledku krízy na Ukrajine aliancia zvýšila počet lietadiel, lodí a vojakov pôsobiacich vo východoeurópskom regióne. Vershbow však upozornil, že zatiaľ ešte nebolo určené, kde budú umiestnené jednotky rýchleho nasadenia. S najväčšou pravdepodobnosťou budú vojaci z krajín východnej Európy usídlení v ich domovských krajinách, zatiaľ čo americkí vojaci, ako súčasť týchto síl môžu mať základňu v Nemecku alebo v Taliansku.

"Prítomnosť týchto jednotiek je odstrašujúci prostriedok, dôkaz, že ak Rusko, alebo akýkoľvek iný agresor, prekročí stanovené hranice, nestretne sa iba s Lotyšmi, Estóncami alebo Litovčanmi či Poliakmi, ale stretne sa aj s Američanmi, Britmi a Nemcami. Inými slovami, narazí na NATO," uviedol Vershbow.

NATO okrem toho plánuje vo východnej Európe vytvoriť medzinárodné veliteľstvo, ktorého pobočky budú v Estónsku, Litve, Lotyšsku, Poľsku a Rumunsku. Podrobnosti o tomto projekte budú prerokované vo Vilniuse na chystanom stretnutí veliteľov hlavných štátov z pobaltských krajín a Poľska s vrchným veliteľom spojeneckých síl v Európe generálom Philipom Breedlovom.

Medzinárodné veliteľstvo NATO vo východnej Európe by malo zamestnávať medzi 80 a 120 ľudí.