Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Fakty o Škótsku pred referendom o jeho nezávislosti, čo dali svetu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Škótsky vplyv na svetové dejiny bol väčší, než by to zodpovedalo veľkosti krajiny. Arbroathská deklarácia o škótskej nezávislosti z roku 1320 ovplyvnila Deklaráciu nezávislosti Spojených štátov.

Glasgow 17. septembra (TASR) - Škóti budú vo štvrtok rozhodovať o tom, či majú ukončiť vyše 300-ročnú úniu s Veľkou Britániou.

Pri príležitosti tohto historického hlasovania prinášame o Škótsku základné fakty, prevzaté z agentúry AP.


VZNIK

Škótsko má vyše päť miliónov obyvateľov a patrí medzi najstaršie doteraz existujúce krajiny sveta; ako národ ho v roku 843 zjednotil kráľ Kenneth MacAlpin.

Nezávislým štátom zostalo vyše 800 rokov až do vzniku Veľkej Británie v roku 1707.

Keď sa Anglicko dostalo začiatkom 18. storočia do vojny s Francúzskom, obavy, že by Škótsko mohlo strániť nepriateľovi, prinútili Londýn, aby pohrozil Škótom zhabaním majetku, ktorý mali južne od hraníc, a zablokovaním jeho obchodu, ak nebudú súhlasiť s vytvorením spoločného štátu.

Po rozsiahlej debate a napriek silnému škótskemu odporu boli oba parlamenty rozpustené a 1. mája 1707 ich nahradil spoločný britský parlament.

ČÍM SA ŠKÓTSKO ODLIŠUJE OD ZVYŠKU BRITÁNIE

Škótsko má vlastný právny systém i Škótsku cirkev, sú garantované Zákonom o únii.

Avšak všetky menové a finančné záležitosti má v právomoci vláda v Londýne a Britská národná banka, ktorú v roku 1694 založil Škót William Paterson.


VLASTNÝ PARLAMENT

Na snímke dohoda o konaní referenda o nezávislosti, ktorú podpísali britský premiér David Cameron a prvý minister Škótska Alex Salmond 15. októbra 2012 v Edinburghu. Británia a Škótsko sa dohodli na podmienkach referenda, v ktorom budú Škóti v roku 2014 hlasovať o nezávislosti od Británie.
Foto: TASR/AP Photo
Túžba po širšej autonómii v Škótsku viedla Britániu v roku 1997 k usporiadaniu referenda, ktoré rozhodlo o zriadení samostatného škótskeho parlamentu (Holyrood).

Za samostatný parlament sa vyslovilo 74,3 percenta voličov.

Na ustanovujúcom zasadnutí sa zišiel v roku 1999. V jeho právomoci je prijímať zákony o vzdelávaní a výdavkoch na zdravotníctvo, bývanie, cestovný ruch a dopravu, ako aj niekoľko ďalších oblastí.

Nemá však kontrolu nad imigráciou, obranou, zahraničnou politikou, zamestnanosťou, obchodom, energetikou či hlavnými pákami financií.

Väčšinu z financií, ktoré využíva na verejné služby, dostáva pridelené od britskej vlády.


EKONOMICKÁ SILA ŠKÓTSKA

Británia je producentom vyše 75 percent ropnej produkcie v Európskej únii a 90 percent z nej sa ťaží v škótskych vodách. Vyplýva to zo štatistických údajov EÚ.

Okrem ropy škótska vláda ráta s tým, že by mohla produkovať až 25 percent veternej energie EÚ a energie vyrábanej prílivom a odlivom.

Škótsky export prispieva britskej pokladnici približne 100 miliardami libier ročne (vyše 125 miliárd eur), z čoho tvoria vyše 11 miliárd libier (13,8 miliardy eur) finančné služby a takmer deväť miliárd libier (11 miliárd eur) export potravín a nápojov, ako je whisky.


ČO DALI ŠKÓTI SVETU

Škótsky vplyv na svetové dejiny bol väčší, než by to zodpovedalo veľkosti tejto krajiny. Arbroathská deklarácia o škótskej nezávislosti z roku 1320 ovplyvnila Deklaráciu nezávislosti Spojených štátov.

Počas stáročí škótski inžinieri, vynálezcovia a podnikatelia pomáhali vytvárať moderný svet: James Watt pomohol vyvinúť parný stroj, sir Alexander Fleming objavil penicilín, John Logie Baird vynašiel čiernobielu televíziu - v roku 1926 uskutočnil v Londýne prvé televízne predstavenie - a Alexander Graham Bell vymyslel telefón, sumarizuje agentúra AP.

A bol to Angličan Winston Churchill, kto povedal: "Zo všetkých malých národov na Zemi možno iba antickí Gréci prekonali Škótov v prínose pre ľudstvo."