Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Zahraničie

Stúpenci a odporcovia nezávislosti Škótska sú takmer rovnako silní

Pohľad na hranicu medzi Škótskom a Anglickom v Berwick-upon-Tweede 7. septembra 2014. Foto: TASR/AP

Ústupky londýnskej vlády nie sú ničím novým, tvrdí šéf škótskych nacionalistov.

Edinburgh 9. septembra (TASR) - Ponuka Londýna na udelenie širších právomocí Škótsku nie je ničím novým, pričom unionistická kampaň sa týždeň pred historickým referendom o suverenite definitívne rozpadla. Uviedol to dnes líder škótskych nacionalistov Alex Salmond, ktorého citovala agentúra Reuters.

Salmond zároveň zdôraznil, že plány, ktoré ponúkli tri hlavné britské strany, sú iba hrubou kalkuláciou. "Na tejto ponuke nie je vlastne nič nové. Ide len o prerobenú a inak prezentovanú verziu toho, s čím prišli už na jar. Kampaň proti suverenite sa definitívne rozsypala," povedal Salmond.


Prieskum ukázal vyrovnané sily

Stúpenci zotrvania Škótska v Spojenom kráľovstve deväť dní pred referendom najtesnejším rozdielom jedného percentuálneho bodu vedú nad zástancami nezávislosti.

Vyplýva to z prieskumu inštitútu TNS, ktorého výsledky dnes zverejnila agentúra Reuters.

Počet voličov, ktorí by hlasovali proti samostatnosti Škótska, klesol z augustových 45 percent na súčasných 39 percent. Tábor prívržencov nezávislosti sa naopak rozrástol: zatiaľ čo pred mesiacom by ju podporilo 32 percent opýtaných, teraz je to 38 percent.

Podľa šéfa pobočky TNS v Škótsku Toma Costleyho tento prieskum ukazuje pozoruhodný posun v názoroch voličov. Lídri oboch kampaní sa v posledných niekoľkých dňoch pred referendom budú snažiť presvedčiť nerozhodnutých voličov, aby sa pridali na ich stranu, povedal Costley.

Britské finančné trhy v pondelok prudko klesli v reakcii na víkendový prieskum verejnej mienky, v ktorom mali prvýkrát navrch prívrženci nezávislosti. Podľa prieskumu spoločnosti YouGov pre noviny Sunday Times by za samostatnosť Škótska hlasovalo 51 a proti 49 percent respondentov. Po odrátaní tých, ktorí sa hlasovať nechystajú, alebo ešte nevedia, či sa na plebiscite zúčastnia, bol tento pomer 47 ku 45.



Na prieskume TNS sa od 27. augusta do 4. septembra zúčastnilo 990 osôb. Z nich až 84 percent uviedlo, že určite pôjde hlasovať.

K zmene pomeru síl prispelo aj to, že líder škótskych nacionalistov Alex Salmond zvíťazil v nedávnej televíznej diskusii s vodcom kampane Better Together (Lepšie je spolu) Alistairom Darlingom.