Ruskí pozorovatelia spochybnili právoplatnosť referenda o nezávislosti v Škótsku.
Autor TASR
,aktualizované Londýn 19. septembra (TASR) - Štvrtkové škótske referendum o nezávislosti od Spojeného kráľovstva podľa ruských pozorovateľov "nespĺňalo medzinárodné kritériá". Ruský pozorovateľský tím sa sťažoval, že sčítanie hlasov sa uskutočnilo v príliš rozľahlých miestnostiach, napísal dnes denník The Guardian.
Uznávaný ruský pozorovateľ Igor Borisov, ktorý stál na čele tímu, v evidentnej snahe o vrátenie neustálej kritiky Západu voči voľbám v Rusku povedal, že škótske referendum vykazovalo množstvo rozličných nedostatkov. Štvorčlenný tím z Moskvy sledoval priebeh plebiscitu v škótskej metropole Edinburgh a jej okolí.
Borisova podľa jeho slov nenadchli najmä podmienky sčítavania lístkov. Dialo sa tak v priestrannom "leteckom hangári" pri letisku, kde bolo problematické sledovať, čo sa deje, tvrdí Borisov. "Nikto sa nestaral, kto prináša hlasovacie lístky. Neboli na nich pečiatky ani podpisy," povedal ruský pozorovateľ.
Podľa Guardianu Kremeľ vnímal škótske referendum ako spôsob ospravedlnenia marcovej anexie ukrajinského polostrova Krym len tri týždne po referende, ktoré Západ neuznal. Ruská stanica RT priniesla dohady o tom, že škótske referendum mohlo byť zmanipulované a vysokú účasť v ňom označila za "severokórejskú".
Škóti si určite znovu nájdu cestu jeden k druhému, vyhlásila Alžbeta II.
Britská kráľovná Alžbeta II. dnes vydala vyhlásenie, v ktorom vyslovila presvedčenie, že po názorových rozdieloch prejavených vo štvrtkovom referende o nezávislosti Škótska si Škóti v duchu vzájomnej úcty určite znovu nájdu cestu jeden k druhému.
"Mnoho ľudí v Škótsku, ale aj inde, bude dnes prežívať silné a protichodné emócie - v rodinách, medzi priateľmi alebo susedmi," uvádza sa vo vyhlásení britskej panovníčky.
"To je, samozrejme, súčasťou silnej demokratickej tradície, ktorej sa v našej vlasti tešíme. Ja však vôbec nepochybujem o tom, že tieto emócie zmierni pochopenie pocitov iných," pokračovala Alžbeta II.
"Teraz, keď sme sa posunuli ďalej, mali by sme mať na pamäti, že napriek celému spektru názorov, ktoré tu boli vyjadrené, všetkých nás spája trvalá láska k Škótsku, ktorá je tým jediným, čo máme všetci spoločné," uvádza sa ďalej vo vyhlásení britskej kráľovnej.
"Podľa toho, ako poznám škótsky ľud, vôbec nepochybujem o tom, že Škóti rovnako ako iní obyvatelia Spojeného kráľovstva vedia vyjadriť svoje pevné presvedčenie, ale potom sa v duchu vzájomnej úcty a podpory znovu zídu, aby konštruktívne pracovali na budúcnosti Škótska a vlastne celej tejto krajiny," konštatuje v závere svojho vyhlásenia Alžbeta II.
Podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov štvrtkového referenda sa Škóti pomerom hlasov 55 k 45 percentám rozhodli, že aj naďalej zostanú súčasťou Spojeného kráľovstva. Výsledok ľudového hlasovania už privítal celý rad britských aj zahraničných verejných predstaviteľov.
Škótsky líder Alex Salmond ohlásil demisiu po prehratom referende
Líder škótskych nacionalistov Alex Salmond dnes povedal, že sa vzdá funkcie prvého ministra (šéfa škótskej vlády). Oznámil to po tom, ako sa väčšina Škótov vyslovila v referende za zotrvanie v Spojenom kráľovstve.
"Moja éra v úlohe vodcu sa už takmer skončila, ale kampaň pre Škótsko pokračuje a tento sen nikdy nezomrie," vyhlásil Salmond na tlačovej konferencii v Edinburghu. Vyzdvihol pritom dôležitosť celej kampane za škótsku nezávislosť i rekordnú, takmer 85-percentnú účasť na štvrtkovom plebiscite.
Na zjazde Škótskej národnej strany (SNP), ktorý prebehne v polovici novembra, sa už 59-ročný Salmond nebude uchádzať o funkciu jej predsedu. Následne odstúpi aj z postu prvého ministra, aby "umožnil zvolenie nového lídra".
Írsko: Líder strany Sinn Féin vyzval na vypísanie referenda o zjednotení ostrova
Predseda írskej republikánskej strany Sinn Féin Gerry Adams vyzval na vypísanie referenda v Severnom Írsku, ktoré by mohlo viesť k jeho opätovnému zjednoteniu s Írskou republikou. Strana je aktívna v oboch entitách - Írskej republike aj Ulsteri.
"Pre ľudí, ktorí obývajú tento ostrov, nadišiel čas na zdvorilú a zasvätenú diskusiu o jednote Írska alebo pokračovaní jeho rozdelenia. Títo ľudia podobne ako naši škótski bratranci by mali mať príležitosť v referende rozhodnúť o svojej ústavnej pozícii. Je to demokratická cesta vpred," uviedol Adams vo vyhlásení zverejnenom dnes na stránke Sinn Féin.
"Účasť na referende v Škótsku ukázala silu angažovanosti a demokracie," poznamenal Adams s tým, že Škóti, ktorí vo štvrtkovom plebiscite rozhodli o zotrvaní v Spojenom kráľovstve, "boli zapojení do zasvätenej a zdvorilej diskusie a rozhodli sa". "Únia nie je nemenná, je vlastníctvom ľudu," tvrdí írsky líder.
Írsko sa v roku 1921 na základe zákona schváleného britským parlamentom rozdelilo na Severné Írsko a Južné Írsko. To sa o rok neskôr stalo Írskym slobodným štátom, ktorý sa následne v roku 1948 zmenil na nezávislú Írsku republiku, pričom Severné Írsko - historický Ulster - zostalo súčasťou Spojeného kráľovstva.
MZV: Máme záujem na silnom Spojenom kráľovstve ako pevnej súčasti EÚ
Slovensko má podľa ministerstva zahraničných vecí záujem na silnom Spojenom kráľovstve ako pevnej súčasti Európskej únie. "Rozhodnutie Škótov je dôležitým krokom v tomto smere," reagoval na výsledky škótskeho referenda tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.
Za kľúčové označil to, že prebehlo v plnom súlade s britskými ústavnými princípmi, na základe dohody medzi Londýnom a Edinburghom, v pokojnej atmosfére a pri plnom rešpektovaní plurality názorov a demokratických princípov.
"Blahoželáme Škótom k vysokej volebnej účasti, ktorá potvrdzuje, že pristúpili k tomuto zásadnému rozhodnutiu s plnou vážnosťou a zodpovednosťou za svoju budúcnosť," uviedlo vo svojom stanovisku MZV.
Poslanci NRSR výsledok škótskeho referenda vítajú
Poslanci Národnej rady (NR) SR vítajú zotrvanie Škótska vo Veľkej Británii. Ako vyplynulo z ankety TASR, Británia je podľa nich veľmi dôležitým členom Európskej únie (EÚ) a jej roztrieštenie by mohlo spôsobiť vážne problémy.
Predseda Zahraničného výboru NR SR František Šebej (Most-Híd) uviedol, že Európska únia by s Britániou, ktorá by sa zmenšila o Škótsko, nebola tá istá EÚ. Británia je totiž podľa neho veľmi dôležitý člen nielen Európskej únie, ale aj NATO. Oddelením od Británie by Škótsko navyše muselo riešiť viaceré problémy. "Nielen svoje členstvo v únii, ale aj v Severoatlantickej aliancii a podľa mňa rozdelenie Británie by spôsobilo otras, ktorý by zaznel všade. Je aj v našom záujme, aby sa Európa ďalej nekúskovala na menšie štáty, lebo by prestala ďalej fungovať," myslí si Šebej.
Poslanec Jozef Kollár (nezaradený) je presvedčený, že po zverejnení výsledkov referenda si vydýchlo veľa zahraničných investorov. Na druhej strane ale upozornil, že Škótsko si výmenou za zotrvanie vydobylo to, že získa viac právomocí a kompetencií v ekonomickej oblasti. "To môže do určitej miery vytvoriť precedens. Máme tu Katalánsko, Valónsko, Flámsko, ako aj ďalšie regióny v Európe, ktoré tiež budú môcť požadovať od centier, v súčasnom štátoprávnom usporiadaní, presun viacerých kompetencií a väčšej ekonomickej moci na regióny. Takže to vnímam ako spúšťač, ktorý môže naštartovať ďalšie procesy. Netreba zatiaľ búchať šampanské a tešiť sa, že Škótsko sa neodtrhlo," myslí si Kollár.
Výsledok referenda potešil aj nezaradenú poslankyňu Magdalénu Vášáryovú. "Som rada, že Európska únia sa nebude teraz zaoberať, čo so Škótskom, ale tým, čo bude s východnou Ukrajinou," podotkla poslankyňa.
Podľa predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboša Blahu (Smer-SD) je dobré, že Škóti mali možnosť vyjadriť svoj názor v referende. "Buďme radi, že zostalo súčasťou Británie. Ja Škótsko považujem za oveľa sociálnejšie a eurooptimistickejšie, ako sú Angličania. Takže o to som radšej, že Škótsko zostane súčasťou Británie, ktorá by bez neho bola strašidelne euroskeptická, pravicová a neoliberálna," skonštatoval Blaha.
Predsedu klubu OĽaNO Richarda Vašečku pozitívne prekvapila účasť Škótov na plebiscite. Krajinu porovnal so Slovenskom, ktoré má v referendách problém dosiahnuť aspoň 50-percentnú účasť. "Čo ma najviac zaujalo, bola 84-percentná účasť, čo si myslím, že je veľmi dobrá známka toho, že spoločnosť v Škótsku aj samotná kampaň boli veľmi dobre nastavené. My máme v referendách problém poťažky dosiahnuť 50-percentnú účasť," dodal Vašečka.
K škótskemu referendu sa pre TASR vyjadrila aj mimoparlamentná SNS. "Výsledok referenda treba rešpektovať a vziať na vedomie. Je však pozitívne, že referendum prinesie škótskemu parlamentu väčšie právomoci, ako to prisľúbili tri hlavné britské politické strany a potvrdil britský premiér Cameron," vyhlásil predseda SNS Andrej Danko. "Znamená to, že ani aktivita tých, ktorí v referende neuspeli, nevyjde úplne nazmar," dodal.
Rasmussen víta vyhlásenie premiéra Camerona
Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen v dnešnom vyhlásení z bruselskej centrály aliancie privítal vyhlásenie britského premiéra Davida Camerona, že Británia zostane jednotnou krajinou po tom, ako sa škótski voliči v referende vyslovili proti nezávislosti.
"Spojené kráľovstvo je zakladajúcim členom NATO a som presvedčený, že Spojené kráľovstvo bude aj naďalej zohrávať vedúcu úlohu pri tom, aby naša aliancia zostala silná," povedal Rasmussen vo vyhlásení pre médiá.
A dodal, že víta vyhlásenie premiéra Camerona, podľa ktorého sa Spojené kráľovstvo bude naďalej vyvíjať ako jednotná krajina.
Pred referendom v Škótsku Spojené štáty a ďalší spojenci v rámci NATO vyjadrili obavy, že rozbitie jednoty Británie by mohlo viesť k oslabeniu aliancie ako takej, pretože britské jadrové sily sú umiestnené v škótskom prístave a neexistoval konkrétny plán v súvislosti s touto záležitosťou po prípadnom osamostatnení Škótska.
Svet sa ešte úplne nezbláznil, uviedol český premiér k výsledku škótskeho referenda
Český premiér Bohuslav Sobotka dnes privítal výsledok štvrtkového škótskeho referenda o odtrhnutí sa od zvyšku Británie. Pokladá to za dôkaz, že svet sa ešte úplne nezbláznil, citoval ho spravodajský portál Novinky.cz.
"Výsledok škótskeho referenda mi urobil naozaj radosť. Beriem ho ako drobný dôkaz toho, že svet sa ešte úplne nezbláznil. Je to dobrá správa nielen pre Škótsko a Veľkú Britániu, ale aj pre celú Európsku úniu," vyjadril sa Sobotka k výsledkom referenda len chvíľu po tom, čo ich komentoval aj britský premiér David Cameron.
Ak by sa Británia rozpadla, zdvihla by sa podľa Sobotku vlna nacionalizmu, ktorá by destabilizovala aj ďalšie európske štáty. Sobotka vidí lepšiu budúcnosť Európy v "integrácii, nie v ďalšom štiepení".
"Je dobré, že sa teraz nebudeme musieť zaoberať dôsledkami škótskeho separatizmu, ale môžeme sa namiesto toho v Európe sústreďovať na posilnenie ekonomiky a tiež na bezpečnostnú stabilizáciu krajín v bezprostrednom okolí EÚ," dodal český líder.
Odmietnutie nezávislosti zo strany škótskych voličov je signálom pre širšiu ústavnú reformu v celej Británii. Uviedol to dnes podľa agentúry Reuters britský vicepremiér Nick Clegg v reakcii na štvrtkové referendum, v ktorom sa väčšina škótskych voličov vyslovila proti nezávislosti.
"Som absolútne nadšený, že škótsky ľud prijal toto významné rozhodnutie v záujme ochrany našej rodiny národov pre budúce generácie," uviedol vo vyhlásení Clegg.
"Teraz musíme načas a plne dodržať nový balík právomocí pre Škótsko. Toto referendum nezaznamenalo len novú kapitolu pre Škótsko v rámci Spojeného kráľovstva, ale aj rozsiahlejšiu ústavnú reformu v rámci únie," upozornil Clegg.
Podľa po sčítaní hlasov 31 z celkového počtu 32 volebných obvodov sa za zotrvanie Škótska v Spojenom kráľovstve vyslovilo 55 percent oprávnených škótskych voličov, pričom proti bolo 44 percent. Volebná účasť predstavovala 86 percent.
Premiér Alex Salmond akceptoval porážku v referende
Škótsko sa rozhodlo nestať sa nezávislou krajinou. Povedal to dnes podľa agentúry Reuters nacionalistický líder a prvý minister Škótska Alex Salmond, ktorý zároveň akceptoval porážku v štvrtkovom referende o nezávislosti Škótska.
"Vieme, že je tu väčšina pre NIE kampaň," uviedol Salmon (59) na tlačovej konferencii v Edinburghu a súčasne vyzval Škótov, aby výsledky hlasovania akceptovali. Ako dodal, vzhľadom na mimoriadne vysokú účasť na historickom hlasovaní ide o "triumf demokratického procesu", citovala agentúra AP.
Salmond podľa agentúry DPA poukázal aj na to, že za nezávislosť hlasovalo 1,6 milióna voličov, čo predstavuje "podstatný počet hlasov za nezávislosť Škótska a pre budúcnosť tejto krajiny".
Nacionalistický líder zároveň zdôraznil, že Škótsko bude teraz od Londýna očakávať, že čo najrýchlejšie dodrží svoje sľuby v súvislosti s väčšími právomocami pre Škótsko.
Päťdesiatpäť percent oprávnených škótskych voličov hlasovalo v historickom referende proti nezávislosti; za odtrhnutie od Británie sa vyslovilo 45 percent voličov; volebná účasť predstavovala 86 percent.
Líderka kampane za nezávislosť Škótska priznala porážku
Líderka kampane za nezávislosť Škótska dnes priznala jej porážku v historickom referende. Britský premiér David Cameron zablahoželal k víťazstvu v referende lídrom kampane proti odtrhnutiu, informovala agentúra Reuters.
Podpredsedníčka Škótskej národnej strany Nicola Sturgeonová priznala dnes ráno vo vysielaní televízie BBC: "Podobne ako tisíce ďalších v krajine som vložila do tejto kampane svoje srdce i dušu a som skutočne sklamaná, že sa nám v hlasovaní tesne nepodarilo presadiť (víťazstvo) áno."
Aktuálne informácie o výsledkoch škótskeho referenda sa dočítate v tomto článku na portáli Teraz.sk.
Obama privítal výsledok referenda o nezávislosti Škótska
Americký prezident Barack Obama zablahoželal dnes Škótom k "vášňami nabitému, ale pritom pokojnému" referendu, a zároveň privítal ich rozhodnutie zostať súčasťou Británie, informovala agentúra Reuters.
"Rozhovormi, diskusiami a emóciami nabitým, ale pokojným rozhodovaním pripomenuli svetu nesmierny význam Škótska pre Britániu a celý svet, pričom sa vyslovili za zotrvanie Škótska v Spojenom kráľovstve," uviedol vo svojom vyhlásení Obama.
Uznávaný ruský pozorovateľ Igor Borisov, ktorý stál na čele tímu, v evidentnej snahe o vrátenie neustálej kritiky Západu voči voľbám v Rusku povedal, že škótske referendum vykazovalo množstvo rozličných nedostatkov. Štvorčlenný tím z Moskvy sledoval priebeh plebiscitu v škótskej metropole Edinburgh a jej okolí.
Borisova podľa jeho slov nenadchli najmä podmienky sčítavania lístkov. Dialo sa tak v priestrannom "leteckom hangári" pri letisku, kde bolo problematické sledovať, čo sa deje, tvrdí Borisov. "Nikto sa nestaral, kto prináša hlasovacie lístky. Neboli na nich pečiatky ani podpisy," povedal ruský pozorovateľ.
Podľa Guardianu Kremeľ vnímal škótske referendum ako spôsob ospravedlnenia marcovej anexie ukrajinského polostrova Krym len tri týždne po referende, ktoré Západ neuznal. Ruská stanica RT priniesla dohady o tom, že škótske referendum mohlo byť zmanipulované a vysokú účasť v ňom označila za "severokórejskú".
Škóti si určite znovu nájdu cestu jeden k druhému, vyhlásila Alžbeta II.
Britská kráľovná Alžbeta II. dnes vydala vyhlásenie, v ktorom vyslovila presvedčenie, že po názorových rozdieloch prejavených vo štvrtkovom referende o nezávislosti Škótska si Škóti v duchu vzájomnej úcty určite znovu nájdu cestu jeden k druhému.
"Mnoho ľudí v Škótsku, ale aj inde, bude dnes prežívať silné a protichodné emócie - v rodinách, medzi priateľmi alebo susedmi," uvádza sa vo vyhlásení britskej panovníčky.
"To je, samozrejme, súčasťou silnej demokratickej tradície, ktorej sa v našej vlasti tešíme. Ja však vôbec nepochybujem o tom, že tieto emócie zmierni pochopenie pocitov iných," pokračovala Alžbeta II.
"Teraz, keď sme sa posunuli ďalej, mali by sme mať na pamäti, že napriek celému spektru názorov, ktoré tu boli vyjadrené, všetkých nás spája trvalá láska k Škótsku, ktorá je tým jediným, čo máme všetci spoločné," uvádza sa ďalej vo vyhlásení britskej kráľovnej.
"Podľa toho, ako poznám škótsky ľud, vôbec nepochybujem o tom, že Škóti rovnako ako iní obyvatelia Spojeného kráľovstva vedia vyjadriť svoje pevné presvedčenie, ale potom sa v duchu vzájomnej úcty a podpory znovu zídu, aby konštruktívne pracovali na budúcnosti Škótska a vlastne celej tejto krajiny," konštatuje v závere svojho vyhlásenia Alžbeta II.
Podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov štvrtkového referenda sa Škóti pomerom hlasov 55 k 45 percentám rozhodli, že aj naďalej zostanú súčasťou Spojeného kráľovstva. Výsledok ľudového hlasovania už privítal celý rad britských aj zahraničných verejných predstaviteľov.
Škótsky líder Alex Salmond ohlásil demisiu po prehratom referende
Líder škótskych nacionalistov Alex Salmond dnes povedal, že sa vzdá funkcie prvého ministra (šéfa škótskej vlády). Oznámil to po tom, ako sa väčšina Škótov vyslovila v referende za zotrvanie v Spojenom kráľovstve.
"Moja éra v úlohe vodcu sa už takmer skončila, ale kampaň pre Škótsko pokračuje a tento sen nikdy nezomrie," vyhlásil Salmond na tlačovej konferencii v Edinburghu. Vyzdvihol pritom dôležitosť celej kampane za škótsku nezávislosť i rekordnú, takmer 85-percentnú účasť na štvrtkovom plebiscite.
Na zjazde Škótskej národnej strany (SNP), ktorý prebehne v polovici novembra, sa už 59-ročný Salmond nebude uchádzať o funkciu jej predsedu. Následne odstúpi aj z postu prvého ministra, aby "umožnil zvolenie nového lídra".
Írsko: Líder strany Sinn Féin vyzval na vypísanie referenda o zjednotení ostrova
Predseda írskej republikánskej strany Sinn Féin Gerry Adams vyzval na vypísanie referenda v Severnom Írsku, ktoré by mohlo viesť k jeho opätovnému zjednoteniu s Írskou republikou. Strana je aktívna v oboch entitách - Írskej republike aj Ulsteri.
"Pre ľudí, ktorí obývajú tento ostrov, nadišiel čas na zdvorilú a zasvätenú diskusiu o jednote Írska alebo pokračovaní jeho rozdelenia. Títo ľudia podobne ako naši škótski bratranci by mali mať príležitosť v referende rozhodnúť o svojej ústavnej pozícii. Je to demokratická cesta vpred," uviedol Adams vo vyhlásení zverejnenom dnes na stránke Sinn Féin.
"Účasť na referende v Škótsku ukázala silu angažovanosti a demokracie," poznamenal Adams s tým, že Škóti, ktorí vo štvrtkovom plebiscite rozhodli o zotrvaní v Spojenom kráľovstve, "boli zapojení do zasvätenej a zdvorilej diskusie a rozhodli sa". "Únia nie je nemenná, je vlastníctvom ľudu," tvrdí írsky líder.
Írsko sa v roku 1921 na základe zákona schváleného britským parlamentom rozdelilo na Severné Írsko a Južné Írsko. To sa o rok neskôr stalo Írskym slobodným štátom, ktorý sa následne v roku 1948 zmenil na nezávislú Írsku republiku, pričom Severné Írsko - historický Ulster - zostalo súčasťou Spojeného kráľovstva.
MZV: Máme záujem na silnom Spojenom kráľovstve ako pevnej súčasti EÚ
Slovensko má podľa ministerstva zahraničných vecí záujem na silnom Spojenom kráľovstve ako pevnej súčasti Európskej únie. "Rozhodnutie Škótov je dôležitým krokom v tomto smere," reagoval na výsledky škótskeho referenda tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.
Za kľúčové označil to, že prebehlo v plnom súlade s britskými ústavnými princípmi, na základe dohody medzi Londýnom a Edinburghom, v pokojnej atmosfére a pri plnom rešpektovaní plurality názorov a demokratických princípov.
"Blahoželáme Škótom k vysokej volebnej účasti, ktorá potvrdzuje, že pristúpili k tomuto zásadnému rozhodnutiu s plnou vážnosťou a zodpovednosťou za svoju budúcnosť," uviedlo vo svojom stanovisku MZV.
Poslanci NRSR výsledok škótskeho referenda vítajú
Poslanci Národnej rady (NR) SR vítajú zotrvanie Škótska vo Veľkej Británii. Ako vyplynulo z ankety TASR, Británia je podľa nich veľmi dôležitým členom Európskej únie (EÚ) a jej roztrieštenie by mohlo spôsobiť vážne problémy.
Predseda Zahraničného výboru NR SR František Šebej (Most-Híd) uviedol, že Európska únia by s Britániou, ktorá by sa zmenšila o Škótsko, nebola tá istá EÚ. Británia je totiž podľa neho veľmi dôležitý člen nielen Európskej únie, ale aj NATO. Oddelením od Británie by Škótsko navyše muselo riešiť viaceré problémy. "Nielen svoje členstvo v únii, ale aj v Severoatlantickej aliancii a podľa mňa rozdelenie Británie by spôsobilo otras, ktorý by zaznel všade. Je aj v našom záujme, aby sa Európa ďalej nekúskovala na menšie štáty, lebo by prestala ďalej fungovať," myslí si Šebej.
Poslanec Jozef Kollár (nezaradený) je presvedčený, že po zverejnení výsledkov referenda si vydýchlo veľa zahraničných investorov. Na druhej strane ale upozornil, že Škótsko si výmenou za zotrvanie vydobylo to, že získa viac právomocí a kompetencií v ekonomickej oblasti. "To môže do určitej miery vytvoriť precedens. Máme tu Katalánsko, Valónsko, Flámsko, ako aj ďalšie regióny v Európe, ktoré tiež budú môcť požadovať od centier, v súčasnom štátoprávnom usporiadaní, presun viacerých kompetencií a väčšej ekonomickej moci na regióny. Takže to vnímam ako spúšťač, ktorý môže naštartovať ďalšie procesy. Netreba zatiaľ búchať šampanské a tešiť sa, že Škótsko sa neodtrhlo," myslí si Kollár.
Výsledok referenda potešil aj nezaradenú poslankyňu Magdalénu Vášáryovú. "Som rada, že Európska únia sa nebude teraz zaoberať, čo so Škótskom, ale tým, čo bude s východnou Ukrajinou," podotkla poslankyňa.
Podľa predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboša Blahu (Smer-SD) je dobré, že Škóti mali možnosť vyjadriť svoj názor v referende. "Buďme radi, že zostalo súčasťou Británie. Ja Škótsko považujem za oveľa sociálnejšie a eurooptimistickejšie, ako sú Angličania. Takže o to som radšej, že Škótsko zostane súčasťou Británie, ktorá by bez neho bola strašidelne euroskeptická, pravicová a neoliberálna," skonštatoval Blaha.
Predsedu klubu OĽaNO Richarda Vašečku pozitívne prekvapila účasť Škótov na plebiscite. Krajinu porovnal so Slovenskom, ktoré má v referendách problém dosiahnuť aspoň 50-percentnú účasť. "Čo ma najviac zaujalo, bola 84-percentná účasť, čo si myslím, že je veľmi dobrá známka toho, že spoločnosť v Škótsku aj samotná kampaň boli veľmi dobre nastavené. My máme v referendách problém poťažky dosiahnuť 50-percentnú účasť," dodal Vašečka.
K škótskemu referendu sa pre TASR vyjadrila aj mimoparlamentná SNS. "Výsledok referenda treba rešpektovať a vziať na vedomie. Je však pozitívne, že referendum prinesie škótskemu parlamentu väčšie právomoci, ako to prisľúbili tri hlavné britské politické strany a potvrdil britský premiér Cameron," vyhlásil predseda SNS Andrej Danko. "Znamená to, že ani aktivita tých, ktorí v referende neuspeli, nevyjde úplne nazmar," dodal.
Rasmussen víta vyhlásenie premiéra Camerona
Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen v dnešnom vyhlásení z bruselskej centrály aliancie privítal vyhlásenie britského premiéra Davida Camerona, že Británia zostane jednotnou krajinou po tom, ako sa škótski voliči v referende vyslovili proti nezávislosti.
"Spojené kráľovstvo je zakladajúcim členom NATO a som presvedčený, že Spojené kráľovstvo bude aj naďalej zohrávať vedúcu úlohu pri tom, aby naša aliancia zostala silná," povedal Rasmussen vo vyhlásení pre médiá.
A dodal, že víta vyhlásenie premiéra Camerona, podľa ktorého sa Spojené kráľovstvo bude naďalej vyvíjať ako jednotná krajina.
Pred referendom v Škótsku Spojené štáty a ďalší spojenci v rámci NATO vyjadrili obavy, že rozbitie jednoty Británie by mohlo viesť k oslabeniu aliancie ako takej, pretože britské jadrové sily sú umiestnené v škótskom prístave a neexistoval konkrétny plán v súvislosti s touto záležitosťou po prípadnom osamostatnení Škótska.
Svet sa ešte úplne nezbláznil, uviedol český premiér k výsledku škótskeho referenda
Český premiér Bohuslav Sobotka dnes privítal výsledok štvrtkového škótskeho referenda o odtrhnutí sa od zvyšku Británie. Pokladá to za dôkaz, že svet sa ešte úplne nezbláznil, citoval ho spravodajský portál Novinky.cz.
"Výsledok škótskeho referenda mi urobil naozaj radosť. Beriem ho ako drobný dôkaz toho, že svet sa ešte úplne nezbláznil. Je to dobrá správa nielen pre Škótsko a Veľkú Britániu, ale aj pre celú Európsku úniu," vyjadril sa Sobotka k výsledkom referenda len chvíľu po tom, čo ich komentoval aj britský premiér David Cameron.
Ak by sa Británia rozpadla, zdvihla by sa podľa Sobotku vlna nacionalizmu, ktorá by destabilizovala aj ďalšie európske štáty. Sobotka vidí lepšiu budúcnosť Európy v "integrácii, nie v ďalšom štiepení".
"Je dobré, že sa teraz nebudeme musieť zaoberať dôsledkami škótskeho separatizmu, ale môžeme sa namiesto toho v Európe sústreďovať na posilnenie ekonomiky a tiež na bezpečnostnú stabilizáciu krajín v bezprostrednom okolí EÚ," dodal český líder.
Odmietnutie nezávislosti zo strany škótskych voličov je signálom pre širšiu ústavnú reformu v celej Británii. Uviedol to dnes podľa agentúry Reuters britský vicepremiér Nick Clegg v reakcii na štvrtkové referendum, v ktorom sa väčšina škótskych voličov vyslovila proti nezávislosti.
"Som absolútne nadšený, že škótsky ľud prijal toto významné rozhodnutie v záujme ochrany našej rodiny národov pre budúce generácie," uviedol vo vyhlásení Clegg.
"Teraz musíme načas a plne dodržať nový balík právomocí pre Škótsko. Toto referendum nezaznamenalo len novú kapitolu pre Škótsko v rámci Spojeného kráľovstva, ale aj rozsiahlejšiu ústavnú reformu v rámci únie," upozornil Clegg.
Podľa po sčítaní hlasov 31 z celkového počtu 32 volebných obvodov sa za zotrvanie Škótska v Spojenom kráľovstve vyslovilo 55 percent oprávnených škótskych voličov, pričom proti bolo 44 percent. Volebná účasť predstavovala 86 percent.
Premiér Alex Salmond akceptoval porážku v referende
Škótsko sa rozhodlo nestať sa nezávislou krajinou. Povedal to dnes podľa agentúry Reuters nacionalistický líder a prvý minister Škótska Alex Salmond, ktorý zároveň akceptoval porážku v štvrtkovom referende o nezávislosti Škótska.
"Vieme, že je tu väčšina pre NIE kampaň," uviedol Salmon (59) na tlačovej konferencii v Edinburghu a súčasne vyzval Škótov, aby výsledky hlasovania akceptovali. Ako dodal, vzhľadom na mimoriadne vysokú účasť na historickom hlasovaní ide o "triumf demokratického procesu", citovala agentúra AP.
Salmond podľa agentúry DPA poukázal aj na to, že za nezávislosť hlasovalo 1,6 milióna voličov, čo predstavuje "podstatný počet hlasov za nezávislosť Škótska a pre budúcnosť tejto krajiny".
Nacionalistický líder zároveň zdôraznil, že Škótsko bude teraz od Londýna očakávať, že čo najrýchlejšie dodrží svoje sľuby v súvislosti s väčšími právomocami pre Škótsko.
Päťdesiatpäť percent oprávnených škótskych voličov hlasovalo v historickom referende proti nezávislosti; za odtrhnutie od Británie sa vyslovilo 45 percent voličov; volebná účasť predstavovala 86 percent.
Líderka kampane za nezávislosť Škótska priznala porážku
Líderka kampane za nezávislosť Škótska dnes priznala jej porážku v historickom referende. Britský premiér David Cameron zablahoželal k víťazstvu v referende lídrom kampane proti odtrhnutiu, informovala agentúra Reuters.
Podpredsedníčka Škótskej národnej strany Nicola Sturgeonová priznala dnes ráno vo vysielaní televízie BBC: "Podobne ako tisíce ďalších v krajine som vložila do tejto kampane svoje srdce i dušu a som skutočne sklamaná, že sa nám v hlasovaní tesne nepodarilo presadiť (víťazstvo) áno."
Aktuálne informácie o výsledkoch škótskeho referenda sa dočítate v tomto článku na portáli Teraz.sk.
Obama privítal výsledok referenda o nezávislosti Škótska
Americký prezident Barack Obama zablahoželal dnes Škótom k "vášňami nabitému, ale pritom pokojnému" referendu, a zároveň privítal ich rozhodnutie zostať súčasťou Británie, informovala agentúra Reuters.
"Rozhovormi, diskusiami a emóciami nabitým, ale pokojným rozhodovaním pripomenuli svetu nesmierny význam Škótska pre Britániu a celý svet, pričom sa vyslovili za zotrvanie Škótska v Spojenom kráľovstve," uviedol vo svojom vyhlásení Obama.