Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Skupina Patrioti pre Európu nebude hlasovať za novú Európsku komisiu

Na archívnej snímke predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

Neistá je aj pozícia skupiny Zelených, ktorej hovorca upozornil, že rozhodnutie v tomto smere frakcia prijme v pondelok večer.

Brusel 25. novembra (TASR) - Nastupujúca Európska komisia (EK) nemôže počas tohtotýždňového hlasovania o dôvere v Európskom parlamente (EP) v Štrasburgu rátať s podporou poslancov krajne pravicovej frakcie Patrioti pre Európu (PfE), pričom skupina Zelených svoje rozhodnutie prijme v pondelok večer. Informuje o tom spravodajca TASR.

Na stanovisko frakcie PfE v správe pre Európsku redakciu (ENR) upozornila holandská tlačová agentúra ANP, ktorá sleduje konanie poslancov z vládnucej holandskej Strany slobody (PVV) v tejto frakcii europarlamentu.

Pracovné výbory EP, ktoré mali na starosti vypočúvanie 26 dezignovaných eurokomisárov, minulú stredu – po týždeň trvajúcich rokovaniach medzi politickými frakciami ľudovcov, socialistov a liberálov – odobrili posledných sedem nominantov za eurokomisárov, čím dali zelenú pre schválenie druhej exekutívy EÚ pod vedením Ursuly von der Leyenovej.

Po individuálnom schválení 26 komisárov cez pracovné výbory bude Európsky parlament hlasovať o schválení novej Európskej komisie v stredu 27. novembra v Štrasburgu. Ak nadpolovičná väčšina europoslancov schváli nové kolégium komisárov, eurokomisia začne úradovať od 1. decembra tohto roka.

Krajne pravicová skupina PfE však bude v stredu v pléne EP hlasovať proti novej exekutíve EÚ. Naznačil to hovorca PfE v piatok (22. 11.), keď vyhlásil, že proces vypočúvania 26 kandidátov na eurokomisárov bol "fraškou".

Neistá je aj pozícia skupiny Zelených, ktorej hovorca upozornil, že rozhodnutie v tomto smere frakcia prijme v pondelok večer. Aj Zelení kritizujú dohodu stredopravej Európskej ľudovej strany (EPP), sociálnych demokratov (S&D) a liberálnej skupiny Obnovme Európu (RE), ktoré sa minulý týždeň uzhodli na prekonaní sporov a schválení všetkých navrhnutých eurokomisárov.

Frakcia PfE má v EP 86 poslancov z 11 členských krajín EÚ, čo z nej robí tretiu najväčšiu skupinu po ľudovcoch a socialistoch. Zelených zastupuje v EP 43 poslancov.

Tri skupiny, ktoré tvoria takzvanú proeurópsku demokratickú koalíciu (EPP, S&D a RE), majú spolu 401 kresiel a solídnu väčšinu. Hlasovanie v Európskom parlamente sa však nie vždy riadi straníckou disciplínou a samotné čísla na papieri nemusia odrážať skutočnosť pri hlasovaní.



(spravodajca TASR Jaromír Novak)