Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Zahraničie

Skupina štátov chce od Iránu odškodnenie za zostrelenie letu do Kyjeva

Na archívnej snímke pohľad na trosky havarovaného lietadla v Teheráne 8. januára 2020. Haváriu lietadla ukrajinských aerolínií so 180 ľuďmi na palube, ktoré sa v stredu zrútilo v iránskej metropole Teherán, nikto neprežil. Lietadlo typu Boeing 737-800 spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA) smerujúce do ukrajinskej metropoly Kyjev sa zrútilo na predmestí Teheránu krátko po vzlete z Medzinárodného letiska imáma Chomejního. Foto: TASR/AP

Irán najprv svoju zodpovednosť za zostrelenie lietadla popieral, až o tri dni neskôr priznal, že jeho armáda omylom cielila na lietadlo Boeing 737-800 smerujúce do Kyjeva.

Ottawa 28. decembra (TASR) — Skupina štátov pod vedením Kanady v stredu informovala, že "požiadali Irán, aby sa podrobil záväznej arbitráži v spore týkajúcom sa zostrelenia letu PS752". Malo by sa tak stať v súlade s multilaterálnou zmluvou o hrozbách pre civilné letectvo z roku 1971.

Ako uviedla agentúra AFP, v kauze letu PS752 ide o lietadlo spoločnosti Ukraine International Airlines, ktoré iránske jednotky zostrelili krátko po jeho štarte z Teheránu 8. januára 2020. Zahynulo všetkých 176 ľudí na palube, vrátane 85 kanadských občanov a osôb s trvalým pobytom.

Irán najprv svoju zodpovednosť za zostrelenie lietadla popieral, až o tri dni neskôr priznal, že jeho armáda omylom cielila na lietadlo Boeing 737-800 smerujúce do Kyjeva.

Kanada, Británia, Švédsko a Ukrajina sa teraz v mene rodín obetí domáhajú odškodnenia.

V spoločnom vyhlásení v stredu uviedli, že ak sa zainteresované strany do šiestich mesiacov nedohodnú na podmienkach zostavenia nezávislého rozhodcovského súdu, spor môže byť postúpený Medzinárodnému súdnemu dvoru v Haagu.

Skupina krajín obviňuje iránske revolučné gardy, že "nezákonne a úmyselne" vypálili na lietadlo dve rakety zem-vzduch.

Iránska organizácia pre civilné letectvo pri svojej obrane poukazuje na to, že pozemné jednotky, ktoré rakety vystrelili, boli v daný deň v stave pohotovosti. Ten bol vyhlásený pre prípad, ak by USA uskutočnili odvetu za iránske útoky na americké jednotky umiestnené v susednom Iraku. Tieto útoky boli reakciou na zabitie iránskeho generála Kásima Sulejmáního pri akcii amerického dronu v blízkosti letiska v Bagdade.