Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Opoziční ľavičiari v Poľsku chcú rozpustiť Sejm

Poľská premiérka Ewa Kopaczova. Foto: TASR/AP

Situácia okolo súčasnej vlády premiérky Ewy Kopaczovej podľa Zväzu demokratickej ľavice destabilizuje štát.

Varšava/Brusel 11. júna (TASR) - Opozičný poľský Zväz demokratickej ľavice (SLD) predložil návrh na rozpustenie súčasného zákonodarného zboru krajiny.

Informoval o tom dnes prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí s tým, že situácia okolo súčasnej vlády premiérky Ewy Kopaczovej fakticky destabilizuje štát.

SLD učinila daný krok iba deň po demisii viacerých ministrov a viceministrov a ohlásenej rezignácii predsedu Sejmu Radoslawa Sikorského.

Ewa Kopaczová, ktorá sa počas účasti na summite v Bruseli stretla aj s predsedom Európskej rady, jej predchodcom v kresle poľského premiéra Donaldom Tuskom, reagovala na iniciatívu opozičnej strany s nadhľadom. Ak niekto dnes hovorí o rozpustení parlamentu, musí najskôr poznať realitu a pravidlá. Na rozhodnutie o rozpustení zákonodarného zboru je potrebných 307 hlasov, naznačila. SLD disponuje v 460-člennom parlamente 35 kreslami, vládna koalícia má 239 poslancov.

Za predčasné rozpustenie poľského zákonodarného zboru sa prostredníctvom Twitteru vyslovil aj Krzysztof Szczerski, opozičný konzervatívny poslanec a poradca novozvolenej hlavy štátu Andzreja Dudu.

Poľský vicepremiér, minister hospodárstva Janusz Piechocinski to však označil za to najhoršie, čo možno urobiť.

Ewa Kopaczová sa v Bruseli nechala počuť, že po víkende zverejní zoznam kandidátov na uvoľnené posty vo vláde i funkciu predsedu Sejmu. Predstavu o svojich budúcich spolupracovníkoch má podobne ako o novom predsedovi Sejmu, ktorým sa vraj nestane Grzegorz Schetyna, súčasný šéf diplomacie, ktorý v minulosti pôsobil na čele zákonodarného zboru.

Neoficiálne informácie, ktoré získala spravodajská televízia TVN24, naznačujú, že by sa nástupcom Andrzeja Biernata na poste ministra športu a cestovného ruchu mohol stať Ireneusz Raš, novou ministerkou zdravotníctva, nástupkyňou Bartosza Arlukowicza Beata Malecká-Liberová, novou ministerkou štátneho pokladu namiesto odstúpivšieho Wlodzimiera Karpinského Krystyna Skowronská a koordinátorom poľských tajných služieb Marcin Kierwinski, šéf politického kabinetu premiérky.

Kandidátmi na post predsedu poľského Sejmu, o ktorom sa rozhodne až na plenárnom zasadnutí v dňoch 23.-25. júna, sú podľa rovnakého zdroja doterajšia podpredsedníčka zákonodarného zboru Elžbieta Radziszewská a šéf parlamentného klubu vládnej Občianskej platformy (PO) Rafal Grupinski.