Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Slovák Miroslav M. zostáva vo väzbe

Miroslav M. Foto: TASR

Proces s členmi vydieračského gangu pokračuje 17. júna.

Zlín 12. júna (TASR) - Proces s členmi vydieračského gangu, ktorému mal šéfovať 33-ročný slovenský občan Miroslav M., pokračoval aj dnes za mimoriadnych bezpečnostných opatrení na Krajskom súde v Zlíne.

V súdnej sieni sa dnes rozhodovalo o troch zásadných záležitostiach - pokračovaní väzby Miroslava M., predpojatosti senátu a otázke, či hlavný obžalovaný potrebuje bezplatnú obhajobu. Hneď v úvode sa však objavila ďalšia, pretože hlavný obžalovaný vystúpil s požiadavkou, aby proces pokračoval s vylúčením verejnosti. "Píšu o mne ako o bossovi podsvetia, ale to je doslova somarina, ja som obyčajný človek," citoval jeho slová server iDNES.cz.

Súd však ani tejto, ani ďalším požiadavkám Miroslava M. nevyhovel. Vo väzbe zostáva napriek svojmu tvrdeniu, že súd premeškal zákonné lehoty na jej predlženie.

"Väzobné dôvody trvajú, existuje nebezpečenstvo, že by mohol ujsť, skrývať sa a pokračovať v trestnej činnosti," zdôvodnil rozhodnutie sudca Radomír Koudela, ktorý poukázal i na hrozbu vysokého trestu pre Miroslava M.

Slovákovi hrozí 12 rokov za mrežami

Slovákovi hrozí v ČR v prípade potvrdenia viny súdom 12-ročné väzenie. Podobné tresty hrozia však aj štvorici ďalších obžalovaných členov gangu - dvom občanom ČR a dvom občanom SR vo veku od 28 do 41 rokov, ktorých zadržali koncom novembra a stíhali na slobode.

Miroslav M. čelí obvineniu z trestných činov vydierania, porušovania osobnej slobody, šírenia poplašnej správy a nedovoleného ozbrojovania.

Podľa jeho názoru neexistuje jediný dôkaz, že by niekomu dával úlohy, do niečoho strieľal alebo že by podpaľoval automobily. "Je to vykonštruovaný proces, ktorý stojí iba na informáciách slovenského bulváru," vyhlásil v utorok Miroslav M. Na margo vlaňajšieho prípadu, keď v sprievode desiatok stúpencov zavítal na diskotéku v Zlíne, v ktorej si vraj sami nalievali a konzumovali bez platenia, vyhlásil, že to, že sa ich policajti báli, je ich problém.

Podľa neho je proces vykonštruovaný

Obžalovaný sa sťažoval, že nemal čas ani prostriedky, aby sa oboznámil so spisom a pustil si viac ako 100 hodín odpočúvaní, ktorých prepisy mal jeho obhajca k dispozícii. Sudca Radomír Koudela urobil ústretový krok a prisľúbil, že mu techniku na ich prehratie zabezpečí.

Proces by mal pokračovať v pondelok 17. júna výpoveďami poškodených podnikateľov.

Podľa žaloby sa vydierači orientovali na podnikateľov, majiteľov diskoték, nočných podnikov a stavebných firiem, od ktorých požadovali splatenie vysokých, väčšinou fiktívnych dlhov. Ten, kto sa postavil na odpor, mal veľké problémy. Vydierači demonštrovali silu napríklad výhražnými odkazmi typu "Teš sa na invalidný dôchodok". Vyskytla sa však aj streľba do áut alebo ich podpaľovanie.

Samotní obžalovaní však vinu popierajú a tvrdia, že konali v súlade s platným českým právnym poriadkom.

Gang sa údajne presťahoval do Zlína krátko po tom, čo súd v Trenčíne prepustil Miroslava M. koncom roka 2011 na slobodu napriek tomu, že mu za mafiánske praktiky hrozí na Slovensku výnimočný trest. Po tom, čo bol vo väzbe s krátkou prestávkou od septembra 2008, sa na slobodu dostal údajne kvôli diere v slovenskej legislatíve, napísal vo februári 2013 internetový server iDNES.cz.