Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Slovenská katolícka charita učí Keňanov hospodáriť s plodinami

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

K pretrvávajúcim problémom v Keni však patrí nielen nedostatok vody, ale aj prehlbovanie klimatických zmien z dôvodu odlesňovania.

Bratislava 11. augusta (TASR) - Ako hospodáriť s plodinami a dokázať veľké veci na malom kúsku pôdy za maximálneho využitia stekajúcej vody učia terénni spolupracovníci Slovenskej katolíckej charity (SKCH) ľudí v kenskom okrese Kericho. Z poznatkov, ktoré si osvojili počas praktických ukážok pestovateľských praktík, už profituje prvá stovka farmárov. Ďalších 130 Keňanov vyškolili v oblasti chovu malých hospodárskych zvierat.

Na vybraných pozemkoch zriadili spolupracovníci charity ukážkové polia – cvičiská, na ktorých sa uskutočňujú predvádzacie školenia. "Tu sa kenskí ľudia naučia, ako pripraviť a správne využiť vyvýšené či terasovité záhony, ako správne vytvoriť a používať kompost. Aplikácia na vlastných políčkach je potom jednoduchšia a postačujúcej úrody je viackrát do roka," hovorí projektová koordinátorka SKCH Anna Bartošová.

V rámci komplexného vzdelávania inštruktorov boli vyškolené už štyri desiatky záujemcov v oblasti trvalo udržateľného poľnohospodárstva. "Toto číslo však z desiatok vzrastie na stovky, keďže každý inštruktor je povinný ďalej vyškoliť desať ďalších miestnych farmárov," dodáva Bartošová. Svojou aktivitou a ochotou posúvať vedomosti v komunite aj samotní domáci zabezpečujú udržateľnosť projektu.

Slabú úrodu a nedostatok potravín zapríčinilo nielen minuloročné extrémne sucho, ale aj neefektívne plánovanie. V rámci projektu sa preto SKCH snaží zlepšiť potravinovú bezpečnosť, prístup k bezpečnej vode, hygienu a zdravotný stav komunít v obvode Sigowet v okrese Kericho. Dvojročný projekt, finančne podporený z prostriedkov SlovakAid, má pomôcť celkovo dvanástim obciam s piatimi tisíckami ľudí. V prvej fáze sa zo šiestich dedín vyselektovalo tristo najzraniteľnejších domácností. Tým potom charita distribuovala také sorty semien, ktoré lepšie odolajú suchu - proso, cirok či maniok.

K pretrvávajúcim problémom v Keni však patrí nielen nedostatok vody, ale aj prehlbovanie klimatických zmien z dôvodu odlesňovania. "Miestni ľudia potrebujú zohnať drevo ako palivo pre domácnosti, rúbe a ťaží sa kdekoľvek," vysvetľuje generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Africké lesy tak miznú rýchlejšie než v iných častiach sveta.