Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Slovenské organizácie sú znepokojené nápismi proti Slovákom v Srbsku

Šéf Svetového združenia Slovákov v zahraničí (SZSZ) Vladimír Skalský Foto: TASR - Martin Baumann

Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny (NRSNM) v Srbsku tiež odsúdila akékoľvek vyhrážky, ktoré majú za cieľ vniesť nepokoj medzi ľudí.

Nový Sad 3. marca (TASR) - Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ) a ďalšie organizácie vyjadrili znepokojenie nad grafitami v srbskej obci Kysáč. Ich text bol namierený voči Slovákom. TASR o tom v piatok informoval predseda SZSZ Vladimír Skalský.

SZSZ oznámilo, že v prevažne slovenskej dedine Kysáč vo Vojvodine na severe Srbska sa v noci na štvrtok objavil nápis "Princip, ubi Slovaka" (Princíp, zabi Slováka). Podľa SZSZ to vyvolalo "pobúrenie" medzi obyvateľmi Kysáča a v slovenskej verejnosti v Srbsku.

SZSZ vyzvalo srbské orgány, aby takéto výzvy "v zárodku" odsúdili. "Bohužiaľ, v nervóznej atmosfére ostatných rokov sme zaznamenali občasné poľutovaniahodné prejavy intolerancie, ktorých najkrikľavejšou ilustráciou je toto grafiti," uviedol Skalský. Podľa neho nejde "len o týchto niekoľko slov na miestnom múriku", ale o odsúdenie neblahej tendencie.

"Súčasne Svetové združenie Slovákov v zahraničí vyjadrilo presvedčenie, že orgány Slovenskej republiky sa účinne zastanú slovenskej enklávy v Srbsku" aj prostredníctvom zastupiteľského úradu, uviedlo SZSZ.

Predstavitelia Matice slovenskej v Srbsku (MSS) vo svojom vyjadrení odsúdili "prejavy nenávisti, násilia a akúkoľvek formu neprimeraného správania voči všetkým príslušníkom slovenského národa, ktorí žijú vo Vojvodine a Srbsku".

Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny (NRSNM) v Srbsku tiež odsúdila akékoľvek vyhrážky, ktoré majú za cieľ vniesť nepokoj medzi ľudí.

"(V Kysáči) sa po stáročia pestujú a rozvíjajú dobré susedské vzťahy a multikulturalizmus, kde existuje dobrá spolupráca a práca s kompetentnými inštitúciami, čo sa prejavuje aj v podpore ďalšieho rozvoja, zachovávania a pestovania tradície, kultúry a zachovávania slovenského jazyka a písma,"
uviedla predsedníčka MRSNM v Srbsku Dušanka Petráková.