Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 19. máj 2025Meniny má Gertrúda
< sekcia Zahraničie

Slovenskí europoslanci privítali odklad rokovaní o copyrighte

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Poslanec Ivan Štefanec (KDH) z frakcie európskych ľudovcov (EPP) uviedol, že sloboda na internete musí ísť ruka v ruke so zodpovednosťou.

Brusel/Štrasburg 5. júla (TASR) - Slovenskí poslanci Európskeho parlamentu (EP) neodsudzujú, že jeho plénum vo štvrtok odmietlo zámer, aby vyjednávači zákonodarného zboru EÚ začali rokovať s členskými štátmi o konečnom znení legislatívy upravujúcej predpisy EÚ v oblasti autorského práva, známej aj ako smernica o copyrighte.

Poslanec Ivan Štefanec (KDH) z frakcie európskych ľudovcov (EPP) uviedol, že sloboda na internete musí ísť ruka v ruke so zodpovednosťou. "Na obsahu nemôžu zarábať len tí, ktorí ho šíria, ale najmä tí, ktorí ho vymyslia. Táto téma si však vyžaduje širšiu odbornú diskusiu, preto sme sa pri hlasovaní zdržali," konštatoval Štefanec.

V spoločnom vyhlásení toto stanovisko okrem Štefanca podporili Pál Csáky (SMK), Eduard Kukan (nezávislý), Miroslav Mikolášik a Anna Záborská (obaja KDH). Uviedli, že vítajú iniciatívu Európskej komisie na reguláciu on-line prostredia, ktoré je v poslednej dobe často zneužívané šíriteľmi hoaxov a falošných správ, či platformami obohacujúcimi sa z obsahu chráneného autorským právom. Podľa ich názoru však dopady legislatívy sa budú dotýkať každodenného života a práce občanov, študentov, vzdelávacích a štátnych inštitúcií aj firiem pôsobiacich v on-line podnikaní.

Branislav Škripek (OĽaNO) z frakcie reformistov a konzervatívcov (ECR) upozornil, že návrh, ktorý pripravil Výbor EP pre právne záležitosti (JURI), obsahoval viacero kontroverzných ustanovení.

"Už samotná diskusia o smernici naznačovala, že pôjde o vážny právny akt. Závisela by od neho budúcnosť internetu, bez ktorého si dnes už nevieme predstaviť naše životy. Na jednej strane stojí ochrana autorských práv a na druhej strane zase slobodný prístup k informáciám," opísal situáciu. Pripomenul, že posledná právna úprava autorských práv sa datuje do roku 2001 a za 17 rokov sa informačná spoločnosť zmenila nielen dostupnosťou internetu, ale aj novými technológiami, ktoré fungujú na tejto platforme.

Podľa jeho slov najspornejšie sú články 11 a 13, lebo vydavatelia by si mohli nárokovať autorské práva na spravodajské články z webov, a to aj na ich časti, ako sú titulok, sprievodný obrázok, perex a podobne, pokiaľ by boli uverejnené na sociálnych sieťach. Práve tento obsah sa najčastejšie používa na zdieľanie.

"Nepozdáva sa mi mechanizmus, ktorý navrhuje článok 13 návrhu smernice. Ide o sporné ustanovenie, ktoré prikazuje prevádzkovateľom stránok uzavrieť licenčné zmluvy a na kontrolu obsahu nasadiť filtre odhaľujúce nelegálny obsah," uviedol Škripek. Problém vidí v algoritme, ktorý využíva Google v platforme YouTube a ten sa má rozšíriť na celý internet. Nespoľahlivý algoritmus, ktorý nerozlišuje humor, satiru, náhodné zobrazenie na fotografií, ktoré nebolo účelom fotenia, nie je podľa neho zárukou funkčnosti tejto legislatívy v praxi.

Navyše môže byť ohrozený vznik nových startupových podnikov v oblasti informácií, nakoľko nebudú mať dostatok financií na nákladné filtračné a analytické vybavenia.

Škripek zároveň informoval, že dostal veľa mailov od občanov, ktorí si neželali pokračovať v rokovaniach o smernici s návrhom nastaveným tak, ako vyšiel z dielne JURI. Ten trval na tom, aby boli nové obmedzenia šírenia obsahu zlučiteľné so zásadami slobody prejavu na internete. Z navrhovaného rámca ochrany autorských by preto malo byť vylúčené napríklad prispievanie do internetových encyklopédií nekomerčného charakteru.

Poslanci budú o presnom znení mandátu na rokovanie s ministrami členských krajín o smernici o copyrighte rokovať v septembri na plenárnom zasadnutí EP. Členské štáty sa zatiaľ na spoločnom stanovisku k smernici nedohodli.

Šéf WHO žiada, aby vláda SR zmenila stanovisko k pandemickej dohode

Premiér vyjadril počudovanie nad tým, že existujú snahy vyhnúť sa základnému demokratickému inštitútu, a to hlasovaniu.

,aktualizované 

- Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody. Za hlasovalo 124 štátov. Na jej prijatie bola potrebné dvojtretinová väčšina 83 hlasov.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa pred jeho telefonátom s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, aby sprísnil sankcie uvalené na Moskvu, pokiaľ nebude súhlasiť s prímerím.

- Stavebné práce na projekte nového visutého mosta spájajúceho taliansku pevninu s ostrovom Sicília by sa mohli začať v lete 2025, uviedol podpredseda talianskej vlády a minister infraštruktúry Matteo Salvini.

- Americký prezident Donald Trump po viac ako dvojhodinovom telefonáte so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom oznámil, že Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a o ukončení vojny.

- V Dánsku zadržali 28-ročného muža na základe podozrení z nákupu dronov, ktoré mali byť určené na teroristický útok palestínskeho militantného hnutia Hamas.

- Hokejisti Česka zvíťazili nad Nemeckom 5:0 v zápase základnej B-skupiny na MS v dánskom Herningu.

- Hokejisti Francúzska po štyroch roku opäť opustia elitnú kategóriu a predstavia sa v A-skupine I. divízie MS. Rozhodla o tom ich prehra 1:3 so Slovinskom.

- Viaceré lekárske organizácie kritizujú rozhodnutie vlády odmietnuť pandemickú dohodu. Podľa nich tento krok predstavuje riziko pre zdravotnícky systém Slovenska a môže viesť k izolácii krajiny v prípade ďalších zdravotníckych kríz.

- Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Polícia obvinila mladíka, ktorý v piatok (16. 5.) opitý havaroval na cudzom aute v obci Hniezdne neďaleko Starej Ľubovne.

- Policajti z Komárna odhalili vodiča, ktorý jazdil pod vplyvom drog. Vozidlo upútalo ich pozornosť tým, že náhle zabrzdilo a zastavilo pri krajnici.

- Most na ceste I/18 ponad železničnú trať v Poprade bude po 18.00 h opäť otvorený pre dopravu. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej správy ciest (SSC) Jana Lukáčová.

- Americký prezident Donald Trump v liste pozval pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu, uviedla jeho hovorkyňa Karoline Leavittová.

- Izrael po prvýkrát od 2. marca povolí nákladným autám s humanitárnou pomocou vstup do Pásma Gazy.

- Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus telefonicky v pondelok požiadal premiéra SR Roberta Fica (Smer-SD), aby vláda SR zmenila svoje stanovisko a nepožadovala hlasovanie o pandemickej dohode.

- Futbalista Denis Vavro podpísal zmluvu s nemeckým Wolfsburgom do roku 2027. Obranca prišiel do bundesligového klubu na hosťovanie do konca sezóny z FC Kodaň a VfL využil opciu na trvalý prestup. Wolfsburg o tom informoval na svojej oficiálnej stránke.

- Bytčianski hasiči zasahovali v pondelok predpoludním pri požiari kamióna v obci Kolárovice. Ako informovalo Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline, požiar vznikol v motorovej časti ťahača s plne naloženým návesom.

- Slovenská hokejová reprezentácia sa chce rozlúčiť s prebiehajúcim svetovým šampionátom v pozitívnom svetle. Slovákov čaká v utorok 20. mája od 16.20 h záverečný súboj v štokholmskej A-skupine proti favorizovanému Fínsku.

- Prezident SR Peter Pellegrini považuje za nezodpovedné dobrovoľne si obmedziť prístup k najnovším vedeckým informáciám a zamedziť si možnosť aktívnej spolupráce s vyspelými krajinami v prípade budúcej pandémie.

- Spojené kráľovstvo a Európska únia v pondelok dosiahli významné dohody zamerané na posilnenie obrannej spolupráce, na uľahčenie obchodu s potravinami a tiež na hraničné kontroly, potvrdila britská vláda.