Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Zahraničie

Slovenskí poslanci neveria EK, že účinne bojuje proti daňovým únikom

Europarlament Foto: TASR/AP

Poslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) vyjadrila obavy, že legislatívne návrhy, ktoré za týmto účelom predkladá a chystá Európska komisia, nie sú dostatočné.

Štrasburg 14. novembra (TASR) - Nedávno zverejnené dokumenty Paradise Papers, ktoré poukázali na ukrývané bohatstvo jednotlivcov a firiem v daňových rajoch, boli v utorok predmetom plenárnej rozpravy poslancov Európskeho parlamentu (EP) s eurokomisárom Pierrom Moscovicim. Viacerí slovenskí europoslanci poukázali na potrebu širších celoeurópskych opatrení, ako zamedziť daňovým únikom.

Poslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) vyjadrila obavy, že legislatívne návrhy, ktoré za týmto účelom predkladá a chystá Európska komisia, nie sú dostatočné. Už aj preto, že škandál Paradise Papers nie je prvým svojho druhu, ktorý vďaka novinárom prenikol na verejnosť.

Na archívnej snímke europoslankyňa Monika Flašíková Beňová.
Foto: TASR/Štefan Puškáš


"Dochádza k masovým daňovým únikom, ktoré môžu byť aj legálne, pretože neexistuje dostatočná daňová legislatíva. Kým to nebude, čo je úloha Európskej komisie, s týmto nemôžeme bojovať," skonštatovala Beňová. Takýto stav podľa jej slov smeruje k tomu, že v Európe bodujú extrémistické strany, pretože sa prehlbuje rozdiel medzi extrémne bohatými a zvyškom spoločnosti.

Veľmi kriticky sa postavila k súčasnej exekutíve EÚ, keď pripomenula, že práve jej šéf Jean-Claude Juncker z pozície ministra financií a premiéra Luxemburska umožnil opatrenia, ktoré viedli k daňovej optimalizácii. "Stále sa len hovorí o boji so schránkovými firmami a proti daňovým únikom. Ja som v Európskom parlamente 14 rokov a ešte som nevidela nejaké reálne opatrenia, ktoré by tomu mohli skutočne zabrániť," odkázala.

Jej stranícky kolega v EP Vladimír Maňka (Smer-SD) dodal, že je nevyhnutné posilniť všetky kontrolné systémy a podľa neho treba začať na úrovni členských štátov, ktoré sú "najslabším článkom" v tomto reťazci, lebo sa vyhýbajú kontrole. "Niekedy majú samy za ušami, to musíme povedať otvorene. To znamená, že musíme donútiť všetkých, bez toho to nepôjde," opísal boj proti daňovým únikom.

Vladimír Maňka (vpravo)
Foto: TASR/Dušan Hein


Poslanec Ivan Štefanec (KDH) pripomenul, že ide o čoraz väčšie škandály spojené s daňovými únikmi a upozornil, že pri každom z nich ide aj o občanov a firmy zo Slovenska, pričom viaceré z nich majú blízko k súčasnej slovenskej vláde.
Na archívnej snímke eurposlanec Ivan Štefanec.
Foto: TASR - Michal Svítok


Zdôraznil, že europarlament chce dosiahnuť účinnú výmenu informácií o podozrivých osobách a podnikoch medzi daňovými úradmi, ale predovšetkým požaduje zverejniť čierne zoznamy ľudí a firiem, ktoré zneužívajú daňové systémy, ako aj čierny zoznam daňových rajov.

"Musíme jednoznačne identifikovať podvodníkov a zabrániť podvodom do budúcnosti, aby sme zvýraznili rozdiel medzi čestnými ľuďmi, ktorí dodržujú zákon a podvodníkmi," dodal.

Štefanec zároveň upozornil, že nedostatočné kroky vyvíja nielen exekutíva EÚ, ale aj národné vlády. Aj preto europarlament ako inštitúcia vytvára kontinuálny tlak a podporuje iniciatívy ako výmena informácií medzi daňovými úradmi, čierne zoznamy, identifikáciu podvodníkov a najmä zjednodušovanie daňového systému, ktoré má zúžiť priestor na podvodné daňové manévrovanie.

Poslanec v tejto súvislosti pripomenul, že v EP už funguje vyšetrovací výbor zameraný na daňové úniky (PANA), ktorý bol zavedený po predošlom škandále Panama Papers. To má podľa neho význam, vytváranie takého tlaku, lebo "je škandalózne, že práve ľudia, ktorí by mali mať zodpovednosť za rozvoj svojho okolia, sa vyhýbajú povinnosti platiť dane".