Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Španielsko vyzvalo Britániu na rokovania o Gibraltáre, tá ich odmieta

Na archívnej snímke lietadlo na pristávacej ploche na letisku v Gibraltari. Foto: TASR/AP

V ostatných týždňoch sa na hraniciach Gibraltáru so Španielskom vytvárajú kolóny, pretože spor o útes sa vyostril.

Londýn 20. augusta (TASR) - Británia dnes odmietla návrh Španielska na bilaterálne rokovania o suverenite sporného britského zámorského územia Gibraltár po tom, čo Španielsko vyzvalo, aby sa začali "čo najskôr". Informovala o tom agentúra Reuters.

Výzvu dnes uverejnil v denníku Wall Street Journal španielsky minister zahraničných vecí José Manuel García-Margallo. "Súčasná vláda od začiatku žiada Britániu, aby v otázke suverenity Gibraltáru čo najskôr pristúpila na bilaterálne rokovania, ktoré už veľmi dlho viaznu na mŕtvom bode," napísal Garcia-Margallo.

Hovorkyňa úradu predsedu britskej vlády Davida Camerona však povedala, že Londýn do rokovaní na túto tému nemieni vstupovať. "Pre nás je suverenita jasná záležitosť," povedal hovorkyňa. Dodala, že Británia si vie predstaviť len rozhovory o spôsobe rybolovu, ale nie o suverenite Gibraltáru alebo kontrole nad loviskami.

Diplomatická slovná prestrelka okolo stredomorského skalnatého výbežku vypukla v júli po tom, čo Briti v sporných vodách začali z betónových kvádrov budovať umelý útes. Španielsko vyhlásilo, že útes obmedzuje jeho rybárov. Madrid si stále robí nároky na územie s 30.000 obyvateľmi, ktoré postúpilo Británii pred 300 rokmi.

Španielsko na výstavbu útesu zareagovalo sprísnením hraničných kontrol a pohrozilo, že prijme ďalšie opatrenia vrátane 50-eurového hraničného poplatku. Európska komisia v pondelok oznámila, že na Gibraltár vyšle expertnú misiu, aby vyšetrila oprávnenosť uvedených opatrení.

Španielska opozícia a gibraltársky premiér Fabian Picardo obvinili španielsku stredopravú vládu, že konflikt využíva ako zásterku, aby odviedla pozornosť od korupčného škandálu, do ktorého sú zapletené španielske politické špičky.

García-Margallo zopakoval požiadavku premiéra Mariana Rajoya, aby Británia útes odstránila. Španielsko je podľa neho ochotné usporiadať rokovania o tejto téme aj s gibraltárskou vládou a vládou susedného španielskeho regiónu Andalúzia. "Rozhovory musia byť bilaterálne a v súlade s medzinárodným, európskym a štátnym právom," uviedol minister.

V ostatných týždňoch sa na hraniciach Gibraltáru so Španielskom vytvárajú kolóny, pretože spor o útes sa vyostril. Gibraltár nie je súčasťou schengenskej dohody o otvorených hraniciach, takže Španielsko je oprávnené vykonávať primerané hraničné kontroly.

García-Margallo vyjadril obavy Španielska týkajúce sa Gibraltáru vrátane tamojšieho neprehľadného daňového režimu a povedal, že Španielsko už prijalo kroky na odsúdenie niektorých postupov, ako je napríklad dotankovávanie lodí na mori. Problémom je aj pašovanie, pretože na Gibraltári neplatia spotrebné dane EÚ.

Španielsko pohrozilo, že sa so svojím nárokom na Gibraltár obráti na OSN.