Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 25. december 2024
< sekcia Zahraničie

Španielsko eviduje už takmer 19.500 úmrtí na koronavírus

Cestujúci s ochrannými rúškami na tvári kráčajú tunelom, ktorý spája nástupištia na stanici metra v Barcelone v stredu 15. apríla 2020. Ďalších 523 úmrtí na následky ochorenia COVID-19 zaznamenali v stredu v Španielsku, čo predstavuje pokles v porovnaní s utorkovým počtom 567 nových prípadov. Celkový počet obetí nákazy dosiahol 18.579, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na španielske ministerstvo zdravotníctva. Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 však za 24 hodín stúpol o 5092 a dosiahol 177.633, čo je najvyšší denný nárast za predchádzajúcich päť dní. Španielsky parlament 9. apríla predĺžil núdzový stav v súvislosti s pandémiou koronavírusu do 26. apríla. Foto: TASR/AP

Vláda sa zároveň snaží, aby sa na koronavírus testovalo viac osôb.

Madrid 17. apríla (TASR) - Počet úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 sa už v Španielsku priblížil k číslu 19.500 po tom, čo v dôsledku nákazy novým koronavírusom zomrelo za posledný deň takmer 350 ľudí.

Celkovo momentálne v krajine evidujú 19.478 obetí na životoch, čo je o 348 viac ako vo štvrtok. Informovala o tom v piatok agentúra AP odvolávajúca sa na údaje španielskej vlády.

Za posledný deň okrem toho v Španielsku zaznamenali 5252 nových prípadov infekcie. Celkovo v Španielsku už dosiaľ zaevidovali 188.068 nakazených, uviedol podľa agentúry Reuters koordinátor ministerstva zdravotníctva pre boj s koronavírusom Fernando Simón.

Agentúra AP píše, že španielska vláda zmenila usmernenia, akým majú jednotlivé nemocnice a úrady zrátavať obete koronavírusu. Riadi sa pritom pokynmi Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a trvá na tom, aby sa do počtu úmrtí zarátavali len osoby, ktoré mali pozitívny test na koronavírus a nie aj také, ktoré otestované neboli, no vykazovali príznaky ochorenia COVID-19.

Vláda sa zároveň snaží, aby sa na koronavírus testovalo viac osôb.

Simón tiež povedal, že snaha o koordináciu dát z celej krajiny vedie aj ku korekciám minulých údajov. "Ak sú dáta skreslené, je ťažké robiť vedecké rozhodnutia," povedal na tlačovej konferencii.

Španielsko aktuálne zápasí s tým, ako bezpečne zaviesť postupné uvoľňovanie obmedzení, ktoré tam patria k najprísnejších v Európe, pričom krajina ich pre pandémiu zaviedla v polovici marca, dodáva AP.