Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Zahraničie

Katalánsky separatista odmietol na súde odpovedať na otázky žalobcov

Oriol Junqueras, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Junquerasovi hrozí 25 rokov väzenia, ak ho uznajú za vinného zo vzbury a sprenevery verejných prostriedkov v súvislosti s organizovaním súdom zakázaného referenda o nezávislosti Katalánska.

Madrid 14. februára (TASR) - Hlavný obžalovaný v súdnom procese s 12 katalánskymi separatistickými lídrami, bývalý podpredseda regionálnej vlády Oriol Junqueras, odmietol vo štvrtok na pojednávaní na španielskom Najvyššom súde odpovedať na otázky žalobcov. Informovala o tom agentúra AFP.

"Som stíhaný za svoje myšlienky, a nie za svoje činy... Nebudem odpovedať na otázky od žalobcov," povedal Junqueras, prvý z obžalovaných, ktorý na procese vypovedal.

Junquerasovi hrozí 25 rokov väzenia, ak ho uznajú za vinného zo vzbury a sprenevery verejných prostriedkov v súvislosti s organizovaním súdom zakázaného referenda o nezávislosti Katalánska z októbra 2017. Referendum s následným vyhlásením Katalánskej republiky viedlo k jednej z najväčších kríz v moderných dejinách Španielska.

"Považujem sa za politického väzňa," povedal Junqueras v reakcii na otázky svojho právneho zástupcu.

"Nič, čo sme urobili, nie je trestným činom, nič, vôbec nič. Hlasovanie v referende nie je trestným činom. Snažiť sa pokojne o nezávislosť nie je trestným činom. Nespáchali sme ani jediný z trestných činov, z ktorých sme obvinení," dodal politik, ktorý je už viac než rok vo väzbe.

Medzi 11 ďalšími obžalovanými v súdnom procese, ktorý sa začal tento utorok (12.2.), sú členovia bývalej katalánskej vlády, dvaja lídri vplyvných proseparatistických združení ANC a Omnium Cultural, ako aj bývalá predsedníčka katalánskeho parlamentu. V prípade usvedčenia im hrozí odňatie slobody v trvaní 7-17 rokov.

Deviati z obžalovaných sú obvinení zo vzbury a traja ďalší z občianskej neposlušnosti a sprenevery verejných prostriedkov. Na základe španielskych zákonov sa vzbury dopustí ten, kto "násilne a verejne povstane", približuje agentúra AFP. Kľúčovou otázkou však podľa nej je, či došlo k nejakému násiliu.

Prokuratúra poukazuje na "násilné incidenty" počas protestov organizovaných pred katalánskym referendom. Obžalovaní však popierajú, že by aktivity zamerané na usporiadanie referenda boli násilné, pričom upozorňujú na násilie zo strany policajtov, ktorí v deň hlasovania vykonali razie vo volebných miestnostiach.