Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Na Malorke pristálo prvé lietadlo s nemeckými turistami

Dobrovoľníčka Červeného kríža rozdáva cestujúcim ochranné rúška na železničnej stanici v Barcelone, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Španielska vláda Baleárskym ostrovom od pondelka 15. júna povolila prijať v rámci pilotného projektu viac ako 10.000 nemeckých turistov.

Palma de Mallorca 15. júna (TASR) - Skupina 189 nemeckých turistov pristála v pondelok na ostrove Malorka v rámci prípravného projektu na otvorenie hraníc po pandémii koronavírusu SARS-CoV-2. Informovali o tom agentúra DPA a denník El Periódico de Catalunya.

Lietadlo s turistami z nemeckého Düsseldorfu pristálo na letisku v metropole Palma de Mallorca v pondelok okolo 11:00 h, spresňuje El Periódico de Catalunya. Ďalšie lietadlo s turistami z Frankfurtu nad Mohanom má na ostrove Malorka pristáť ešte v priebehu pondelka.

Španielska vláda Baleárskym ostrovom od pondelka 15. júna povolila prijať v rámci pilotného projektu viac ako 10.000 nemeckých turistov. Ten má byť prípravou na očakávaný masovejší prílev turistov po otvorení španielskych hraníc.

Návštevníci z iných krajín zatiaľ nemajú povolený vstup na Baleárske ostrovy. Nemeckí turisti povolenie dostali, pretože epidemiologická situácia v Nemecku je podobná tej na Baleárskych ostrovoch.

Španielsky premiér Pedro Sánchez v nedeľu oznámil, že Španielsko otvorí svoje hranice s krajinami schengenského priestoru s výnimkou Portugalska už 21. júna a nie až 1. júla, ako bolo pôvodne plánované.

Portugalsko bude musieť počkať na opätovné otvorenie hraníc so Španielskom do 1. júla. Na slávnostnej ceremónii otvorenia hraníc sa zúčastnia aj španielsky kráľ Felipe VI. a portugalský premiér António Costa.

Hranice Španielska boli uzavreté 14. marca po vyhlásení núdzového stavu, ktorý bol zavedený v snahe spomaliť šírenie nového koronavírusu. Núdzový stav sa skončí 21. júna, čo znamená, že občania budú môcť opäť voľne cestovať po celom území Španielska. Tamojšia vláda zaviedla jedny z najprísnejších karanténnych opatrení, keď sa väčšina obyvateľov mohla pohybovať iba v provincii alebo regióne, kde žila.