Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Španielsky premiér protestoval proti Cameronovej kampani v Gibraltári

Španielsky premiér Mariano Rajoy Foto: TASR/AP Photo

Cameron dnes absolvoval dvojhodinovú návštevu Gibraltáru, kde sa snažil získať hlasy voličov na podporu zotrvania Británie v EÚ.

Madrid 16. júna (TASR) - Španielsky premiér Mariano Rajoy dnes vyjadril nádej, že Británia zostane v EÚ, ale súčasne vyslovil poľutovanie nad faktom, že britský premiér David Cameron sa v rámci kampane pred referendom vypísaným na 23. júna zastavil krátko aj na Gibraltári, na ktorý si Španielsko robí územné nároky.

Rajoy vyhlásil, že jeho krajina považuje Gibraltár za španielsky bez ohľadu na to, čo sa stane v referende.

Agentúra AP pripomenula, že Španielsko odovzdalo suverenitu nad Gibraltárom Británii na základe zmluvy v roku 1713, ale odvtedy sa vytrvalo dožaduje jeho vrátenia. O pričlenení Gibraltáru k Španielsku sa v tejto enkláve konali referendá v rokoch 1967 a 2002, ale voliči v oboch prípadoch túto možnosť odmietli.

Cameron dnes absolvoval dvojhodinovú návštevu Gibraltáru, kde sa snažil získať hlasy voličov na podporu zotrvania Británie v EÚ.

V Gibraltári žije 23.000 osôb s volebným právom, ktorí predstavujú 0,05 percenta všetkých britských voličov, čo znamená, že ich hlasy nebudú mať na výsledok referenda zásadný význam, uviedla televízia Sky News.

Gibraltársky premiér Fabian Picardo koncom mája varoval, že suverenita tejto britskej zámorskej enklávy bude ohrozená, ak britskí voliči v referende rozhodnú o vystúpení Británie z EÚ.

Televízia Sky News vtedy upozornila, že ak Británia opustí EÚ, spôsobí to ekonomike Gibraltáru vážne problémy. Tamojšia ekonomika pritom v ostatných rokoch zaznamenáva strmý rast, najmä v odvetví finančných služieb a v hernom priemysle.

Podľa Picarda Španielsko v prípade brexitu môže uzavrieť hranicu s Gibraltárom. Každý deň pritom cez ňu v smere Španielska prechádza asi 10.000 ľudí, ktorí majú prácu na druhej strane hraníc.