Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Španielsky premiér obvinil katalánskeho lídra z vydierania

Mariano Rajoy Foto: TASR/AP

Reagoval tak na nepotvrdené správy o tom, že Katalánsko pripravuje zákon, na základe ktorého sa bude môcť okamžite odtrhnúť od Španielska, ak mu nebude umožnené usporiadať referendum o nezávislosti.

Madrid 22. mája (TASR) - Španielsky predseda vlády Mariano Rajoy obvinil dnes katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta z vydierania štátu. Reagoval tak na nepotvrdené správy o tom, že Katalánsko pripravuje zákon, na základe ktorého sa bude môcť okamžite odtrhnúť od Španielska, ak mu nebude umožnené usporiadať referendum o nezávislosti. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Rajoy uviedol, že Puigdemontov údajný plán je "netolerovateľný" a označil ho za najzávažnejší incident, aký počas svojej politickej kariéry zažil.

Podľa denníka El País katalánsky návrh zákona počíta so založením republiky, okamžitým ovládnutím súdnictva v tomto regióne a vyvlastnením štátneho majetku v Katalánsku.

Jordi Turull, vysokopostavený predstaviteľ Puigdemontovej katalánskej vládnucej koalície Junts pel Sí (Spoločne za áno) na svojom konte na Twitteri správy o pripravovanom zákone poprel. Sodal, že El País nepracuje s aktuálnymi informáciami, čo sa ukáže, keď dôjde k schváleniu zákona.

Katalánska vláda tajne pracuje na návrhu zákona o "odpojení sa od Španielska" už niekoľko mesiacov. Rajoy tvrdí, že Puigdemont chce zlikvidovať štát ktorý existuje už viac ako 500 rokov, čo on nedovolí. Puigdemonta vyzval, aby svoj návrh na odtrhnutie Katalánska od Španielska predložil parlamentu a vysvetlil, prečo "sa vyhráža a vydiera štát".

Puidgemont svoj návrh zákona parlamentu predložiť odmietol a dnes večer sa v Madride zúčastní súkromnej konferencie o referende.

Regionálny parlament v Barcelone sa v októbri 2016 vyslovil za to, aby sa najneskôr do septembra 2017 konalo právne záväzné referendum o odtrhnutí Katalánska od Španielska. Proti tomuto zámeru sa v polovici decembra minulého roka postavil španielsky ústavný súd.

Katalánsko získalo koncom 70. rokov rozsiahlu autonómiu, ktorá však mnohým nestačí. Nespokojnosť ešte prehĺbila hospodárska kríza v Španielsku.

Španielsky premiér Rajoy vylúčil možnosť predčasných volieb



Nedeľňajšie znovuzvolenie Pedra Sáncheza (46) za lídra Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE) vyvolalo v krajine obavy z politickej nestability. Predseda menšinovej vlády Mariano Rajoy však v Madride však dnes dôrazne vylúčil možnosť predčasných parlamentných volieb.

Sánchez odstúpil 1. októbra 2016 po viac ako dvoch rokoch na čele PSOE po tom, čo niekoľko mesiacov odmietal v povolebnej patovej situácii tolerovať nové funkčné obdobie konzervatívneho premiéra Mariana Rajoya. Na rozdiel od časti strany presadzoval vytvorenie koalície s ľavicovou stranou Podemos a liberálnou Ciudadanos (Občania).

Pod Sánchezovým vedením dosiahla PSOE v parlamentných voľbách v decembri 2015 a v nových voľbách v júni 2016 najhoršie výsledky v histórii. V porovnaní s voľbami v roku 2011 prišli socialisti približne o 1,5 milióna hlasov. Pritom už v roku 2011 dostali o 4,3 milióna hlasov menej ako vo voľbách v roku 2008.

Takmer osem mesiacov po odchode z čela strany sa Sánchez na post lídra PSOR vrátil v nedeľu úplne neočakávane. Jeho najvážnejšia súperka, predsedníčka vlády autonómneho spoločenstva Andalúzia Susana Díazová, získala len okolo 40 percent hlasov, hoci ju podporovali aj bývalí socialistickí premiéri Felipe González a José Luis Zapatero. Díazová svoju porážku uznala a Sánchezovi telefonicky zagratulovala.

Na voľbách nového predsedu PSOE sa mohlo zúčastniť viac ako 187.000 registrovaných členov strany.