Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 3. február 2025Meniny má Blažej
< sekcia Zahraničie

Španielsky premiér Sánchez odmieta obvinenia proti svojej manželke

Na snímke španielsky premiér Pedro Sanchez. Foto: TASR/AP

Novými podozreniami sa rozširuje predmet vyšetrovania voči Gómezovej pre údajnú korupciu a ovplyvňovanie, čím sa zvyšuje aj tlak na Sánchezovu menšinovú vládu.

Madrid 29. októbra (TASR) - Sudca, ktorý vyšetruje obvinenia z korupcie voči Begoňi Gómezovej, manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, rozšíril svoje vyšetrovanie o nové potenciálne trestné činy a rozhodol sa ju znovu predvolať 18. novembra. S odvolaním sa na príslušný súd o tom v utorok informovala agentúra AFP.

Novými podozreniami sa rozširuje predmet vyšetrovania voči Gómezovej pre údajnú korupciu a ovplyvňovanie, čím sa zvyšuje aj tlak na Sánchezovu menšinovú vládu.

Sudca Juan Carlos Peinado v rámci novej kauzy prijal podanie ultrakatolíckeho združenia s krajne pravicovými väzbami HazteOir (Dajte sa počuť).

HazteOir viní Gómezovú z nezákonného privlastnenia si softvéru vytvoreného pre univerzitu Complutense v Madride, na ktorej Gómezová pracovala, a za "nezákonné vykonávanie" povolania, uvádza sa v tlačovej správe Najvyššieho súdu v Madride.

Združenie HazteOir tvrdí, že Gómezová vo svojom mene zaregistrovala softvér financovaný súkromnými spoločnosťami a určený na magisterské štúdium, s ktorého študentmi pracovala. Univerzita ukončila účinkovanie Gómezovej na začiatku akademického roka 2024/25.

AFP pripomenula, že manželka Pedra Sáncheza je od apríla vyšetrovaná pre korupciu a ovplyvňovanie. Vyšetrovanie sa začalo po sťažnostiach združení HazteOir a Manos limpias (Čisté ruky), ktoré majú údajne blízko ku krajnej pravici.

Sudca Juan Carlos Peinado, ktorý má na starosti toto vyšetrovanie, predvolal Gómezovú už 19. júla. Gómezová následne uplatnila svoje právo nevypovedať a prostredníctvom svojho právnika tvrdila, že postup súdu nemá žiadne opodstatnenie.

Gómezová, ktorá niekoľko rokov viedla magisterské štúdium manažmentu na univerzite Complutense v Madride, je podozrivá z toho, že v rámci svojich profesionálnych vzťahov využívala funkcie svojho manžela, a to najmä v kontakte s podnikateľom Juanom Carlosom Barrabésom.

Sudca Peinado sa rozhodol pokračovať vo vyšetrovaní, ktoré už mesiace škandalizuje súčasnú vládu, aj napriek dvom správam Civilnej gardy, ktoré dospeli k záveru, že v prípade Gómezovej k žiadnym priestupkom nedošlo.

Pedro Sánchez v utorok na margo nových podozrení proti svojej manželke uviedol, že v nich "nie je nič". Na tlačovej konferencii v Bombaji na záver svojej oficiálnej návštevy Indie Sánchez poukázal i na to, že všetky podania na jeho manželku pochádzajú "od tých istých krajne pravicových organizácií".

Keď sa koncom apríla začalo vyšetrovanie Gómezovej, Sánchez prekvapil tým, že na päť dní pozastavil výkon svojich funkcií, a pripustil, že uvažuje o demisii. Tvrdil pritom, že obvinenia voči jeho manželke sú politickým manévrom, ktorého cieľom je destabilizovať vládu. On sám bol predvolaný sudcom ako svedok v tomto prípade, ale ako blízky príbuzný podozrivej uplatnil svoje právo nevypovedať.

AŠPNB: O štátom podporované bývanie má záujem už 1000 prihlásených

Štátom podporované nájomné bývanie je novým modelom v oblasti bývania, pričom ide o štandardné nájomné byty s regulovaným nájomným.

- Spojené štáty pozastavia na jeden mesiac plošné clá, ktoré na dovoz z Mexika uvalil americký prezident Donald Trump, oznámila mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová po telefonickom rozhovore s Trumpom.

- Medzi finalistami súťaže Európsky strom roka je aj slovenská hruška z Bošáce s jedinečným príbehom a bohatou históriou.

- Bývalého britského vojaka, ktorého uznali za vinného zo špionáže v prospech Iránu, súd v Londýne poslal do väzenia na viac než 14 rokov za vlastizradu.

- Viac ako 35 % mladej generácie investuje aspoň časť svojich úspor, pričom drvivá väčšina ostatných o tom uvažuje. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu investičnej platformy Fondee.

- V piatok zomrel vo veku 91 rokov významný slovenský archeológ profesor Jozef Vladár. Na svojom webe o tom informovala Slovenská akadémia vied (SAV).

- Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v rozhovore pre švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung (NZZ) uviedol, že ruský prezident Vladimir Putin vždy dodržal slovo a že Maďarsko môže Rusku dôverovať.

- Rezort obrany spustil výzvu na dotácie v roku 2025. Poskytnúť ich môže napríklad na vzdelávacie aktivity, športové, branno-športové, kultúrne alebo spoločenské podujatia.

- Vyšetrovanie prípadu úmrtia človeka bez domova v Bratislave prevzal Úrad inšpekčnej služby (ÚIS).

- Štátny rozpočet dosiahol ku koncu januára tohto roka hotovostný schodok vo výške 162 miliónov eur.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok vyhlásil, že ruská invázia na Ukrajinu a politika amerického prezidenta Donalda Trumpa tlačia Európu, aby prevzala väčšiu zodpovednosť za vlastnú fyzickú i hospodársku bezpečnosť.

- Zavedenie umelej inteligencie (AI) do zdravotníctva môže skrátiť cestu onkologického pacienta k liečbe. Využitie AI má podľa odborníkov potenciál celoslovensky ročne zachrániť približne 4604 životov.

- Inflácia na Slovensku sa v januári výrazne zrýchlila nad úroveň 4 %. Nad touto hodnotou by sa pritom mala pohybovať väčšinu roka.

- Výkonný výbor francúzskej Socialistickej strany (PS) v pondelok rozhodol, že nepodporí návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Francoisovi Bayrouovi v súvislosti s rozpočtom jeho vlády, oznámili zdroje zo strany.

- Cena kryptomien v pondelok klesla, pričom bitcoin sa nakrátko prepadol na trojtýždňové minimum, keďže riziko obchodnej vojny vystrašilo investorov a spôsobilo výpredaj na finančných trhoch.

- Čistý zisk 22 bánk pôsobiacich na Slovensku dosiahol v minulom roku 1,077 miliardy eur, čo predstavovalo medziročný pokles o 122 miliónov eur alebo 10,2 %.

- Európska komisia (EK) oznámila, že do platnosti vstúpila dočasná obchodná dohoda medzi EÚ a Čile, piatou najväčšou ekonomikou Latinskej Ameriky, po tom, ako bol ukončený ratifikačný proces zo strany Čile.

- Ešte skôr, ako by sa mala sfunkčniť špeciálna komisia, ktorá má dohliadať nad zákonnosťou odpočúvania občanov bezpečnostnými zložkami, by bolo potrebné novelizovať samotný zákon o ochrane pred odpočúvaním.

- Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) v minulom roku podporil úverom 380 žiadateľov v celkovej výške takmer 50 miliónov eur, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní s rokom 2023.