Správa prichádza po tom, ako členské štáty Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu podpísali na utorkovom summite v saudskoarabskom meste Ulá dohodu, ktorá ukončila blokádu Kataru.
Správa prichádza po tom, ako členské štáty Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC) podpísali na utorkovom summite v saudskoarabskom meste Ulá dohodu, ktorá ukončila blokádu Kataru. Saudská Arábia opätovné otvorenie hraníc s Katarom oznámila ešte v pondelok večer.
Saudská Arábia, SAE a Bahrajn prerušili 5. júna 2017 s Katarom diplomatické a obchodné vzťahy, ako aj dopravné spojenie a obvinili ho z podpory "teroristických" skupín. K blokáde sa neskôr pripojil aj Egypt, ktorý však nie je členom GCC.
Na summite GCC sa po prvýkrát od začiatku diplomatickej krízy zúčastnil aj katarský emir Tamím bin Hamad Sání. Okrem Saudskej Arábie, SAE, Bahrajnu a Kataru do zoskupenia GCC patria aj Omán a Kuvajt.
Turecké ministerstvo zahraničných vecí oznámenie o otvorení hraníc s Katarom označilo za "dôležitý krok k vyriešeniu sporu", vyzvalo však na zrušenie všetkých sankcií proti svojmu spojencovi. Ankara podporovala Dauhu od zavedenia blokády a okrem iného jej poskytovala dodávky potravín.