Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Zahraničie

Spojené štáty schválili použitie vakcíny Pfizer-BioNTech

Na archívnej snímke zdravotná sestra drží ampulka s vakcínou spoločností Pfizer a Biontech proti ochoreniu COVID-19. Foto: TASR/AP

USA sa tak stali v poradí piatou krajinou sveta, ktorá dala zelenú použitiu tejto očkovacej látky.

Washington 12. decembra (TASR) - Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v piatok definitívne schválil núdzové použitie vakcíny proti novému koronavírusu, ktorú vyvinuli spoločnosti Pfizer a BioNTech. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP.

Spojené štáty sa tak stali v poradí piatou krajinou sveta, ktorá dala zelenú použitiu tejto očkovacej látky: po Británii, Kanade, Bahrajne a Mexiku.

Poradný výbor americkej vlády schválil vakcínu Pfizer-BioNTech vo štvrtok. Administratíva dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa údajne vyvíjala silný tlak na vedenie FDA, aby o tom rozhodlo ešte v priebehu piatka. Trump údajne požadoval odstúpenie šéfa FDA Stephena Hahna, ak by k tomu v uvedenom termíne nedošlo.

Príslušné oznámenie FDA, ktoré otvára cestu k hromadnému očkovaniu proti koronavírusu v USA, bolo zverejnené v piatok pred 22.00 h miestneho času.

"Povoľujem núdzové použitie vakcíny proti COVID-19 od (spoločností) Pfizer-BioNTech ako preventívneho prostriedku proti COVID-19," uviedla hlavná expertka FDA Denise Hintonová v liste vedeniu firmy Pfizer.

Šéf FDA Hahn označil schválenie vakcíny za významný krok v boji proti ničivým následkom pandémie v USA. Očkované budú môcť byť osoby staršie než 15 rokov, začať by sa malo už v najbližších dňoch. Ako prví vakcínu dostanú zdravotníci a obyvatelia domovov sociálnych služieb.

USA si zatiaľ predobjednali 100 miliónov dávok tejto vakcíny, ktorá sa aplikuje v dvoch dávkach. Toto množstvo by teda malo stačiť pre 50 miliónov ľudí, uvádza agentúra DPA.

Podľa zistení FDA je vakcína Pfizer-BioNTech bezpečná a má viac ako 90-percentnú účinnosť vo všetkých vekových skupinách vrátane najviac ohrozených starších a chorých ľudí. V USA od začiatku pandémie zaznamenali už takmer 16 miliónov prípadov nákazy a skoro 300.000 súvisiacich úmrtí.